Ile śpi pies? Zdrowy sen czworonoga

10 listopada 2021 Redakcja0
Ile śpi pies? Zdrowy sen czworonoga

Każde żywe stworzenie potrzebuje snu – Twój pies nie jest tu żadnym wyjątkiem. Śpiący pies może prezentować się naprawdę uroczo, zwłaszcza, że te zwierzaki często zasypiają w dziwnych pozycjach. Śpiący szczeniaczek potrafi być jeszcze bardziej rozczulający. Czy jednak wiesz, ile śpi pies? To bardzo ciekawe zagadnienie – warto je poznać, by lepiej zrozumieć swojego czworonoga.

Nawet najbardziej aktywny i żywiołowy pies musi się wysypiać. To właśnie sen daje mu siły na to, aby miał chęć i energię do zabawy i towarzyszenia Ci w ciągu dnia. Sen ma też bardzo duże znaczenie dla jego zdrowia. W końcu każde żywe stworzenie potrzebuje odpowiedniej ilości snu. A ile śpią psy? To kwestia bardzo indywidualna – zależy od wieku psiaka, ale też od jego kondycji czy ogólnego usposobienia i trybu życia.

Ile śpi pies i jakie ma to znaczenie dla jego zdrowia?

To, ile śpią psy, ma ogromne znaczenie dla ich zdrowia. Pies, który śpi za mało, może być zmęczony, zestresowany i osłabiony. W dłuższej perspektywie coraz bardziej spada jego poziom odporności, przez co łatwo o różnego rodzaju problemy zdrowotne.

Pies, który nie może się wyspać i cierpi na niedobór snu od dłuższego czasu, często pod wpływem stresu staje się też bardziej nerwowy i rozdrażniony. Może też stracić swój zapał do zabawy i chęć do działania – po prostu nie będzie miał na to wszystko siły, przez co stanie się smutny i apatyczny.

Odpowiednia długość snu pozwala czworonogowi cieszyć się życiem i zażywać aktywności. Wyspany pies ma więcej energii i sił do działania. Jest też szczęśliwszy i ma większą szansę na zachowanie zdrowia. Pamiętaj również, że liczą się warunki snu – Twój pies zasługuje na wygodne legowisko. W końcu choć snu można zażywać wszędzie, najlepiej śpi się w komfortowych warunkach. Twój pies też z pewnością je doceni.

ile śpi pies

Ile śpi szczeniak?

To, ile godzin śpi pies, w dużym stopniu zależy też od jego wieku. Czworonóg na każdym etapie rozwoju ma bowiem zupełnie inne potrzeby, które należy wziąć pod uwagę, by zapewnić mu odpowiedni poziom opieki. W takim razie ile śpi szczeniak?

Młody pies potrzebuje bardzo dużo energii, by rosnąć i rozwijać się prawidłowo. Jest ona niezbędna, aby móc poznawać świat i uczyć się nowych rzeczy. To wszystko przekłada się na wysokie zapotrzebowanie na sen, który pozwala na regenerację organizmu. Nadal jednak sporo osób nie wie, ile śpi szczeniak, a odpowiedź na to zagadnienie potrafi wprawić w duże zdziwienie. Szczeniaki bowiem potrafią przesypiać nawet 20 godzin w ciągu doby.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to raczej sen ciągły. Szczeniaki zapadają w częste, ale krótkie drzemki. Po wybudzenie są za to bardzo aktywne. Szczeniaki bowiem odbierają bodźce dużo mocniej i są bardzo emocjonalne. Ta emocjonalność przekłada się na ich ogromną ruchliwość. A ta z kolei znowu prowadzi do senności.

Właśnie dlatego szczeniaczki potrafią zasnąć w każdej pozycji i nawet w połowie zabawy czy innej aktywności – po prostu nagle zabraknie im sił, a najlepszym sposobem na to, by je odzyskać, jest właśnie sen. Szczeniak nie zawsze będzie miał siły, by dojść do swojego legowiska. Nie zawsze też będzie czuł taką potrzebę – sen po prostu może go zaskoczyć w każdym momencie podczas wysokiej aktywności.

ile śpi pies

A ile śpi dorosły pies?

Z pewnością nie tak długo jak szczeniaki, co wcale nie oznacza, że krótko! Przeciętny pies nadal śpi o wiele dłużej od przeciętnego człowieka! W takim razie, ile godzin śpi pies? Przyjmuje się, że jest to średnio od 12 do 14 godzin na dobę.

Do kwestii tego, ile śpi pies, należy jednak podchodzić w sposób bardzo indywidualny. W końcu każdy pies jest inny i może mieć inne zapotrzebowanie na sen. Psy pracujące, na przykład psy pasterskie, które muszą opiekować się stadem, lub psy uprawiające sporty w sezonie mogą spać odpowiednio mniej. Zrekompensują to sobie w innym czasie, gdy będą mogły pozwolić sobie na przerwę i regenerację po ciężkiej pracy.

Z kolei psy chore, osłabione, po urazach czy w okresie rekonwalescencji mogą spać odpowiednio dłużej. Jest to związane z procesem dochodzenia do siebie – sen ma w końcu duży wpływ na zdrowie psa, dlatego zwierzak będzie spał, by nabrać dodatkowych sił.

Dużo też zależy od trybu życia psa. To, ile śpi pies, zależy od tego, czy ma szansę na rozrywkę i aktywność dopasowaną do swoich potrzeb i wieku w ciągu dnia. Może bowiem spać nie tylko wtedy, gdy jest zmęczony, ale też wtedy, gdy się nudzi. W ten sposób próbuje poradzić sobie z nudą i doczekać do momentu, w którym zacznie się dla niego dziać coś interesującego – na przykład powrócisz z pracy. Dlatego też istotne jest, aby stymulować umysł psa i zapewnić mu aktywność. Gdy nie ma Cię w pobliżu, tę rolę powinny przejmować odpowiednio dobrane zabawki. Pamiętaj, że znudzony pies może zmienić się z biegiem czasu w sfrustrowanego czworonoga.

śpiący pies

Dlaczego pies cały czas śpi?

Pies dużo śpi, ponieważ po prostu tego potrzebuje. Jego zapotrzebowanie na sen jest o wiele większe niż w przypadku człowieka. Czasami wydaje się, że pies śpi za dużo, ale długość jego snu może być zupełnie normalna. Zdarzają się jednak przypadki, w których sen faktycznie jest za długo, by uznać go za zdrowy. Dlaczego pies cały czas śpi?

Jeśli nie jest to szczeniak, który potrafi po prostu przespać większą część doby i nie wiąże się to z niczym niezwykłym, być może pies cały czas śpi, ponieważ coś mu dolega. Jest osłabiony, doznał jakiegoś urazu lub w jego organizmie rozwija się choroba. Pies może wtedy więcej spać, by dochodzić do zdrowia.

Czworonóg śpi zdecydowanie więcej, kiedy choroba odbiera mu siły i chęć na jakąkolwiek inną aktywność, więc jedyne, na co ma ochotę, to właśnie sen. Jeśli nie wiesz, dlaczego pies cały czas śpi, jednak ten stan bardzo Cię niepokoi, nie wahaj się udać do weterynarza. To właśnie w gabinecie lekarza weterynarii Twój zwierzak będzie miał szansę na prawidłową diagnozę i odpowiednie zalecenia dotyczące jego stanu zdrowia oraz ewentualnego leczenia.

Psi sen – podsumowanie

Sen jest bardzo ważny nie tylko dla Ciebie, ale też dla Twojego psa. W końcu właśnie sen pozwala zwierzakowi na regenerację, dodaje sił, energii i chęci do działania. Zapotrzebowanie psa na sen zależy od jego trybu życia, ale też od kondycji ogólnej organizmu oraz od wieku.

Ile śpi dorosły pies? Przyjmuje się, że to średnio około 12-14 godzin. Jednak nie musisz wyliczać czasu snu psu z zegarkiem w ręku – każdy psiak ma swoje własne, indywidualne zapotrzebowanie na sen, które może odbiegać od tej średniej.

Szczeniaki z kolei potrafią przespać nawet 20 godzin i to też nie powinno być dla Ciebie powodem do niepokoju. Młode pieski mają okresy silnego pobudzenia i wysokiej aktywności, którą przeplatają bardzo częstymi drzemkami. Te bowiem pomagają im zebrać siły do dalszego poznawania świata i radosnej zabawy.

Jeśli jednak obawiasz się, że Twój pies śpi zbyt długo, zabierz go do lekarza weterynarii. On rozwieje Twoje obawy lub po przeprowadzonych badaniach zaproponuje odpowiedni sposób leczenia psa.

 

Przeczytaj również:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy