Góry z psem – gdzie się wybrać z czworonogiem?

27 maja 2022 Redakcja0

Nieuchronnie zbliża się początek sezonu wakacyjnego. Coraz częściej i bardziej intensywnie ludzie zaczynają zastanawiać się nad urlopowymi wyjazdami. Podczas nich trzeba też zadbać o czworonoga. Zapewnić mu odpowiednią opiekę lub zabrać go ze sobą. A czy góry z psem to dobry pomysł?

Dla wielu osób pies jest nieodzownym partnerem w wędrówkach. Czworonogi zapewniają towarzystwo podczas długich samotnych wędrówek i pomagają czuć się bezpieczniej. Psy od wieków towarzyszą ludziom, także podczas górskich wędrówek. Z powodzeniem trenuje się je też do odnajdywania zagubionych wędrowców.

Są jednak także pewne wady zabierania psa na wędrówki. Psy mogą przeszkadzać innym wędrowcom i dzikim zwierzętom, a ponadto wymagają dodatkowego planowania i przygotowania. Zanim wyruszysz na szlaki ze swoim futrzanym przyjacielem, upewnij się, że jesteś przygotowany na wszelkie potencjalne wyzwania. Przy odrobinie planowania i przygotowania, wędrówki z psem mogą być przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem zarówno dla Ciebie, jak i Twojego futrzanego przyjaciela.

góry z psem

W góry z psem! Czy to dobry pomysł?

Kochasz góry i nie wyobrażasz sobie odpoczynku w innym miejscu? Góry przyciągają do siebie wiele osób, które szukają wytchnienia, kontaktu z naturą czy sposobu na aktywne spędzenie wolnego czasu. Nie musisz jednak tym samym rezygnować ze spędzania czasu ze swoim czworonożnym przyjacielem. Tak naprawdę góry z psem mogą być bardzo przyjemnym doznaniem. Trzeba się jednak na to odpowiednio przygotować.

Przede wszystkim nie każdy pies w góry się nadaje. Są czworonogi, dla których to będzie zbyt męcząca inicjatywa. A przecież nie chcesz, by góry kojarzyły się Twojemu psu z nadmierną aktywnością, bólem i ogromnym zmęczeniem.

Najlepiej znasz swojego psa – jego kondycję i upodobania. Jeśli uważasz, że podoła górskim wyprawom, to świetnie. Jeśli jednak masz w domu psiego staruszka lub klasycznego domowego kanapowca, pomyśl o innych formach spędzania czasu.

Jeśli chcesz iść z psem w góry, musisz też zadbać o to, by był odpowiednio zabezpieczony. Smycz lub linka, warto mieć też kaganiec przy sobie. Koniecznie książeczkę zdrowia psa ze wszystkimi aktualnymi szczepieniami. Weź ze sobą też wodę dla psa, miski turystyczne i zadbaj o to, by pies zawsze był podczas takiej wyprawy dobrze nawodniony. Wtedy wypad z psem w góry może być naprawdę bardzo przyjemnym doznaniem.

góry z psem

Gdzie w góry z psem?

Nie wszystkie miejsca są dla psów bezpiecznym wyborem, jeśli chodzi o góry. Nie wszystkie miejsca są też przyjazne psom – może się zdarzyć, że zabierając w jakieś miejsce psa, narażasz się na nieprzyjemności – możesz zostać zawrócony, a nawet zapłacić poważną karę. Dlatego najlepiej zawsze dokładnie sprawdź miejsce, w którym chcesz spędzić czas ze swoim zwierzakiem. A gdzie w góry z psem warto się wybrać?

Tatry

Tutaj trzeba zrobić pewne rozróżnienie – na stronę polską i słowacką. Jeśli chodzi o polską stronę, z psem można wybrać się do Doliny Chochołowskiej i tam spędzić z nim czas. Możesz też zabrać zwierzaka na Gubałówkę, ale pod warunkiem, że będzie miał na sobie kaganiec. Na Gubałówce, po wjeździe na szczyt też nie będzie mógł skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw tego miejsca. Możesz tam odnaleźć całkiem przyjemną polankę, na której pies będzie mógł się pobawić – oczywiście, pod nadzorem, dlatego linka jest wskazana.

Inaczej jest po stronie słowackiej. Tam bardzo często i na bardzo wielu szlakach można spotkać ludzi, którzy wędrują razem ze swoimi psami i nikogo to nie dziwi. Oczywiście, jeśli wybierasz się na słowacką część gór, pamiętaj, by też odpowiednio zadbać o zabezpieczenie psa.

Park Narodowy Gór Stołowych

Góry z psem to nie tylko Tatry! Z powodzeniem możesz się wybrać ze zwierzakiem do Parku Narodowego Gór Stołowych. Psiaki są tam bardzo mile widziane, oczywiście, pod warunkiem, że są na smyczy i nie schodzicie z wyznaczonych w parku szlaków. Dla ludzi, którzy wędrują razem z psami, wyznaczone zostały bowiem specjalne szlaki.

Park ten nie ma zbyt dużych i gwałtownych wzniesień. Nawet nieco spokojniejszy pies poradzi sobie na prostych trasach. Będziecie mogli wspólnie podziwiać piękno Gór Stołowych bez nadmiernego forsowania się.

Czeski Raj

Jeśli zastanawiasz się, gdzie w góry z psem się wybrać i jesteś otwarty na miejsca inne niż Polska, Czeski Raj jest doskonałym wyborem. Nazwa jest adekwatna do tego, jak mogą czuć się tam psy – to prawdziwy raj, nie tylko dla ludzi, ale też dla tych czworonogów.

W najbardziej wysuniętej na wschód części Republiki Czeskiej, w pobliżu granicy z Polską, leży region, który często jest pomijany przez turystów. Jednak ci, którzy poświęcą czas na zwiedzanie tej skalistej części kraju, zostaną nagrodzeni pięknymi krajobrazami, zabytkowymi zamkami i pałacami oraz wieloma możliwościami uprawiania turystyki pieszej i rowerowej.

Oczywiście, żadna wizyta w tym regionie nie byłaby kompletna bez skosztowania wyśmienitego piwa z jednego z wielu małych lokalnych browarów. Jeśli więc szukasz wyjątkowego miejsca na wakacje poza utartymi szlakami, ten skalisty region Republiki Czeskiej z pewnością Ci się spodoba. Twojemu psu też – trasy tam wcale nie należą do najtrudniejszych, a psy są bardzo mile widziane. Znajdziesz też bez problemu miejsce, w którym odpoczniecie i posilicie się.

góry z psem

Karkonosze

Jeśli myślisz o tym, by wybrać się z psem w góry, może zdecydujesz się na Karkonosze? To piękne miejsce, w którym możesz rozkoszować się spokojem i piękną, górską przyrodą. Dla wielu zaprawionych w górskich wędrówkach osób Karkonosze to jeden z pierwszych wyborów, gdy myślą o wyprawie wspólnie z psem.

Region ten bowiem nie tylko jest bardzo piękny. Jest też doskonale oznaczony. Istnieją specjalne mapy szlaków, oznaczone tak, byś wiedział, czy i na jakiej długości możesz zabrać ze sobą psa. To pozwala na dużo lepsze zaplanowanie całej wyprawy. W Karkonoszach razem z psem będziecie mogli wykorzystać czas wolny do maksimum.

Góry Izerskie

Góry Izerskie to bardzo przyjazne miejsce psom. Oczywiście, są miejsca, w które nie uda wam się wspólnie dostać, jednak cała reszta bardzo mocno to wynagradza. Lekko podmokłe tereny, trasy o bardzo różnych dystansach – od tych krótkich po bardzo długie i łagodne wzniesienia, które nie pozwolą wam się zanadto i zbyt szybko zmęczyć.

Góry Izerskie to miejsce przyjazne psom i ich właścicielom. Z mniejszym psiakiem, takim, którego możesz bezpiecznie i bez problemów wnosić na rękach, uda Ci się dostać nawet w obszary, z którymi pies by sobie nie poradził – możesz wnieść swojego czworonoga w wiele miejsc. Choć zrób to tylko wtedy, jeśli całkowicie ufasz swoim umiejętnościom, a pies jest naprawdę mały i noszenie go nie jest obciążeniem dla organizmu. Po co ryzykować? Jest tyle innych pięknych miejsc w Górach Izerskich.

Wycieczka z psem w góry – podsumowanie

Pies w góry – czy to dobry pomysł? Jeśli Twój zwierzak jest aktywny, zdrowy i uwielbia się ruszać to jak najbardziej! Pamiętaj jednak o tym, by dobrze zabezpieczyć psa przed dowolną wędrówką i zadbać o to, by się nie zgubił.

Dobieraj też trasy takie, które są przyjazne psom – nie wszędzie wejdziesz w towarzystwie zwierzaka. Dobierz też długość trasy do możliwości Twojego czworonoga. Jeśli zanadto go zmęczysz, może mieć potem problemy ze stawami i nie chcieć z Tobą wychodzić na górskie spacery.

 

 

 

Przeczytaj również:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy