Dlaczego pies je trawę? Co to może oznaczać?

30 marca 2022 Redakcja0
Dlaczego pies je trawę? Co to może oznaczać?

Jeśli masz psa, to z całą pewnością zauważyłeś, że może zdarzyć mu się skubać trawę na spacerach. To zachowanie może dziwić – te czworonogi są przecież w istocie zdecydowanie mięsożerne. W takim razie, dlaczego pies je trawę?

Każdy kochający i odpowiedzialny opiekun psa chce dla swojego czworonożnego przyjaciela jak najlepiej. Dlatego wszelkie zachowania, które uznajesz za w jakiś sposób odstające od normy, mogą budzić Twój silny niepokój. A jednym z takich zachowań z całą pewnością jest jedzenie tego, czego za jedzenie nie uważasz.

Pies je trawę, ponieważ to też część jego natury. Najprościej można powiedzieć, że tak podpowiada mu jego instynkt. Pies robi to, bo uważa, że to dla niego dobre i właściwe. Dlatego warto się zastanowić nad tą bardzo ważną kwestią: dlaczego Twój pies uważa, że jedzenie trawy będzie dla niego odpowiednie? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i w pewnym zakresie zaspokoić Twoją ciekawość.

dlaczego pies je trawę

Pies je trawę – czy to zdrowe?

Jeśli Twój pies je trawę, to jest to zachowanie, które leży w jego naturze. Jednak to, co leży w psiej naturze, to, co podpowiada mu instynkt, nie zawsze jest dla Twojego psa całkowicie bezpiecznie. W trawie mogłoby się wydawać, dość niewinnej, może kryć się bowiem naprawdę wiele zagrożeń.

W trawie mogą być przecież kleszcze. A kleszcze to bardzo groźne pasożyty, które mogą być nosicielami wielu chorób. Gdy pies je trawę, kleszcz może dostać się do jego organizmu. A to wcale nie jest przyjemna kwestia, dlatego lepiej się tego wystrzegać.

Trawa może też okazać się trująca. W końcu jest bardzo wiele rodzajów traw i nie wszystkie dla Twojego psa są całkowicie bezpieczne. Zatrucie pokarmowe może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Pies dotknięty zatruciem może cierpieć z powodu bólu brzucha, nudności, biegunki i wielu innych poważnych i bolesnych problemów zdrowotnych.

Tak samo może być, gdy trawa może i nie jest trująca sama z siebie, ale została spryskana pewną substancją. Jeśli mowa o trawie spoza Twojego ogrodu to tak naprawdę nie możesz mieć stuprocentowej pewności, że nie została ona spryskana środkiem, na przykład chwastobójczym czy takim, który ma zwalczać kleszcze i inne insekty – i nie zaszkodzi Twojemu psu. Dlatego jedzenie trawy przez psa – choć jest naturalne – nie zawsze jest dla niego odpowiednie i bezpieczne. Zawsze warto mieć to na uwadze. Chodzi przecież o dobro Twojego czworonoga.

pies je trawę

Dlaczego pies je trawę?

Wiesz już, że jedzenie trawy przez psa to zachowanie, które nie zawsze musi być dla niego dobre i bezpieczne. Dlatego podczas spacerów zawsze musisz bardzo uważać, co spożywa Twój pies, by móc zareagować, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ale dlaczego pies je trawę? Te zwierzaki, choć w pewnym stopniu przystosowały się do wszystkożernego trybu życia przez tysiące lat ewolucji u boku człowieka, to jednak nadal pozostały mięsożercami. A jednak zdarza się, że same wybierają, by zjeść rzeczy, które wcale nie są mięsem, nie są nawet pochodzenia zwierzęcego. Zatem dlaczego psy jedzą trawę?

Może być dla Ciebie pewnym zaskoczeniem fakt, że nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Tak naprawdę to zachowanie psów dla naukowców nadal pozostaje pewną tajemnicą. Istnieją pewne teorie, dlaczego tak się dzieje i czemu pies je trawę, ale tak naprawdę każda teoria jest równie dobra, mogą istnieć też inne, nieodkryte jeszcze powody takiego stanu rzeczy. Kto wie, co przyniesie przyszłość w kwestii badań naukowych, również skupionych na tym zagadnieniu.

Popularnym wyjaśnieniem, dlaczego pies je trawę, jest to, które mówi o tym, że zwierzak w ten sposób dba o swoje jelita. Spożywa trawę, która bogata jest w błonnik. A błonnik pozwala mu przeczyścić układ pokarmowy, wymuszając szybsze ruchy jelit.

Zdarza się też, że pies je trawę, a potem wymiotuje. To dla niego sposób właśnie na sprowokowanie wymiotów. Może chcieć w ten sposób oczyścić sobie właśnie układ pokarmowy i pozbyć się czegoś z organizmu.

Psy mogą jeść trawę, by prowokować wymioty wtedy, gdy czują, że właśnie tego potrzebują. Być może męczą je nudności, być może mają problemy z trzustką lub wątrobą albo czują, że męczy je niestrawność. Dlatego, jeśli często obserwujesz takie zachowanie, zawsze dobrym pomysłem będzie zabranie psa do lekarza weterynarii.

Czy jest jeszcze jakiś powód, dlaczego psy jedzą trawę? Tak! Być może psiak jest zanadto zarobaczony i odczuwa silny dyskomfort oraz problemy z jelitami. Dlatego regularne odrobaczanie psa specjalnymi tabletkami jest tak bardzo ważne.

Pies może spożywać też trawę z powodu problemów behawioralnych. Istnieją zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, które mogą doprowadzić właśnie do takiego zachowania. Zwierzak może to robić, bo odczuwa niepokój, frustrację lub poczucie nudy. Jeśli nie potrafisz uporać się z tym samodzielnie, pomoc behawiorysty może być naprawdę bardzo wskazana.

pies je trawę co robić

Jedzenie trawy przez psa – zadbaj o czworonoga!

Jedzenie trawy przez psa, jeśli zdarza się sporadycznie, wcale nie jest powodem do niepokoju. Ale jeśli zwierzak robi to bardzo często, je bardzo dużo trawy, a przy tym jego zachowanie w innych aspektach również coraz bardziej Cię niepokoi, najlepszym, co możesz zrobić, jest poszukanie fachowej pomocy.

Zacznij od lekarza weterynarii – to właśnie lekarz będzie w stanie wykonać wszelkie badania i postawić odpowiednią diagnozę. A na jej podstawie będzie mógł dać Ci dobre rady dotyczące opieki nad psem, zasugerować wizytę u behawiorysty lub wskazać na odpowiedni sposób leczenia farmakologicznego.

Bywa też, że jedzenie trawy to problem związany z kiepską, źle zbilansowaną dietą. W takich okolicznościach trzeba będzie zmienić dietę na lepszą. Tutaj ponownie możesz zapytać o radę lekarza weterynarii lub wybrać się na konsultację do dietetyka weterynaryjnego. Nie musisz wcale przygotowywać psu posiłków samodzielnie, by mieć pewność, że dostaje to, co najlepsze. Rynek karm dla zwierząt jest naprawdę bardzo rozbudowany. Czytaj etykiety, porównuj składy i w ten sposób znajdziesz coś odpowiedniego dla Twojego zwierzaka. W wyborze odpowiedniej karmy też może Ci pomóc specjalista.

pies je trawę pomocy

Pies je trawę – podsumowanie

Czemu pies je trawę? Tak naprawdę to nadal jest jeden z nierozwiązanych do końca sekretów. Żaden pies w końcu nie powie Ci jasno, co nim kieruje w danym momencie. Jednak można podejrzewać, że jedzenie trawy to próba uregulowania swojego układu pokarmowego i próba oczyszczenia się z tego, co tam zalega. Psy mogą jeść też trawę, bo są zarobaczone lub cierpią z powodu jakieś choroby – zwierzak nie zgłosi się sam do lekarza, sam sobie próbuje być lekarzem. Dlatego najlepszym, co możesz zrobić, gdy Twój pies ciągle je trawę, jest zabranie go do lekarza weterynarii.

Pies może też jeść trawę z powodu problemów behawioralnych. Jeśli nie potrafisz poradzić sobie z nimi sam, tutaj również może Ci pomóc specjalista. W tym przypadku może to być behawiorysta. A czy Twój pies je trawę? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami!

 

 Przeczytaj również:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy