Koty dla alergików – 4 rasy, z którymi możesz mieszkać

30 marca 2022 Redakcja0
Koty dla alergików – 4 rasy, z którymi możesz mieszkać

Koty to urocze stworzenia, które goszczą w wielu domach. To jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. Nie dziwi więc, że nawet alergicy nie mogą im się oprzeć. Jednak, czy każdy może zamieszkać z każdym kociakiem? Poznaj koty dla alergików!

Osoby z alergią na koty wcale nie mają łatwego życia. Zwłaszcza jeśli są jednocześnie miłośnikami kotów. Jeśli zaliczasz się do tego grona, wcale nie musisz rezygnować z posiadania zwierzaka. Wcale nie musisz podziwiać ich wyłącznie z daleka. Koty dla alergików istnieją! Dlatego jeśli marzysz o kocie, a Ty lub któryś z Twoich domowników zmaga się z alergią, warto przemyśleć kwestie odpowiedniego kota.

Musisz mieć jednak świadomość, że w tym przypadku bardzo ważne jest to, by zapoznać się z kotem i sprawdzić, czy uczula – w ten sposób unikniesz rozczarowań i konieczności szukania zwierzakowi nowego domu lub borykania się z wieloma problemami zdrowotnymi. Zwierzę to nie zabawka. Dlatego podejdź do tej kwestii odpowiedzialnie.

Jakie koty dla alergików?

Osoby z alergią na koty często cierpią, bo uważają, że w ogóle nie mogą mieć kota. Faktycznie, alergia na kota może być bardzo uciążliwa, jednak istnieją pewne możliwości, by cieszyć się towarzystwem kota. Jednak zawsze należy zachować odpowiednią ostrożność.

Faktycznie, istnieją rasy kotów dla alergików, ale tak naprawdę każdy przypadek jest zupełnie inny i każdy należy rozważać w sposób indywidualny. Jednego alergika dana rasa kota nie będzie uczulać w ogóle, drugi może mieć jednak pewne problemy. Dlatego, zanim weźmiesz pod swój dach kota, sprawdź, jak to jest w Twoim przypadku.

W powszechnej opinii alergia na kota to alergia na sierść. Z tego powodu za idealne koty dla alergika uważane są koty pozbawione sierści. Prawda jednak wygląda nieco inaczej. Uczula specyficzne białko, które znajduje się w ślinie kota. A że kot wylizuje się regularnie, bo te zwierzaki słyną z wysokiej higieny, to łatwo się zetknąć ze śliną kota, a więc z alergenem. Dlatego najlepsze koty dla alergika to takie, które w ten czy inny sposób ograniczają transmisję alergenu. Każdy kot będzie się wylizywał – tego nie unikniesz. Dlatego zawsze możesz być narażony na alergen. Jednak, na szczęście, istnieją takie koty, u których jest tego po prostu mniej. Jakie koty dla alergików będą najlepsze?

Koty dla alergików – rasy

Masz alergię, ale chcesz mieć kota? Jeszcze kiedyś wydawać się to mogło niemożliwe. Dzisiaj już wiadomo, że alergicy uczuleni na koty, mogą mieć koty. Po prostu trzeba w tym przypadku dużo mocniej przemyśleć rasę i dobrać taką, która będzie odpowiednia dla danej osoby z alergią.

Choć rasy kotów dla alergików nazywane są hipoalergicznymi, zawsze miej na uwadze, że tak naprawdę każdy kot może Cię uczulić – zwłaszcza jeśli Twoja alergia jest bardzo mocna. Nie ma kota, który nigdy i w żadnych warunkach nikogo nie uczuli. Jednak istnieją takie koty, które mają mniejszą szansę na wywołanie u Ciebie reakcji alergicznej. W takim razie, jakie koty dla alergików będą najlepsze? Zapoznaj się z kilkoma naszymi propozycjami!

koty dla alergika

Sfinks

Sfinks to chyba najbardziej rozpoznawalny bezwłosy kot. Choć nazwa wskazywałaby na jego egipski rodowód, prawda jest zupełnie inna. Koty te pochodzą z Kanady, a sama nazwa wzięła się od charakterystycznej pozy „sfinksa”, którą przyjął ten kot podczas narady na temat tego, jak nazwać nową, bezwłosą rasę.

Za brak owłosienia u sfinksów odpowiada mutacja genetyczna. Dlatego, choć sama rasa jest stosunkowo młoda, to bezwłose koty pojawiać się mogły – i pojawiały się! – spontanicznie w różnych miejscach świata i w różnym okresie. Jednak na ogół, bez odpowiedniej opieki, raczej nie miały, niestety, sporych szans na przeżycie.

Sfinksy to koty bardzo czułe, bardzo towarzyskie i chętne do spędzania czasu z ludźmi. Bardzo mocno się przywiązują do swoich opiekunów. Potrafią być bardzo głośne. Koty te słyną bowiem jako szczególnie gadatliwe – potrafią w ten sposób komunikować się ze swoim opiekunem i dawać im bardzo głośno znać, że potrzebują jedzenia, opieki, uwagi i wielu innych rzeczy.

Są raczej nieodporne na trudne warunki atmosferyczne, dlatego trzeba dbać o ich komfort termiczny. Jednak to dobry wybór dla alergików, którzy chcą mieć zwierzaka czułego i towarzyskiego.

koty dla alergików

Kot bengalski

Kot bengalski to kolejna stosunkowo młoda rasa, bo wszystko rozpoczęło się w latach 60. XX wieku. Powstał dzięki zafascynowaniu dzikimi bengalami. Biolożka, Jean Mill zaczęła pracę nad nową rasą kotów domowych. I choć nie obyło się bez problemów i komplikacji – łącznie ze śmiercią męża biolożki, która opóźniła celową hodowlę, kot bengalski finalnie powstał. Został oficjalnie uznany za rasę dopiero pod koniec lat 90 XX wieku.

Koty bengalskie mają bardzo miękką, aksamitną i miłą w dotyku sierść. Nie są łyse, przypominają miniaturowe lamparty. Jednak w bardzo niewielkim stopniu linieją, więc uważane są za doskonałe koty dla alergików.

To koty bardzo czule, łagodne i chętne do zabawy z człowiekiem. Jeśli chcesz mieć oddanego kociego towarzysza o niebanalnym wyglądzie, kot bengalski może być odpowiedni dla Ciebie.

koty dla alergików

Kot syberyjski

Koty syberyjskie są bardzo ciekawą rasą i to z wielu powodów. Przede wszystkim to rasa naturalna. Wykształciła się bez ingerencji człowieka. Rozwijała się na Syberii i w Rosji bardzo długo koty syberyjskie były uważane za rasę pospolitą i niegodną uwagi. Wszystko zmieniło się dopiero w latach 80. XX wieku – nawet jeśli wcześniej były próby głębszego zainteresowania tymi kotami to sytuacja geopolityczna niezbyt na to pozwalała.

Koty syberyjskie mają długą, gęstą sierść i równie gęsty podszerstek. Są bardzo puchate i prezentują się naprawdę imponująco. Dlatego sporo osób uważa, że nie są one odpowiednie dla alergików. Prawda jest jednak taka, że koty te mają jeszcze jedną, unikalną cechę. Ich ślina zawiera o wiele mniej uczulającego białka niż ślina innych kotów, co czyni tę rasę przyjazną dla alergików.

To koty bardzo przyjazne i inteligentne – przy odpowiednim podejściu możesz je nawet uczyć sztuczek. Wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji, bo ich imponująca sierść ma tendencje do kołtunienia.

koty dla alergika

Kot balijski

Kot balijski to długowłosa odmiana kotów syjamskich. Wbrew pozorom wcale nie pochodzi z Balii. Ale nazwę zawdzięcza pośrednio właśnie tej wyspie, a ściślej mówiąc – tancerkom z Balii. Co łączy te tancerki i koty tej rasy? Niesamowita gracja i lekkość, z jaką się poruszają.

To kot długowłosy, jednak – podobnie jak kot syberyjski – wytwarza dużo mniej uczulającego białka. Jego sierść, choć gęsta i długa, to jednak też linieje w bardzo małym stopniu. Warto je codziennie wyczesywać, by ograniczyć ten problem do minimum.

To koty bardzo żywiołowe, temperamentne, wesołe i zwinne. Potrzebują, by poświęcać im całkiem sporo uwagi, potrzebują zabaw i aktywności, ale mogą stać się oddanymi, kochającymi towarzyszami.

Koty dla alergika – podsumowanie

W przypadku kotów problemem nie jest sierść – to nie sierść uczula. Problemem jest białko, które znajduje się w ślinie kota. A sierść jest po prostu jego nośnikiem, bo koty wylizują swoje futra. Nie ma kotów w stu procentach hipoalergicznych, zawsze musisz sprawdzić swoje alergiczne reakcje na danego zwierzaka.

Jakie masz doświadczenia z kotami dla alergików? Uważasz, że koty i alergie da się połączyć? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami!

 

 

Przeczytaj również:

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy