Czy pies może jeść truskawki, maliny i czereśnie? Dowiedz się!

11 maja 2022 Redakcja0
czy pies może jesć truskawki

Owoce są słodkie, soczyste i po prostu przepyszne. Maj i czerwiec to sezon, który kojarzy się głównie z truskawkami. Pojawiają się też maliny i pierwsze czereśnie. Nadchodzą ciepłe, letnie miesiące, które będą coraz bardziej obfitować w te owoce. A czy pies może jeść truskawki, maliny czy czereśnie? Czytaj dalej!

Owoce to deser od Matki Natury. Są naturalnie słodkie, soczyste i smakowite. Dlatego z pewnością chętnie po nie sięgasz w ramach przekąski. Truskawki, maliny czy czereśnie to jedne z najbardziej lubianych owoców, zwłaszcza w tym sezonie. Są świeże, polskie, słodkie i można je wykorzystać na wiele sposobów. Można traktować je jako samodzielną przekąskę lub jako część jakiegoś deseru.

Jeśli czymś z apetytem się zajadasz, Twój pies może zacząć z nadzieją popatrywać na Ciebie i Twój talerz. Są takie owoce, którymi od czasu do czasu możesz poczęstować swojego psa. Inne natomiast lepiej zostawić tylko dla siebie, bo psu mogą zaszkodzić. A jak jest w tym przypadku? Czy pies może jeść czereśnie, maliny truskawki?

A czy pies może jeść truskawki, maliny czy czereśnie?

Czy pies może jeść truskawki?

Truskawki wyglądają bardzo niepozornie. To niewielkie, czerwone owoce. Mają jednak całe mnóstwo witaminy C – o wiele więcej niż ilość, która znajduje się w cytrynie! Są też źródłem potasu, magnezu, wapnia i fosforu. Są w stanie dostarczyć wielu cennych i wartościowych składników, są też po prostu bardzo smaczne. Twojemu psu też mogą zasmakować truskawki, jeśli będzie miał okazję ich spróbować. A czy to w ogóle dobry pomysł? Czy pies może jeść truskawki?

W zasadzie tak. Truskawki dla psa wcale nie są złym pomysłem. Zdarza się nawet, że znajdziesz je w składzie dobrej jakości karm dla psów. Truskawki dla psa mogą być traktowane jako smakowita, samodzielna przekąska. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z ich ilością. Truskawki mają bardzo niski indeks glikemiczny, a przy tym w dziewięćdziesięciu procentach składają się z wody, dlatego nie są tuczące.

Nadal jednak żadne owoce nie powinny być dla Twojego psa podstawą jego wyżywienia. W takim razie: czy psy mogą jeść truskawki? Tak, po prostu pamiętaj, że umiar jest tutaj bardzo ważny.

A czy pies może jeść truskawki, maliny i czereśnie?

Czy pies może jeść maliny?

Wiesz już, czy pies może jeść truskawki. Wiesz, że w zasadzie to całkiem dobry pomysł i jeśli Twój pies jest fanem truskawek, właściwie nic nie stoi na przeszkodzie, by go nimi poczęstować. Pamiętaj jednak, że truskawki podawaj samodzielnie – bez dodatku cukru czy śmietany. A jak to jest z innymi owocami? Czy pies może jeść maliny?

Maliny są bardzo cennym źródłem wielu bardzo wartościowych witamin i minerałów. Są uwielbiane w każdej formie – w całości, rozdrobione, jako część koktajli czy deserów. Wiele osób kojarzy letnie, leniwe i bardzo przyjemne dni właśnie ze słodkim smakiem i zapachem malin. A czy pies może jeść maliny?

W zasadzie tak – maliny dla psa mogą być naprawdę bardzo smaczną przekąską. Musisz jednak pamiętać o umiarze, bo właśnie on jest tutaj najważniejszy. Maliny dla psa mogą być bardzo cennym źródłem witamin i minerałów. Jednak w malinach kryje się też sporo węglowodanów, nie ma za to praktycznie w ogóle białka. A to właśnie białko w psiej diecie odgrywa ogromną rolę. Zbyt dużo węglowodanów w diecie z kolei może doprowadzić do problemów z nadwagą, otyłością, a nawet do cukrzycy. Dlatego nie można przesadzać z tymi owocami. W takim razie czy pies może jeść maliny? Tak, są one nawet dodawane do komercyjnych karm dla psów np. Petner Koza z malinami.

Jeśli jednak Twój czworonóg patrzy z nadzieją podczas gdy ty raczysz się malinami, możesz podsunąć mu kilka owoców. Być może okaże się ich wielkim fanem. A jeśli nie? Jeśli nie, nie musisz się martwić – istnieje przecież wiele smacznych i dobrych dla psa owoców. Możesz też nie podawać psu malin w całości, a w formie rozdrobnionej. Dobrym pomysłem jest też dodawanie ich do posiłków psa w niewielkiej ilości i od czasu do czasu. Oczywiście, jeśli nie masz już karmy, do której zostały dodane maliny na etapie produkcji.

czy pies może jeść czereśnie?

Czy pies może jeść czereśnie?

Wiesz już, czy psy mogą jeść truskawki i maliny. A jak sprawa wygląda z czereśniami? Miłośnikom tych owoców bardzo trudno się powstrzymać przed ich zakupem. Czereśnie mogą być z powodzeniem spożywane jako samodzielna przekąska lub być częścią rozmaitych deserów. A czy pies może jeść czereśnie?

W czereśniach kryje się sporo dobrego. Są bardzo wartościowym i smacznym źródłem wielu witamin i składników odżywczych, w tym witaminy z grupy B, a także A, C i P. Czereśnie mają niski indeks glikemiczny, dlatego nie podnoszą poziomu cukru. Nie należą też do bardzo kalorycznych. To w połączeniu z ich smakiem sprawia, że są chętnie spożywane przez ludzi.

Niestety jednak, czereśnie dla psa wcale nie są najlepszym pomysłem. O ile nic złego by się nie stało, gdyby pies zjadł wydrylowane, czyli pozbawione pestek czereśnie, tak właśnie pestki są niezwykle toksyczne dla psów.

W pestkach czereśni zawarta jest bowiem amigdalina, czyli cyjanogenny glukozyd. To niezwykle toksyczny związek. Jest on w stanie uniemożliwić przesyłanie tlenu przez krew poprzez zablokowanie tej funkcji. W rezultacie może dojść do wewnętrznego uduszenia organizmu, czyli do śmierci.

Oczywiście, nie ma co panikować – żeby się śmiertelnie zatruć, Twój pies musiałby zjeść naprawdę sporo pestek z czereśni. Nadal jednak nie ma powodu, by przyzwyczajać psa do smaku czereśni. Psy są sporymi łakomczuchami, dlatego Twój czworonóg może domagać się coraz więcej i więcej czereśni, a nawet jeść je bez umiaru i Twojego nadzoru, jeśli będzie miał taką okazję. Dlatego będzie zdecydowanie bezpieczniejszy, gdy nie pozwolisz mu posmakować tych owoców. Czereśnie dla psa wcale nie są dobrym pomysłem. Bardzo podobna, niemal identyczna sytuacja występuje w przypadku wiśni. Tych owoców też nie podawaj swojemu czworonożnemu przyjacielowi. Będzie zdrowszy i bezpieczniejszy, a Ty nie będziesz musiał się martwić, że zje ich za dużo i będzie miał z tego powodu bardzo poważne problemy.

Jest całe mnóstwo innych smacznych i całkowicie bezpiecznych dla psów owoców. Jeśli chcesz go ucieszyć drobną, ale smakowitą przekąską sięgnij raczej po nie, a czereśnie zostaw dla siebie. Zarówno Ty, jak i Twój pies możecie na tym tylko skorzystać.

Czy pies może jeść truskawki, maliny, czereśnie – podsumowanie

Jak to jest z owocami? Czy pies może jeść czereśnie, maliny truskawki? Wśród tych trzech rodzajów owoców w przypadku dwóch odpowiedź brzmi „tak!”. Są to truskawki i maliny. Oczywiście nie przesadzaj z ich ilością – żaden owoc nie powinien być podstawą wyżywienia Twojego psa. To rola białka i tłuszczów, które mają ogromne znaczenie w czworonożne diecie. Pamiętaj też, by sprawdzić, czy Twój zwierzak nie ma uczulenia na te owoce, zanim zaczniesz mu je podawać częściej.

W przypadku czereśni jednak zdecydowanie pozostaw je dla siebie. Wydrylowane czereśnie co prawda nie zaszkodzą Twojemu zwierzakowi, jednak ich pestki w przypadku całych owoców, są już trujące. I choć pies musiałby zjeść ich naprawdę sporo – po co ryzykować? Są przecież inne, dobre dla psa owoce.

 

Przeczytaj również:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy