Dlaczego pies gryzie ogon? Nie lekceważ tego znaku!

20 stycznia 2022 Redakcja0
Dlaczego pies gryzie ogon? Nie lekceważ tego znaku?

Istnieje wiele mitów i teorii na temat tego, dlaczego psy gryzą swoje ogony. Niektórzy uważają, że się nudzą albo że próbują zwrócić na siebie naszą uwagę. Prawda jest taka, że nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. W takim razie dlaczego pies gryzie ogon? Przyjrzyjmy się temu! To problem, który może okazać się bardziej poważny, niż Ci się wydaje!

Psy to najbardziej popularne zwierzęta domowe. Żyją u boku ludzi już od tysięcy lat i śmiało można je nazwać najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Ewoluowały u naszego boku, dostosowywały się do naszego trybu życia i od zawsze służyły swoim wsparciem oraz pomocą.

Cały układ zaczął się na zasadzie transakcji wiązanej – czworonogi dawały poczucie bezpieczeństwa, a ludzie ciepło i jedzenie. Teraz psy i ludzie tworzą nierozerwalny duet. Nie tylko pies jest najlepszym przyjacielem człowieka – człowiek jest też najlepszym przyjacielem psa. Zwłaszcza, gdy taka osoba jest kochającym i odpowiedzialnym opiekunem.

Jeśli za takiego się uważasz i dbasz o swojego zwierzaka – fantastycznie! Jednak nie powinieneś osiadać na laurach! Zawsze jest jakaś dziedzina, w której możesz się dokształcić dla dobra Twojego psa. Czy wiesz dlaczego pies gryzie ogon? Jeśli nie, dowiedz się tego jak najprędzej! Różnorodne problemy Twojego psa mogą objawiać się właśnie w ten sposób!

pies gryzie ogon

Dlaczego pies gryzie ogon?

Pies gryzie ogon z naprawdę wielu powodów. Nie można więc już na pierwszy rzut oka określić, dlaczego Twój czworonóg zaczął to robić. Zdarza się, że ustalenie przyczyny, czemu pies gryzie ogon, nastręcza wiele problemów – zwłaszcza osobom, które mają mniejsze doświadczenie z psami. Jednak nie powinieneś się poddawać. Twój pies wszystko robi z jakiegoś powodu – czasami jest to nieszkodliwe i zupełnie normalne. Czasami jednak może świadczyć o poważnych problemach.

Pies może gryźć ogon i jego okolice z powodu ataku pasożytów. Najlepszym przykładem i statystycznie najczęstszym problemem są pchły. Mogą one upodobać sobie te okolice i kąsać psa, przez co powodują silne, uporczywe i bardzo nieprzyjemne swędzenie. Skutki tego świądu pies będzie próbował zminimalizować właśnie poprzez gryzienie. W ten sposób może też chcieć pozbyć się pcheł.

Jeśli szczeniak gryzie ogon, może to być też oznaka zabawy – psiak widzi, że coś za nim merda i chce to złapać. Zresztą zdarza się, że dorosłe psy również bawią się w ten sposób. Z pewnością zauważysz, kiedy Twój czworonóg próbuje ugryźć swój radośnie machający ogon, a przy tym dobrze się bawi. Wtedy nie masz powodu do obaw.

Jednak możesz też zaobserwować, że Twój pies gryzie ogon, ale wcale nie wygląda, jakby dobrze się bawił. Może bowiem okazać się, że robi to z nudów lub ze stresu. Wtedy warto zadbać o to, by zwierzak miał okazję rozładować napięcie w inny sposób. Dlaczego szczeniak gryzie ogon? Ponieważ to pomaga mu się odstresować. Jednak dużo lepiej działają w takiej sytuacji zabawki. W ten sposób psiak nie zrobi sobie żadnej krzywdy. W końcu ogonek jest unerwiony – jeśli czworonóg wbije w niego zęby, poczuje ból. A tego na pewno chcesz mu zaoszczędzić.

dlaczego pies gryzie ogon

Może się też zdarzyć, że pies gryzie ogon z powodu zapalenia gruczołów przyodbytnicznych. Ściana gruczołów zmienia się poprzez zapalenie, a samo to sprawia już zwierzakowi mnóstwo bólu. Pojawia się również ropna wydzielina, która może mieć w sobie krew. To wszystko sprawia, że pies coraz bardziej interesuje się okolicą własnego odbytu i właśnie gryzie ogon.

Czy istnieje jeszcze jakiś powód dlaczego pies gryzie ogon? Tak! Może to być zakażenie drożdżakami Malassezia. Zakażenie to powoduje silny świąd i może być powodem tego, czemu pies gryzie ogon.

Jeśli z kolei pies gryzie ogon i łapy i udało Ci się już z pomocą lekarza weterynarii wykluczyć możliwość występowania rozmaitych chorób, taki stan rzeczy może mieć podłoże psychiczne. Pies gryzie ogon i łapy z powodu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Mogło Ci się do tej pory wydawać, że to tylko domena ludzi, ale prawda jest taka, że psy również mogą cierpieć na różnego typu natręctwa czy zaburzenia psychiczne.

Czemu pies gryzie ogon i dlaczego nie powinieneś tego ignorować?

Jeśli Twój szczeniak gryzie ogon, w wielu sytuacjach może Ci się to wydawać urocze i nieszkodliwe. Nie powinieneś jednak tego lekceważyć nie tylko w przypadku szczeniąt, ale też dorosłych osobników.

Takie zachowanie może mieć wiele przyczyn, o których pisaliśmy wcześniej, jak np. inwazja pasożytów, choroba fizyczna lub nawet poważne zaburzenie psychiczne. Skoro wiesz już, dlaczego pies gryzie ogon, powinieneś zdawać sobie też sprawę, że w takim przypadku należy odpowiednio zareagować. Może to bowiem świadczyć o poważnych problemach Twojego psa.

Nie zakładaj od razu, że pies gryzie swój ogon z błahych powodów. Pamiętaj, żeby bacznie obserwować swojego pupila, aby w razie czego szybko wyeliminować przyczyną takiego zachowania. W końcu dużo lepiej, gdy lekarz weterynarii obejrzy Twojego psa raz za dużo i zupełnie bez powodu, niż raz za mało i Twojemu psu stanie się przez to krzywda. Zawsze musisz więc ustalić dlaczego szczeniak gryzie ogon (lub dlaczego robi to pies dorosły), a potem zacznij działać, by ten problem wyeliminować jak najszybciej.

pies gryzie ogon co robić

Pies gryzie ogon – jak mu pomóc?

Psy gryzą swoje ogony z różnych powodów. Czasami próbują podrapać swędzące miejsce, którego nie mogą dosięgnąć. Innym razem starają pozbyć się kleszcza lub pchły. W niektórych przypadkach pies może gryźć swój ogon z powodu niepokoju lub nudy. Jeśli Twój pies gryzie swój ogon, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby temu zaradzić.

Przede wszystkim zabierz zwierzaka do lekarza weterynarii. Nawet jeśli dobrze znasz swojego psa, nie masz odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia, by być całkowicie pewnym, dlaczego Twój pupil gryzie ogon. Oczywiście, czasami odpowiedź bywa prozaiczna – mogą to być po prostu pchły. Bywa jednak, że problem jest o wiele bardziej złożony i nie możesz tego zaniedbać.

Gdy już ustalisz, dlaczego pies gryzie ogon, będziesz mógł podjąć odpowiednie kroki, by przestał to robić. Czasem konieczne będzie podjęcie leczenia, by zwierzak mógł uporać się z dręczącą go chorobą. Niekiedy wystarczy kąpiel i zastosowanie odpowiednich środków, które zapobiegną inwazji pcheł również w przyszłości. W końcu te owady mogą spowodować wiele poważnych problemów, a gryzienie ogona jest tylko jednym z nich.

Czasem konieczne jest też zredukowanie stresu u zwierzaka. Psy potrafią się naprawdę mocno stresować, a zbyt duży stres i inne niewłaściwe warunki mogą doprowadzić nawet do poważnych zaburzeń, w tym do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, które mogą się objawiać właśnie gryzieniem ogona.

Pies gryzie ogon – podsumowanie

Jeżeli Twój pies gryzie ogon, nie ignoruj tego znaku. Jak najszybciej ustal przyczynę – to pomoże Ci podjąć odpowiednie kroki. Czasami konieczne będzie leczenie, a czasami wystarczy zwykła kąpiel lub zakup zabawek i poświęcanie zwierzakowi więcej czasu. Nie próbuj jednak działać na własną rękę, ponieważ nie zawsze powód gryzienia ogona przez psa jest oczywisty. Pozwól, by specjalista pomógł Ci precyzyjnie ustalić przyczynę.

 

 Przeczytaj również:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy