Czyszczenie uszu psa – jak czyścić uszy psu?

16 grudnia 2021 Redakcja0
Czyszczenie uszu psa - jak czyścić uszy psu?

Choroby uszu są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Dlatego oprócz szczotkowania, przycinania pazurów i profilaktyki przeciwpasożytniczej, czyszczenie uszu psa powinno być elementem podstawowej pielęgnacji pupila. Ze względu na inną budowę niż ucho człowieka, warto nauczyć się, jak czyścić uszy psu w poprawny i bezpieczny sposób.

 Słuch jest jednym z najlepiej rozwiniętych zmysłów u psich czworonogów. Jest ok 4 razy bardziej czuły niż u człowieka. Dla przykładu psy słyszą na częstotliwościach do 35–40 tysięcy Hz, gdzie górna granica częstotliwości bodźców akustycznych, jakie słyszą ludzie, to 20 tys. Hz.

Ucho psa zbudowane jest z ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. To co odróżnia ucho psa od ucha człowieka jest zewnętrzny przewód słuchowy, który ma kształt litery L. Taka anatomia psiego ucha utrudnia jego czyszczenie, a także samoistne pozbywanie się zanieczyszczeń, które dostają się głęboko do środka.

Czyszczenie uszu psa – dlaczego jest tak ważne?

Ze względu na specyficzny kształt, w psim uchu panuje spora wilgotność oraz gromadzą się zanieczyszczenia i woskowina. Takie warunki sprzyjają namnażaniu się bakterii i drożdżaków. Co więcej, niektóre rasy są bardziej predysponowane do schorzeń uszu przez specyficzną budowę małżowiny. Oklapnięte uszy u ras długouchych tj. bassety, cocker spaniele czy jamniki utrudniają wentylację, co sprzyja rozwijaniu się bakterii i grzybów, które stają się przyczyną procesu zapalnego. Innym czynnikiem, który również może sprzyjać rozwijaniu się infekcji jest obfite owłosienie, które blokuje dopływ powietrza i prawidłową wentylację. Z tym problemem mogą borykać się między innymi shih-tzu czy yorkshire terriery.  Aby ułatwić wentylowanie ucha u tych ras należy takie włosy regularnie przycinać. Występują również inne czynniki, takiej jak alergie czy choroby dermatologiczne, które także mogą powodować stany zapalne uszu.

Jak często czyścić psie uszy?

Jeśli pies ma zdrowe uszy, wystarczy profilaktyczne czyszczenie raz w miesiącu. Chociaż zaleca się zaglądać do psiego ucha częściej, aby z wyprzedzeniem wychwycić ewentualne zmiany. Zwłaszcza u psów ras ze skłonnościami do zapaleń czy psów często przebywających w wodzie. Niezależnie od tego pamiętaj by po każdej kąpieli, czy to w wannie czy w jeziorze, dobrze osuszyć uszy ręcznikiem.

Należy również wiedzieć, że zbyt częste czyszczenie uszu psa też nie jest wskazane – może prowadzić do nadprodukcji woskowiny. U psa można obserwować wówczas świąd, czego następstwem jest intensywne drapanie się.

Jeśli zauważysz, że psiak nadmiernie potrząsa głową, okolica ucha jest bolesna i obrzęknięta, pies się drapie, a z wnętrza ucha wydobywa się wydzielina i brzydki zapach może świadczyć to o infekcji i stanie zapalnym ucha. Kiedy w uchu pojawi się stan chorobowy, nie należy go samodzielnie czyścić. Taka sytuacja wymaga pilnej interwencji lekarza weterynarii, który zdiagnozuje przyczynę i dobierze odpowiednie leczenie.

Czym czyścić uszy psa?

Do czyszczenia uszu psa wybierz środki wyłącznie przeznaczone dla psów. Na rynku znajdziesz sporo preparatów o działaniu przeciwbakteryjnym lub przeciwgrzybiczym, a także ułatwiających usuwanie nagromadzonego wosku. Najwygodniejsze jest używanie preparatów w formie płynu. Wiele z dostępnych preparatów posiada aplikator, który ułatwia wprowadzanie płynu do środka ucha.

Jak wyczyścić psu uszy domowym sposobem? Jeśli akurat nie dysponujemy odpowiednim preparatem do czyszczenia psich uszu, możemy ewentualnie użyć soli fizjologicznej lub przegotowanej wody. Nie wolno stosować wody utlenionej, preparatów na bazie alkoholu ani środków przeznaczonych dla ludzi. Skład takich preparatów oraz pH mogą nie być dopasowane do potrzeb zwierząt i mogą spowodować podrażnienie. Jeśli masz wątpliwości jaki preparat wybrać, zapytaj swojego lekarza weterynarii. Do czyszczeni nie zaleca się również stosowania waty, ani patyczków przeznaczonych dla ludzi, dlatego, że mogą zapychać kanał słuchowy psa.

Jak czyścić psu uszy?

Aby nie dopuścić do stanu zapalnego warto obserwować zachowanie pupila i regularnie kontrolować stan jego uszu. Najlepiej, jak w przypadku innych zabiegów pielęgnacyjnych, przyzwyczaić do tego psa już od małego. Oswajanie szczeniaka z dotykiem różnych części ciała sprawi, że w przyszłości dorosły pies będzie lepiej znosił czyszczenie, a w razie potrzeby leczenie uszu. Najlepiej zabrać się do tego wieczorową porą, kiedy pies jest spokojny i zmęczony po całym dniu aktywności.  Nie wolno też robić niczego na siłę, a prawidłowe zachowanie nagradzaj ulubionym przysmakiem.

Czyszczenie uszu psa zaczynamy od odwinięcia małżowiny usznej, w celu odsłonięcia wejścia do przewodu słuchowego. W ten sposób możesz ocenić stopień jego zabrudzenia, kolor skóry, ilość wydzieliny, zapach, jak również temperaturę. Zdrowe psie ucho powinno być blade, nie powinieneś zauważać żadnych nietypowych wydzielin w środku. Ucho psa bez oznak choroby ma taką samą ciepłotę w temperaturze pokojowej, jak reszta ciała czworonoga.

Następnie za pomocą aplikatora wprowadzamy środek pielęgnacyjny do kanału słuchowego. Delikatnie masujemy podstawę ucha przez około 30 sekund, aby wlany płyn mógł rozprowadzić się po zakamarkach ucha. Po chwili możemy pozwolić zwierzęciu wytrzepać uszy, dzięki czemu nadmiar preparatu zostanie usunięty z przewodu słuchowego. Następnie usuwamy pozostały w uchu brud i nadmiar wydzieliny za pomocą gazy, płatka kosmetycznego czy ręcznika. Do czyszczenia każdego ucha użyj osobnego płatka, by przypadkiem nie przenieść infekcji. Pamiętaj by podczas całego zabiegu być delikatnym i czyścić tylko tę część ucha, którą widzisz. Jeśli pies jest niespokojny i nerwowo się wyrywa zrezygnuj z zabiegu i zgłoś się po pomoc do lekarza weterynarii.

 

Czyszczenie uszu psa – Podsumowanie

Uszy psa mogą mieć różne kształty i rozmiary. Mogą być krótkie i sterczące, lub długie i oklapnięte. Są w stanie wychwytywać najdrobniejsze dźwięki. Dlatego higiena psich uszu to ważna kwestia, o której powinien pamiętać każdy troskliwy właściciel. Ze względu na swoją specyficzną budowę, uszy psa są idealnym siedliskiem dla drobnoustrojów. Dlatego niezbędna jest regularna kontrola stanu psich uszu i szybkie reagowanie, gdy zaczyna się dziać coś niepokojącego. Czyszczenie uszu psa nie jest skomplikowanym zabiegiem i jeśli przyzwyczaisz do tego psiaka od małego, nie powinno sprawiać Ci to większych problemów.

 

 Przeczytaj również:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy