Czy koty wyczuwają choroby? Dowiedz się!

19 kwietnia 2022 Redakcja0
Czy koty wyczuwają choroby? Dowiedz się!

Koty to zwierzaki, które przez wielu uważane są za wyjątkowo tajemnicze, wręcz mistycznie. Są niezależne, chodzą własnymi drogami i na ogół nie można łatwo odkryć ich emocji. Koty są chodzącą i mruczącą tajemnicą. A czy koty wyczuwają choroby?

Każdy zna historie o psach-ratownikach, dzielnych stworzeniach, które z narażeniem własnego życia chronią swoich właścicieli i bronią ich przed niebezpieczeństwami. Czasami do mediów wypływa historia o bohaterskim kocie, ale ginie ona pod mnóstwem innych informacji z psami w roli głównej. Nie znaczy to, że koty nie potrafią ratować ludzi. Potrafią – w końcu też się przywiązują do swoich opiekunów i na swój własny, koci sposób starają się pomóc im w zachowaniu dobrego zdrowia. A czy koty wyczuwają choroby?

czy koty wyczuwają choroby

Koty wyczuwają choroby? Zachowania mruczków

W przypadku kotów istnieje całe mnóstwo mitów na ich temat. Mnóstwo zależy od konkretnej mitologii i wiary na danym terenie. W Starożytnym Egipcie koty były uważane za bogów. W innych kulturach natomiast te zwierzaki były postrzegane jako strażnicy świata zmarłych, naczynia na dusze ludzi, które wędrują pomiędzy światami, by w końcu móc doświadczyć pełnej nirwany. W Chinach i Japonii natomiast koty uważane były – i nadal w wielu kręgach są! – za boskich strażników rodzin. Wymieniać można naprawdę długo. Nadal istnieją ludzie, którzy przypisują kotom magiczne, nadnaturalne moce – widzenie duchów, kontakt z zaświatami i wiele innych.

Czy koty wyczuwają choroby? Wiele osób traktuje ten temat podobnie jak wymienione wyżej boskie przykłady. Ma to być dowód  na magiczny, nadnaturalny rodowód kota, który potrafi widzieć śmierć i komunikować się ze zmarłymi. W końcu w wielu kulturach koty to nieodłączni towarzysze przypisywani magom i czarodziejkom.

Tak naprawdę nie ma nic nadnaturalnego w tym, że koty wyczuwają choroby. To nie jest żadne mistyczne połączenie z innymi światami. Kot rozumie, że czuje się źle, więc stara się zrobić wszystko, by zacząć czuć się lepiej. Mruczki to z natury zwierzęta drapieżne, które prowadzą samotniczy tryb życia. Mogą liczyć tylko na siebie. Zdecydowanie można więc przyznać, że koty czują choroby – swoje własne, bo czują zachodzące w ich organizmie zmiany. A co z chorobami w przypadku ludzi?

Te czworonogi są samotnikami, ale nie znaczy to, że żyjąc razem z ludźmi, nie mogą się do nich przywiązać. Dla Twojego kota jesteś, jako opiekun, najważniejszą, najcenniejszą istotą w życiu. Przynosisz mu jedzenie, dajesz schronienie, ciepło, towarzystwo i uwagę. Chronisz kota, co ma dla niego ogromne znaczenie. Dlatego kot chce chronić też Ciebie.

Koty to świetni obserwatorzy, a przy tym niezwykli łowcy – ich węch daleko wykracza poza ludzkie pojmowanie. Bez problemu wyczuwa też, co się z Tobą dzieje – czuje, że jesteś zły, szczęśliwy, rozdrażniony… W chorobie też stara Ci się ulżyć jak może najlepiej. Koty wyczuwają choroby, tak jak wyczuwają sporo innych rzeczy – widzą, że kiepsko się czujesz, zachowujesz się inaczej niż zazwyczaj, jesteś słaby czy nieszczęśliwy z powodu choroby. Dlatego służą Ci swoim towarzystwem, próbują ogrzewać i sprawiać, byś czuł się najlepiej.

koty wyczuwają choroby

Fakt czy mit – czy koty wyczuwają choroby?

Czy koty wyczuwają choroby u ludzi? Zdecydowanie tak. W jaki sposób? To proste – robią to nosem. Koty mają niesamowity węch i potrafią wyczuć rzeczy, o których nawet byś nie pomyślał. To samo dotyczy chorób. Koty czują choroby – czują, że masz katar, gorączkę, walczysz z przeziębieniem, grypą czy ogólnym osłabieniem. Przeziębienie czy grypa to coś, co widać i słychać – kot może to po prostu zaobserwować tak, jak każdy inny.

Faktycznie tak jest. Ale przecież na tym wcale nie kończy się zakres kocich możliwości. W takim razie czy koty wyczuwają choroby przewlekłe? Z całą pewnością są w stanie wyczuć spadający cukier przy cukrzycy – istnieją badania naukowe, które potwierdzają ten stan rzeczy. Związane to jest w dużej mierze ze zmieniającym się zapachem człowieka i w szeregu procesów, które wtedy zachodzą w organizmie diabetyka. Dla ludzi są one niezauważalne, jednak koty dzięki swoim świetnym zmysłom są w stanie to wyczuć. Może nawet zareagować i zaalarmować diabetyka lub członków rodziny, że zbliża się coś złego. To pozwala na szybszą reakcję i może potencjalnie uratować życie.

Koty są w stanie wyczuć też nadchodzący udar mózgu. Udar to bardzo poważna i nagła choroba, która może doprowadzić nawet do błyskawicznej śmierci danej osoby. Znowu zawdzięczają wszystko niesamowitemu węchowi.

To, co może się wielu wydawać najbardziej imponujące – koty potrafią wyczuć też zmiany nowotworowe w organizmie. Nawet jeśli sam jeszcze nie zdajesz sobie z nich sprawy. Dlatego jeśli kot uparcie próbuje się położyć na określonej części ciała i mimo zganiania i przesuwania ciągle tam wraca – warto się przebadać. Może się okazać, że Twój kot po prostu domaga się pieszczot i uwagi, a Tobie nic nie jest – to świetna sytuacja! Może się jednak okazać, że jakaś choroba rozwija się w Twoim ciele – wtedy będziesz mógł odpowiednio zareagować. A im wcześniej zaczniesz leczenie, tym lepiej.

Czy koty wyczuwają choroby u ludzi na podłożu psychicznym i emocjonalnym? Ponownie odpowiedź w tym przypadku jest twierdząca. Koty są świetne w wyczuwaniu stanów emocjonalnych swoich opiekunów. Dlatego mogą wyczuć zbliżające się ataki paniki przy lęku napadowym, wyczuwać depresję i inne zaburzenia psychiczne oraz emocjonalne. W takich chwilach kot będzie po prostu służył Ci swoim towarzystwem, może próbować Cię uspokoić i wyciszyć w przypadku napadu lęku. Może też zaalarmować kogoś bliskiego, że dzieje się z Tobą coś złego.

Nie lekceważ zachowania swojego mruczącego przyjaciela. Kot naprawdę jest w stanie wyczuwać choroby – to żaden mit, to rzeczywistość. Dlatego jeśli zwierzak uparcie kładzie się na określonych miejscach Twojego ciała – to nawet jeśli Cię nie boli dane miejsce – warto się przebadać. Zwierzak może być też ogromnym wsparciem dla osób z zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi.

czy koty wyczuwają choroby?

Koty czują choroby – podsumowanie

Koty wyczuwają choroby – choć wielu osobom wydaje się to dziwne, to zdecydowanie prawda, żaden mit. Nie ma to jednak nic wspólnego z nadnaturalnymi mocami kotów, które to na przełomie wielu tysiącleci i w wielu kulturach były kotom przypisywane przez ludzi. To kwestia ich niezwykle rozwiniętych zmysłów.

Węch kota jest niesamowity. Zwierzak dzięki niemu potrafi wyczuć, że coś Cię boli, potrafi wyczuć, że w organizmie diabetyka spadł cukier, w ciele rozwija się nowotwór czy też, że zbliża się udar. Koty są też doskonałe w wyczuwaniu chorób i zaburzeń psychicznych i emocjonalnych. Mogą wyczuć zbliżający się atak paniki czy wyczuć, że cierpisz na depresję. Kot, gdy wyczuje dowolną chorobę w Twoim organizmie, prawdopodobnie będzie próbował się Tobą zaopiekować tak, jak umie najlepiej. Może zaalarmować inne osoby, ale może też próbować Cię ogrzać czy uspokoić.

A Ty? Jakie masz doświadczenia z kotami i chorobami? Czy Twój mruczek chce Ci ulżyć, gdy czuje, że jesteś chory?

 

 

Przeczytaj również:

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy