Jak czesać kota? Ciekawostki o pielęgnacji sierści mruczka

21 marca 2022 Redakcja0
Jak czesać kota? Ciekawostki o pielęgnacji sierści mruczka

Czesanie kotów to zabieg pielęgnacyjny, którego nie warto zaniedbywać. I to niezależnie od tego, jakiej długości sierść ma Twój zwierzak. Czy wiesz, jak czesać kota i robić to prawidłowo?

Koty to bardzo czyste stworzenia, a pielęgnacja jest dla nich bardzo ważna. Potrafią na nią poświęcić wiele godzin. Powszechnie często można spotkać się ze stwierdzeniem, że brudny i zaniedbany kot to zwierzak osłabiony i chory. I zdecydowanie jest w tym prawda. To, ile czasu kot poświęca na swoją pielęgnację, zależy też od jego trybu życia. Zwierzaki domowe mogą sobie pozwolić na poświęcenie na tę czynność większej ilości czasu, niż zwierzaki wolnożyjące.

Twój kot bardzo dobrze sobie radzi z własną pielęgnacją. Jednak to wcale nie znaczy, że nie doceni Twojej pomocy. Odpowiednia pielęgnacja sierści kota jest bardzo ważną częścią opieki nad Twoim mruczącym przyjacielem. Sprawdź jak czesać kota!

jak czesać kota

Pielęgnacja sierści kota – dlaczego jest ważna?

Koty starają się zrobić wszystko, by zawsze prezentować się czysto i ładnie. To bardzo higieniczne i eleganckie zwierzaki. Na pewno będą wdzięczne, jeśli pomożesz im dbać o ich stan sierści i skóry. Pielęgnacja sierści kota pozwoli Ci na wiele rzeczy. Jakich konkretnie?

Przede wszystkim będziesz miał okazję spędzić więcej czasu ze swoim zwierzakiem. Czasu bardzo wartościowego, bo poświęcisz mu pełnię swojej uwagi. Dlatego nie pozwól, by w tych chwilach cokolwiek was rozpraszało. Znajdź ciche, spokojne miejsce, odłóż telefon i poświęć się w pełni temu, co robisz. To pozwoli Tobie i kotu budować wspólną, silną więź. Warto też wiedzieć, jak czesać kota, który tego nie lubi. W końcu cały proces ma być dla Was przyjemnością, a nie czymś przykrym i stresującym.

Inną ważną rzeczą, która wiąże się z czesaniem kota, jest to, że możesz przy okazji zadbać o jego skórę. Jeśli wyczesujesz sierść regularnie, możesz szybko zareagować, gdy stan skóry lub futra zacznie się pogarszać. To może bowiem świadczyć o poważnym problemie, który rozwija się w organizmie Twojego kota.

Pielęgnacja sierści kota pozwoli Ci też sprawdzić, czy nie ma on żadnych pasożytów zewnętrznych – pcheł czy kleszczy, które są bardzo nieprzyjemnym, ale też groźnym problemem. Wtedy też będziesz mógł szybko przeciwdziałać problemowi.

Pielęgnacja sierści kota jest też ważna, bo kołtuny – problem, który dotyka kotów długowłosych – są czymś więcej niż defektem kosmetycznym. To problem, który może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia zwierzaka. Skóra pod kołtunem nie może oddychać i może dojść do jej silnego podrażnienia. Poza tym takie miejsca są też idealne do rozwoju pasożytów.

Koty też linieją – średnio dwa razy do roku robią to o wiele bardziej intensywnie. Jeśli nie pomożesz im pozbyć się martwego włosia, to będą je połykać podczas codziennej pielęgnacji. A to może doprowadzić do tego, że w ich przewodzie pokarmowym powstaną kule włosowe, które mogą doprowadzić do jego zatkania.

jak czesać kota

Jak czesać kota? Nasze rady

Jak czesać kota? Tutaj nie ma tak naprawdę jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim warto się postarać o to, by kot czuł się komfortowo i by kojarzył te zabiegi z czymś dobrym, a nie ze stresem. Dlatego im wcześniej zaczniesz przyzwyczajać kota do czesania, tym lepiej.

Szczególny rodzaj pielęgnacji zależy od rodzaju samego kota. Jak czesać kota krótkowłosego, a jak długowłosego? Czy w ogóle warto czesać koty łyse? To wszystko ma ogromne znaczenie dla właściwej pielęgnacji.

Koty długowłose

Koty długowłose powszechnie słyną jako najbardziej wymagające w codziennej pielęgnacji. Przede wszystkim musisz bardzo dokładnie wyczesywać futro. Długa sierść jest bardzo podatna na kołtunienie. W tym celu warto wybrać dobry, mocny grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Pamiętaj, by sprawdzić, czy zęby nie są ostre – mogą one podrażnić kocią skórę i sprawić, że czesanie zamiast z przyjemnością, będzie kojarzyć się z bólem.

Martwą sierść najlepiej wyczeszesz za pomocą grzebienia z bardzo gęsto ułożonymi zębami. Z kolei sierść ułożysz i nadasz jej pożądany połysk za pomocą zgrzebła – specjalnej szczotki z zakrzywionymi zębami. A jak często czesać kota długowłosego? Tak naprawdę dbać o stan jego sierści warto nawet codziennie.

Poza włosiem okrywowym zostaje jeszcze kwestia podszerstka. W dbaniu o niego nieoceniony może okazać się furminator. Tutaj jednak trzeba uważać z częstotliwością używania. Jak często czesać kota furminatorem? Tak naprawdę wyłącznie w razie potrzeby, ale nie częściej niż około 1-2 razy w miesiącu.

jak czesać kota

Koty krótkowłose

Koty krótkowłose są o wiele mniej wymagające w kwestiach pielęgnacyjnych. Nie znaczy to jednak, że nie należy ich regularnie czesać. Jak często czesać kota krótkowłosego? Na ogół 1-2 razy w tygodniu w zupełności wystarczy. Jeśli kot jest właśnie na etapie intensywnego linienia, możesz to jednak robić częściej, by pomóc zwierzakowi pozbyć się martwej sierści.

Możesz do pielęgnacji kota krótkowłosego używać grzebienia z gęsto rozłożonymi ząbkami lub szczotki pudlówki – sprawdzą się one doskonale. Krótka sierść kota nie ma tendencji do kołtunienia, ale w ten sposób wyczeszesz martwe włosie i nadasz sierści pożądany połysk. Zamiast szczotki możesz też używać specjalnej rękawicy do wyczesywania.

Koty łyse

Czy warto wyczesywać koty łyse? Jak najbardziej! W ten sposób pobudzasz krążenie i dbasz o dobre samopoczucie kota. W końcu kotki zaraz po urodzeniu wylizują swoje młode i ma to kluczowe znaczenie dla ich zdrowia i życia. Z biegiem czasu koty regulują swój układ krążenia, ale nadal taki masaż skóry – a do tego sprowadza się czesanie kota łysego czy takiego, którego ciało pokrywa króciutki meszek – może mu przynieść wiele korzyści.

Pamiętaj jednak, by robić to delikatnie. Najlepiej używać do tego gumowej rękawicy do wyczesywania i zachować należytą ostrożność.

jak czesać kota

Jak często czesać kota?

Poza odpowiednią techniką czesania ważna jest też częstotliwość i regularność. W przypadku kotów krótkowłosych w zupełności wystarczy – poza okresem linienia – gdy wyczeszesz kota raz czy dwa razy w tygodniu. W okresie zmiany sierści na zimową lub z zimowej na letnią warto robić to jednak częściej, by szybciej pomóc pozbyć się kotu martwego włosia. Dzięki temu nie będzie go zostawiał po całym domu, nie będzie go też łykał.

Kota długowłosego warto czesać nawet codziennie. Wtedy jego sierść nie będzie miała szans na to, by się skołtunić. Pielęgnacja kota długowłosego może być bardzo czasochłonna i wymagać wielu akcesoriów, dlatego zawsze zastanów się, czy masz na to czas, zanim zakupisz takiego kota.

A jak często czesać kota furminatorem? On pozwoli odpowiednio zadbać o podszerstek, ale nie powinieneś tego robić zbyt często. Rób to tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba, nie częściej jednak niż raz na dwa tygodnie.

Jak czesać kota? Podsumowanie

Kota czesać należy przede wszystkim regularnie. A częstotliwość zależy od długości sierści. Podczas gdy kota krótkowłosego poza sezonem linienia wystarczy wyczesać raz czy dwa w tygodniu to kota długowłosego warto czesać nawet codziennie. A jak czesać kota, który tego nie lubi?

Przede wszystkim zadbaj o ciszę, spokój i odpowiednie warunki. Przekonaj kota, że to przyjemne. Bądź delikatny i cierpliwy, a minie trochę czasu i zwierzak sam będzie prosił się o wyczesanie. Warto też przyuczać do tych zabiegów już kocięta, by miały czas się oswoić i przywyknąć do zabiegów.

 

 

Przeczytaj również:

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy