Spacer z kotem – jak się przygotować i o czym pamiętać?

16 maja 2022 Redakcja0
Spacer z kotem – jak się przygotować i o czym pamiętać?

Wychodzenie na spacery ze zwierzakiem to bardzo duża przyjemność. Motywuje do ruchu, zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu i pomaga dbać o zdrowie. Najczęściej na spacery zabiera się psy. Ale przecież spacer z kotem to też coś, co jest możliwe. Trzeba się tylko do tego przygotować. Jak? Czytaj dalej!

Piękna pogoda zdecydowanie zachęca do tego, by spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Opiekunowie psów doskonale wiedzą, że wyprawy razem ze zwierzakiem są bardzo przyjemne. Możliwość spędzenia z nim czasu, zabawy z nim, budowania więzi i wspólnego przebywania na łonie natury to coś, czego sporo opiekunów zwierzaka nie zamieniłoby na nic innego. Czy wiesz, że nie tylko z psem możesz wychodzić z domu? Spacer z kotem też jest możliwy! Oczywiście, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Wychodzenie z kotem na spacer nadal może budzić zdziwienie osób postronnych, ale przecież nie ma sensu przejmować się dziwnymi spojrzeniami innych ludzi. Zresztą, koty na spacerze i koty na smyczy, budzą z biegiem czasu coraz mniejsze zdziwienie. O czym należy pamiętać, jeśli chcesz zabrać swojego pupila na spacer?

spacer z kotem

Spacer z kotem – o czym musisz pamiętać?

Wychodzenie z kotem na spacer nadal może wydawać się czymś egzotycznym. W końcu stosunkowo mało osób to robi. Zwłaszcza jeśli porównać liczbę osób, które wychodzą ze swoimi psami. A jednak spacer z kotem to coś, co jest możliwe.

Za najbezpieczniejsze koty uchodzą te, które są niewychodzące. W czterech ścianach własnego domu mają wszystko, co potrzebne im do życia, rozwoju i zabawy. Jednak są też koty, które są zafascynowane światem zewnętrznym i bardzo chciałyby go zwiedzić. Jednak wypuszczanie kotów samopas, by samodzielnie zwiedzały okolicę, wcale nie jest tak dobrym pomysłem.

Na zewnątrz na kota czeka wiele niebezpieczeństw. Samochody, psy, ludzie, którzy nie zawsze mają dobre zamiary względem zwierząt. Zwierzak może się też po prostu zgubić. Dlatego jeśli już chcesz, by Twój mruczek wychodził na zewnątrz, niech to robi pod nadzorem. Po prostu wyjdź z kotem na spacer!

Pamiętaj jednak, że nie wszystkie koty to lubią. Są takie, które najlepiej czują się w domu, a każde wyjście bardzo mocno je stresuje. Wtedy nie zmuszaj zwierzaka do wyjść. W końcu taki spacer powinien być czymś przyjemnym dla was obojga. Jeśli Twój kot tego nie lubi, boi się wyjść i ucieka, gdy tylko widzi, że bierzesz do ręki szelki lub smycz – odpuść mu. Nie wszystkie koty to lubią, nie wszystkie koty nadają się do takich wyjść na zewnątrz. Uszanuj to, Twój przyjaciel będzie Ci za to bardzo wdzięczny.

Pamiętaj też, żeby nigdy i pod żadnym pozorem nie spuszczać kota ze smyczy. Bo przecież wychodzenie z kotem na spacer ma sens tylko wtedy, jeśli zwierzak będzie na smyczy. Wtedy będziesz miał nad nim nadzór i będziesz mógł reagować, gdyby działo się coś niekoniecznie dobrego i bezpiecznego dla kota.

Pamiętaj też, by wybrać dobre szelki. Obroża dla kota się nie nadaje na spacery. Szelki są dla niego znacznie bezpieczniejsze, a przy tym łatwiej w ten sposób zachować pełną kontrolę nad kotem. Bardzo ważne jest tutaj też właściwe dobranie szelek i ich zapięcie. Tak, by zwierzak nie był w stanie się z nich wyślizgnąć. Miej to na uwadze, przecież koty to bardzo zwinne i pomysłowe zwierzaki. Jeśli taki się wystraszy, to przy źle dobranych szelkach może z nich uciec, co narazić go może na ogromne niebezpieczeństwo.

Pamiętaj też, by zabezpieczyć kota przed pasożytami – pchły i kleszcze mogą stanowić naprawdę spory problemem. Wychodzącego kota należy też zdecydowanie częściej odrobaczać. W tej kwestii najlepiej skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

spacer z kotem

Gdzie z kotem na spacer?

Jeśli chcesz iść z kotem na spacer, bardzo ważne jest to, by wybrać odpowiednie miejsce. Musisz wziąć pod uwagę wiele kwestii – czy Twój kot jest już przyzwyczajony do spacerów, czy jest bardzo ciekawski lub płochliwy, jaki ma charakter i na jak dalekie dystanse jest w stanie się wybrać, zanim się zmęczy i będzie chciał wracać do domu.

Wybór miejsca na spacer z kotem na smyczy jest bardzo ważne. Zrezygnuj z zatłoczonych, ludnych miejsc. Nie wyprowadzaj kota na ruchliwe ulice, gdzie jest mnóstwo ludzi, psów i niedaleko jeździ wiele samochodów. W końcu spacer musi być przyjemny dla kota. W takim razie gdzie można wybrać się ze zwierzakiem?

Działka

Jeśli masz własny ogródek działkowy, to zdecydowanie idealne miejsce na spacer z kotem na smyczy. Ogródki działkowe są miejscem z reguły cichym i spokojnym, a przy tym ogrodzonym. Oczywiście, ogrodzenia dla kota nie jest absolutnie żadną przeszkodą, dlatego nawet w takich okolicznościach nie spuszczaj zwierzęcia ze smyczy. Twój własny ogródek działkowy ma też tę przewagę, że znasz to otoczenie i wiesz, czego się po nim spodziewać.

Łąka

Jeśli mieszkasz w pobliżu łąki, na którą możesz zabrać kota – warto to zrobić. Łąka nie powinna być w bezpośrednim pobliżu ruchliwej drogi. To naraża kota na niebezpieczeństwo związane z samochodami. Sama łąka położona w tak niefortunnym miejscu zresztą jest też pewnie zanieczyszczona z powodu spalin samochodowych.

Jeśli jednak masz okazję wybrać się na nieco bardziej oddaloną od cywilizacji łąkę, to może być doskonałe miejsce na spacer z kotem. Wybieraj miejsca, które nie słyną jako turystyczne czy często oblegane przez ludzi. Nawet jeśli Twój kot lubi innych ludzi i ich obecność mu nie przeszkadza, to szczególnie ważnym jest – zwłaszcza na samym początku nauki wychodzenia na spacery – by zapewnić mu tak potrzebne poczucie spokoju i bezpieczeństwa.

Park

Czy wyprowadzać kota na spacer do parku? Tu tak naprawdę trzeba się nad tym dobrze zastanowić. To zdecydowanie może być dobry pomysł, ale niekoniecznie. Przede wszystkim musisz wybrać taki park, który nie będzie oblegany przez dzieci czy osoby, które wyprowadzają na spacer swoje psy. Dlatego okolice placów zabaw – które często są przecież w parkach czy przy parkach – nie są dobrym pomysłem na wyjście z kotem. Tak samo parki, które upodobali sobie szczególnie opiekunowie psów. Kot w takim środowisku może być bardzo zestresowany, a także narażony na niechcianą, nadmierną uwagę.

Dlatego jeśli chcesz wybrać się z kotem do parku, wybierz miejsce oddalone od głównych szlaków spacerowych innych ludzi. Dobrze też wybierać się w porach dnia, w których nie spodziewasz się spotkania dużej liczby osób. Wybieraj miejsca spokojne i raczej odludne. Wtedy spacer po parku z kotem może być dla was obojga ogromną przyjemnością.

spacer z kotem

Wychodzenie z kotem na spacer – podsumowanie

Czy wyprowadzać kota na spacer? To zależy! Jeśli Twój kot jest chętny do wychodzenia, nie boi się przebywać na zewnątrz, a przy tym zabezpieczysz go w odpowiedni sposób – jak najbardziej. Jeśli Twój zwierzak jest domatorem i zdecydowanie woli leżeć na fotelu niż wychodzić z domu – uszanuj to.

Przed wyjściem z kotem zaopatrz się w dobrej jakości smycz i szelki dla kota. Sięgnij też po dobre preparaty, które uchronią kota przed inwazją pcheł czy atakiem kleszczy.

Na spacery wybieraj miejsca spokojne, z dala od ulicy czy często uczęszczanych przez ludzi i psy szlaków.

 

 

Przeczytaj również:

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy