Czy koty płaczą? Koci smutek to nie jedyna przyczyna!

Czy koty płaczą tak jak ludzie? Przecież też mają emocje, a ich zachowanie często interpretujemy w ludzkich kategoriach. Ale czy koty płaczą, bo są smutne? A może płacz kota ma zupełnie inne znaczenie? Odpowiedź może Cię zaskoczyć.

Dla ludzi łzy są nierozerwalnie związane z płaczem – smutkiem, wzruszeniem i innymi silnymi emocjami. Jeśli więc zauważysz, że Twój kot ma załzawione oczy, możesz odruchowo chcieć go pocieszyć. Ale czy kot płacze ze smutku, a może to objaw problemów zdrowotnych?

Czy kot może płakać jak człowiek?

Czy koty płaczą? Kocie emocje

O ile psy nauczyły się w pewnym stopniu naśladować ludzką mimikę i łatwo nam odczytać ich emocje, koty są bardziej tajemnicze. Umiemy bez trudu rozpoznać, kiedy pies się cieszy lub smuci – to wynik jego bliskiej relacji z człowiekiem. Koty wyrażają uczucia w subtelniejszy sposób, dlatego możemy mieć trudność z interpretacją kociego nastroju.

Gdy kot płacze łzami, nie jest to objaw jego emocji. Jeśli zauważysz, że kotu łzawią oczy, najczęściej sygnalizuje to problem zdrowotny.

Skoro nie łzami,  to jak kot wyraża smutek? Przede wszystkim głosem. Miauczenie to koci sposób na komunikację, a gdy kot jest smutny lub cierpi, jego wokalizacje stają się bardziej żałosne, przeciągłe i pełne emocji.

Kot głośno płacze gdy czuje się samotny, przerażony, głodny lub zestresowany. Czasem płacz kota oznacza ból lub chorobę, a innym razem jest wołaniem o pomoc. Może też pojawić się na widok obcego zwierzęcia lub niepokojącej sytuacji. Koty płaczą więc z tych samych powodów, co ludzie, tylko nie towarzyszą temu łzy.

Kot głośno płacze

Dlaczego kotu łzawią oczy – najczęstsze przyczyny

Wiesz już, że łzy u kota nie są oznaką smutku, a raczej problemów zdrowotnych. Kocie oczy są bardzo wrażliwe, a ich nadmierne łzawienie może świadczyć o infekcji, alergii lub wadach anatomicznych. Dlaczego kotu łzawią oczy?

Infekcje i zapalenie spojówek u kota

Jednym z najczęstszych powodów łzawiących kocich oczu są infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Zapalenie spojówek u kota często powoduje zaczerwienienie, obrzęk oraz ropny wyciek, który sprawia, że jego oczy stają się mokre i sklejone. Choroba ta może być wywołana przez wirusy, takie jak herpeswirus kotów (FHV-1), który często atakuje młode i osłabione zwierzęta. Jeśli zaobserwujesz, że Twój kot płacze łzami, a przy tym kicha, kaszle, jest apatyczny, gorączkuje czy nie chce jeść, udaj się po pomoc do weterynarza.

Alergia u kota

Łzawienie to naturalna obronna reakcja organizmu, który próbuje walczyć z alergenem i go pozbyć. Kurz, pyłki, dym papierosowy czy nawet niektóre składniki karmy mogą powodować u kota reakcję alergiczną. Jednym z jej objawów bywa właśnie nadmierne łzawienie, któremu mogą towarzyszyć kichanie, swędzenie skóry czy zaczerwienienie oczu.

Jeśli Twój kot płacze i podejrzewasz u niego alergię, z pomocą specjalisty namierz alergen, który utrudnia mu życie. To pozwoli Ci wyeliminować lub znacznie ograniczyć jego występowanie w otoczeniu kota.

zapalenie spojówek u kota

Niedrożność kanalików nosowo-łzowych

Jeśli łzy nie odpływają prawidłowo, zaczynają się gromadzić w okolicach oczu. Przyczyną mogą być wrodzone wady anatomiczne, infekcje lub urazy, które prowadzą do zatkania kanalików łzowych. Objawem tego problemu są brązowe łzy u kota, które tworzą zacieki pod oczami.

Uszkodzenie mechaniczne

Łzawiące oko może być oznaką drobnego urazu – zadrapania, ciała obcego (np. pyłku, źdźbła trawy) lub podrażnienia chemicznego. Jeśli kot trze oko łapką lub mruży je, możliwe, że coś dostało się pod powiekę lub doszło do uszkodzenia rogówki. W takim przypadku warto skonsultować się z weterynarzem, by uniknąć poważniejszych powikłań.

Koci płacz a predyspozycje rasowe

Koci płacz a predyspozycje rasowe

Czasem kot płacze często z powodu swojej przynależności rasowej. Persy, egzotyki czy himalajskie koty ze względu na swoją budowę czaszki (spłaszczony pyszczek i skrócone kanaliki łzowe) często mają wilgotne okolice oczu. U takich ras konieczna jest regularna pielęgnacja – przemywanie oczu i usuwanie nagromadzonych łez, by uniknąć podrażnień i infekcji.

Większą tendencje do łzawienia mają też koty długowłose. Dlaczego? To bardzo proste! Długa sierść może dostawać się do oczu. A to podrażnia oko i wymusza łzawienie. Jeśli tak się dzieje, zadbaj o sierść Twojego kota i o jego oczy. Takie podrażnienia od sierści wcale nie są przyjemne dla Twojego mruczka i można ich uniknąć.

Płacz kota – podsumowanie

Koty potrafią płakać, ale nie w taki sposób, jak ludzie. Smutek, strach czy ból wyrażają przede wszystkim poprzez dźwięki. Przeciągłe, żałosne miauczenie to koci odpowiednik płaczu – w ten sposób zwierzę sygnalizuje, że jest samotne, głodne, zestresowane lub potrzebuje uwagi.

Z kolei gdy kotu łzawią oczy, świadczy to o problemie zdrowotnym. Nadmierne łzawienie może wynikać z infekcji, alergii, urazu lub budowy anatomicznej, szczególnie u ras brachycefalicznych. Jeśli kot ma stale wilgotne oczy, warto się temu bliżej przyjrzeć i w razie potrzeby skonsultować się z weterynarzem.

Karma mokra Petner stworzona z myślą o kocich potrzebach

FAQ na temat kociego płaczu

Czy kot może płakać jak człowiek?

Smutny lub zestresowany kot może wydawać długie, przeciągłe dźwięki, które są podobne do ludzkiego płaczu. Najlepiej widać to u kociąt. Kociaki „płaczą” w sposób łudząco podobny do niemowląt, a to nie jest przypadek. Koty odkryły, że ludzki instynkt każe reagować na płacz dziecka i wykorzystały to na swoją korzyść. Dzięki temu smutne lub przerażone kocięta skutecznie przyciągają uwagę swoich opiekunów

Różnica jest jednak w obecności łez. Koty nie wytwarzają łez pod wpływem smutku. Ich łzawienie wynika najczęściej z problemów zdrowotnych, takich jak infekcje, alergie czy niedrożność kanalików łzowych.

Przeczytaj również:

Data publikacji: 20 stycznia 2022

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy