Dieta psa jest niezwykle istotna dla jego prawidłowego funkcjonowania, rozwoju i samopoczucia. Co powinien jeść pies, by prawidłowo się rozwijać? Czym karmić psa, aby dostarczyć mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze? Podpowiadamy!
Jesteś tym, co jesz – to powiedzenie dotyczy również diety psiaków. Czworonogi dostające zbilansowane i wartościowe posiłki są pełne energii, radosne i silne. Psiaki, których dieta pozostawia wiele do życzenia, mogą być osowiałe, ich sierść może być matowa, a do codziennej zabawy może brakować im energii.
Dziś podpowiemy, co podawać psu, by rozwijał się on jak najlepiej. Skupimy się na składnikach odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania psiaków. Powiemy też w jaki sposób i w jakich produktach je dostarczać.
Co powinien jeść pies? Najważniejsze składniki diety czworonoga
Dbanie o prawidłową dietę jest jednym z podstawowych obowiązków każdego właściciela psa. Jeżeli traktujesz czworonoga jak członka własnej rodziny, to zasługuje on na dostosowane do jego zapotrzebowania posiłki. Jakie składniki odżywcze powinny się znaleźć w diecie psiaka? Co podawać psu, by jego posiłki były zdrowe i zbilansowane?
Białko
Białko to podstawowy budulec, który umożliwia psu prawidłowy wzrost, rozwój i regenerację. Jeśli zadajesz sobie pytanie, co powinien jeść szczeniak, pierwszą odpowiedzią jest właśnie białko. To ono jest niezwykle istotne w pierwszym roku jego życia, czyli w okresie najbardziej intensywnego wzrostu.
Pełnowartościowym źródłem białka jest mięso i rośliny takie jak np. groch czy soja. O jego zawartość w diecie psiaka powinniśmy dbać wyjątkowo. Więcej o tym pisaliśmy w artykule Białko dla psa, czyli podstawowy składnik psiej diety.
Dobre tłuszcze
Kwasy tłuszczowe to niezwykle cenny składnik diety psa, o którym nie można zapominać. Kwasy te przede wszystkim zwalczają procesy zapalne oraz pozytywnie wpływają na stan skóry i sierści psiaka. Jakie tłuszcze wybrać? Jednym z najbogatszych źródeł kwasów omega-3 (min. EPA i DHA) jest olej ze świeżego łososia. Dlatego warto rozważyć włączenie go do diety psa, dlatego koniecznie przeczytaj nasz artykuł Olej z łososia dla psa. Gdzie go znajdziesz?.
Węglowodany
Wokół obecności węglowodanów w diecie psa narosło wiele mitów. Warto jednak poszukać głębiej, by dowiedzieć się, że węglowodany stanowią cenne źródło energii w diecie psa i, podawane w odpowiedniej ilości, nie stanowią obciążenia dla jego układu pokarmowego.
Węglowodany w diecie czworonoga to głównie owoce i warzywa. Nie należy ich pomijać, jednak warto zadbać o to, by pochodziły one ze sprawdzonego źródła.
Witaminy i aminokwasy
Nie można zapominać również o odpowiedniej zawartości witamin i aminokwasów w diecie psa. Wszystkie witaminy są bardzo ważne i posiadają wyjątkowe funkcje dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego nie może ich zabraknąć w diecie.
Szczególnie istotne dla prawidłowego funkcjonowania psiego organizmu są witamina A i witamina D3. O tym, dlaczego jest tak ważna, dowiesz się z artykułu Witamina D dla psa – po co psu witamina D?. Bardzo ważne są chondroityna oraz aminokwasy (np. glukozamina), które działają ochronnie dla chrząstek stawowych.
Jak często, w jakich ilościach i czym karmić psa?
Co powinny jeść psy? To już wiemy. By dostarczyć swojemu pupilowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w jego diecie musisz zawrzeć przede wszystkim białko, zdrowe, dobre tłuszcze i węglowodany, czyli mięso, oleje oraz warzywa i owoce. Równie ważna jest odpowiednia podaż witamin i składników mineralnych. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób skomponować dietę psiaka, by zawierała wszystkie niezbędne składniki, postaw na sprawdzoną gotową karmę dobrej jakości.
Zanim jednak przejdziemy do analizy, co będzie lepsze, domowe posiłki czy sucha lub mokra karma, chcielibyśmy poświęcić chwilę temu, w jaki sposób i kiedy podawać psu posiłki. A czemu? Ponieważ w tej kwestii bardzo często właściciele psiaków popełniają wiele błędów.
Dorosły pies powinien jeść raz lub dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Aby pokryć jego dobowe zapotrzebowanie na składniki odżywcze i nie obciążyć żołądka, karma musi być odpowiednio zbilansowana. Nie zapominaj również o tym, by nie dawać psiakowi przekąsek w środku dnia lub jedzenia ze stołu – jest ono zwykle mocno przyprawione. Takie zachowanie może przynieść dwa negatywne skutki. Po pierwsze, w ten sposób rozregulowujesz pracę układu pokarmowego psa. Po drugie, rzucając mu jedzenie ze stołu, kształtujesz złe nawyki tzw. „żebrania”, których później trudno będzie oduczyć psiaka (skoro zakoduje, że żebranie może skutkować czymś pysznym rzuconym przez pana, to dlaczego nie próbować?). Właśnie dlatego, jeśli przeanalizujesz już, co pies powinien jeść, zastanów się również, jak podawać psu jedzenie, by zapewnić mu stałe i regularne pory posiłków.
Jest jeszcze trzecia kwestia, o której właściciele psów często nie wiedzą lub zapominają. Otóż psiak nie powinien mieć cały czas dostępu do pełnej miski. Prawidłowy schemat żywienia powinien polegać na podawaniu psu miski z odmierzoną ilością jedzenia na jeden posiłek. Następnie należy zaczekać około 20 minut. Jeśli pies w tym czasie nie zje całej porcji, należy opróżnić miseczkę, a psiak będzie musiał poczekać na następną porę posiłku.
Co powinny jeść psy? Domowe posiłki czy suchą karmę?
Domowe posiłki czy sucha karma? Jakie posiłki najlepiej podawać psu? Co powinien jeść pies, by czuć się dobrze i wyglądać zdrowo?
Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli masz odpowiednią wiedzę, dysponujesz dużą ilością czasu i wiesz, że jesteś w stanie przygotować psiakowi zbilansowane posiłki zawierające wszystkie niezbędne składniki w odpowiednich ilościach (pamiętaj, że białko czy węglowodany muszą być dobrej jakości i muszą znaleźć się w odpowiedniej ilości w diecie psa) wypróbuj samodzielne gotowanie posiłków. Jeżeli jednak brakuje Ci czasu i nie jesteś pewien, czy dasz radę sam dobrać odpowiednie produkty, postaw na dobrej jakości gotową karmę.
Dieta psa. Kilka słów na koniec
Troskliwi właściciele psów każdego dnia zadają sobie wiele pytań. Jakie posiłki podawać psu, by zaspokoić wszystkie jego potrzeby? Jaka woda dla psa będzie najlepsza? Jaka dieta będzie służyła lepiej psiakowi? Sucha karma czy posiłki samodzielne przygotowywane w domu? Każde z tych pytań świadczy o trosce o zdrowie i dobre samopoczucie pupila.
Na wiele z nich nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Samodzielnie musisz zdecydować, co będzie najlepsze – zarówno dla Twojego psiaka, jak i dla Ciebie. Zawsze jednak pamiętaj o tym, by obserwować swojego psa po tym, jak wprowadzisz do diety nowy składnik lub zaczniesz podawać nowy rodzaj karmy. Jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy alergii, odstaw dany składnik lub wróć do starej karmy. Jeśli objawy nie ustąpią, skontaktuj się z weterynarzem.
Data publikacji: 6 października 2020
Przeczytaj również:
- Czego nie może jeść pies? 7 najważniejszych grup
- O której i ile razy dziennie karmić psa?
- Proste przepisy na ciastka dla psa. Spróbuj!