BARF dla kota – co warto wiedzieć o tym sposobie żywienia?

Odpowiednia dieta to klucz do dobrego samopoczucia zwierzęcia. Coraz popularniejszy staje się BARF dla kota, który pozwala przygotować posiłek idealnie dostosowany do jego potrzeb. Dowiedz się, na czym polega ta dieta, jakie ma zalety i wady oraz które gatunki mięsa można w niej zastosować.

Wielu opiekunów poszukuje alternatywy dla karm dostępnych w marketach. Jedną z nich jest BARF, czyli dieta oparta przede wszystkim na surowym mięsie, naśladująca naturalny sposób żywienia drapieżników. Układ pokarmowy jest dostosowany do trawienia tego elementu posiłków. Coraz popularniejszy sposób żywienia nadaje się dla zwierząt w różnym wieku i o różnym stanie zdrowia. BARF dla kociąt, seniorów czy mruczków z alergią może sprawdzić się tak samo dobrze, jak dla dorosłego, zdrowego pupila. Czy koty mogą jeść surowe mięso bez względu na swój stan? Jakie zalety ma BARF? Jakie mięso można wykorzystać? Podpowiadamy!

Czym jest dieta BARF dla kota?

Czym jest dieta BARF dla kota?

BARF – dieta ma swoją nazwę od słów Biologically Appropriate Raw Food. Jest modelem żywieniowym zapoczątkowanym przez australijskiego lekarza weterynarii Iana Billinghursta. To – jak sama nazwa wskazuje – biologicznie odpowiednie, surowe pożywienie. Jest bardziej zbliżone niż gotowa karma do tego, co zwierzęta jadły kiedyś, przebywając w środowisku naturalnym.

BARF dla kota opiera się na wykorzystaniu mięsa, podrobów, suplementów i jaj. W przypadku tego sposobu żywienia to opiekun odpowiada za przygotowywanie jedzenia. Konieczne jest, by dbać o odpowiednio zbilansowane posiłki. Należy kontrolować ilość białka, węglowodanów, tłuszczu, a także wapnia i fosforu.

Dieta BARF dla kota – założenia

Choć kocia dieta BARF z założenia powinna opierać się na surowym żywieniu, to dopuszczalne jest stosowanie gotowanego mięsa. Ono również jest pełnowartościowe. Takie rozwiązanie może dobrze sprawdzić się dla osób, które uważają surowe mięso za ryzykowne mikrobiologicznie. Ważne jest natomiast, żeby kupować produkty pochodzenia zwierzęcego w sprawdzonych miejscach. To pozwoli uniknąć chorób pasożytniczych i bakteryjnych.

Dieta BARF dla kota ma kilka głównych założeń:

  • Powinna być naturalna – pełnowartościowy posiłek jest zbliżony do tego, co znajdowało się w pierwotnej diecie kota.
  • Nie ma w niej miejsca na sztuczne dodatki, konserwanty i wypełniacze – podstawę stanowi surowe mięso (lub gotowane), pojawiają się też tłuszcze (np. olej rybi) czy suplementy (takie jak tauryna), natomiast nie powinno wprowadzać się sztucznych dodatków zmieniających smak, które są w słabszej jakości karmach gotowych.
  • Liczy się odpowiedni bilans niezbędnych składników odżywczych – musi być przyrządzona odpowiedzialnie, z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych elementów, czyli białek, tłuszczy, witamin i minerałów.

Kocia dieta BARF – zalety i wady

Kocia dieta BARF – zalety i wady

BARF dla kota przynosi organizmowi zwierzęcia wiele korzyści. Jeśli składniki odżywcze będą dobrze dostosowane do potrzeb, można spodziewać się:

  • Poprawy jakości sierści – stanie się bardziej błyszcząca, gładsza, jeszcze milsza w dotyku.
  • Lepszego stanu uzębienia – zwierzę przeżuwa karmę, a to sprzyja ścieraniu płytki nazębnej.
  • Końca problemów z reakcjami alergicznymi – opiekun sam dostosowuje składniki diety, dzięki czemu łatwo mu wyeliminować te, które nie służą mruczkowi, np. ze względu na alergię.
  • Lepiej nawodnionego organizmu i w konsekwencji mniejszego ryzyka chorób nerek – koty należą do tych zwierząt, które niechętnie pobierają wodę z miski. Rezygnacja z suchej karmy, by zdecydować się na karmienie kota surowym mięsem, to sposób, żeby przyjmował więcej wody w naturalny sposób.

Ważne jest, że to opiekun ma kontrolę nad jakością i rodzajem składników. Dzięki temu może dobrać takie surowe mięso dla kota, które najbardziej mu smakuje i na które nie reaguje alergicznie. Może też zdecydować o konsystencji, na przykład czy będą to mniejsze kawałki, czy większe.

Model żywieniowy nie jest jednak pozbawiony wad. Jeśli mieszanka zostanie nieprawidłowo przygotowana, istnieje ryzyko wystąpienia niedoborów. Przejście na taką dietę wymaga więc od opiekuna pewnego wysiłku. Konieczne jest znalezienie czasu na przygotowywanie diety BARF. Istnieje też prawdopodobieństwo, że wybredny zwierzak nie zaakceptuje nowego rodzaju żywienia.

Jakie surowe mięso dla kota wybrać?

Jakie surowe mięso dla kota wybrać?

Jeśli planujesz rozpocząć przygodę z dietą BARF dowiedz się, jakie surowe mięso dla kota kupić. Nim poznasz warte uwagi rodzaje, oto kilka wskazówek:

  • Surowe mięso powinno spełniać standardy żywienia ludzi. Możesz więc zdecydować się na to, co jest dostępne w dyskoncie.
  • Uważaj na kości – choć oczywiście w kociej diecie mogłyby się sprawdzić, to trzeba doświadczenia, żeby korzystać z nich w mieszankach. Absolutnie nie powinny pojawić się w gotowanej wersji diety BARF dla kota. Przepisy uwzględniające gotowanie kości należy odrzucić. Chodzi o łamliwość i ostre krawędzie – tak przyrządzone kości mogą poranić jamę ustną, a nawet narządy wewnętrzne.
  • Surowe składniki diety od razu po kupieniu trzeba włożyć do lodówki. Jeśli nie planujesz mielenia mięsa i przyrządzania mieszanki w ciągu najbliższych 24 godzin po powrocie ze sklepu, to lepiej je po prostu zamrozić.

Indyk – czy to dobre surowe mięso dla kota?

Sprawdzi się świetnie w kociej diecie, jeśli zwierzę potrzebuje posiłków o obniżonej zawartości tłuszczów. Zawiera sporo białka, ma dobre wartości odżywcze. W mięsie ze skrzydeł znajduje się więcej żelaza niż w piersi, natomiast pierś ma więcej białka. To mięso lubiane przez wiele kotów i co ważne, często jest dostępne w atrakcyjnej cenie.

BARF dla kota – czy każdy kot może jeść surowe mięso?

BARF – dieta, w której może znaleźć się kurczak

Choć odznacza się wysoką zawartością białka i witamin (A oraz z grupy B), często cieszy się złą sławą. Wystarczy jednak dbać o źródło i wybierać kurczaki z wolnego wybiegu. Pamiętaj, że na ten gatunek mięsa stosunkowo często zdarzają się alergie.

Kaczka – czy ma niezbędne składniki odżywcze?

Dieta BARF z kaczką może okazać się świetnym wyborem dla kocich alergików. Trzeba pamiętać, że to mięso znacznie tłustsze niż indyk i kurczak. Należy uważać na ten element podczas komponowania diety dla zwierzęcia z nadprogramowymi kilogramami.

BARF dla kota – przepisy z gęsią. Czy warto?

Samo mięso z gęsi może sprawić, że posiłek będzie zbyt tłusty. Ten kaloryczny gatunek sprawdzi się natomiast świetnie jako dodatek do BARFa.

Surowa wołowina dla kota – czy można?

Wołowina pojawia się często w gotowych karmach dla kotów. Zawiera niezbędne składniki odżywcze. Surowe jedzenie wołowiny przez kota jest dobrym pomysłem, jeśli chcesz, aby dieta BARF była wartościowa. Zwróć uwagę, żeby surowa wołowina dla kota była soczysta, czerwona oraz odpowiednio otłuszczona.

Inne rodzaje mięsa, które mogą znaleźć się w diecie BARF

Można dla kota przygotować surowe mięso z baraniny i jagnięciny. Kawałki mięsa z królika sprawdzą się równie dobrze.

Jeśli chodzi o ryby, idealnymi gatunkami będą innymi: dorsz, halibut czy pstrąg. Nie należy natomiast podawać na surowo mintaja oraz morszczuka ze względu na zawartość tlenku trójmetyloaminy, która powoduje, że żelazo staje się nieprzyswajalne dla kota.

BARF dla kota – co warto wiedzieć o tym sposobie żywienia?

BARF dla kota – czy każdy kot może jeść surowe mięso?

Czy koty mogą jeść surowe mięso? Zdecydowanie tak! Są przecież bezwzględnymi mięsożercami. Ten coraz popularniejszy sposób żywienia, jakim jest BARF, może sprawdzić się dla wszystkich. Choć dla zwierząt, które przewlekle chorują, ułożenie idealnie skomponowanej mieszanki będzie trudniejszym zadaniem. W przypadku obaw można skorzystać z pomocy kociego dietetyka, który specjalizuje się w surowej diecie.

BARF dla kociąt? Dlaczego nie! Ważne jest, żeby karmić małe zwierzę zbilansowanymi posiłkami i na zawołanie. Kilkumiesięczne mruczki potrzebują dużej ilości pokarmu, ponieważ bardzo szybko rosną.

Wiesz już, na czym polega BARF, jakie mięso można wykorzystać i jakie są zalety tego sposobu żywienia. Spróbujesz? Masz już jakieś doświadczenia z karmieniem mruczka surowym mięsem?

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy