Koty to zwierzaki, które przez wielu uważane są za wyjątkowo tajemnicze, wręcz mistycznie. Są niezależne, chodzą własnymi drogami i na ogół nie można łatwo odkryć ich emocji. Koty są chodzącą i mruczącą tajemnicą. A czy koty wyczuwają choroby?
Każdy zna historie o psach-ratownikach, dzielnych stworzeniach, które z narażeniem własnego życia chronią swoich właścicieli i bronią ich przed niebezpieczeństwami. Czasami do mediów wypływa historia o bohaterskim kocie, ale ginie ona pod mnóstwem innych informacji z psami w roli głównej. Nie znaczy to, że koty nie potrafią ratować ludzi. Potrafią – w końcu też się przywiązują do swoich opiekunów i na swój własny, koci sposób starają się pomóc im w zachowaniu dobrego zdrowia. A czy koty wyczuwają choroby?
Koty wyczuwają choroby? Zachowania mruczków
W przypadku kotów istnieje całe mnóstwo mitów na ich temat. Mnóstwo zależy od konkretnej mitologii i wiary na danym terenie. W Starożytnym Egipcie koty były uważane za bogów. W innych kulturach natomiast te zwierzaki były postrzegane jako strażnicy świata zmarłych, naczynia na dusze ludzi, które wędrują pomiędzy światami, by w końcu móc doświadczyć pełnej nirwany. W Chinach i Japonii natomiast koty uważane były – i nadal w wielu kręgach są! – za boskich strażników rodzin. Wymieniać można naprawdę długo. Nadal istnieją ludzie, którzy przypisują kotom magiczne, nadnaturalne moce – widzenie duchów, kontakt z zaświatami i wiele innych.
Czy koty wyczuwają choroby? Wiele osób traktuje ten temat podobnie jak wymienione wyżej boskie przykłady. Ma to być dowód na magiczny, nadnaturalny rodowód kota, który potrafi widzieć śmierć i komunikować się ze zmarłymi. W końcu w wielu kulturach koty to nieodłączni towarzysze przypisywani magom i czarodziejkom.
Tak naprawdę nie ma nic nadnaturalnego w tym, że koty wyczuwają choroby. To nie jest żadne mistyczne połączenie z innymi światami. Kot rozumie, że czuje się źle, więc stara się zrobić wszystko, by zacząć czuć się lepiej. Mruczki to z natury zwierzęta drapieżne, które prowadzą samotniczy tryb życia. Mogą liczyć tylko na siebie. Zdecydowanie można więc przyznać, że koty czują choroby – swoje własne, bo czują zachodzące w ich organizmie zmiany. A co z chorobami w przypadku ludzi?
Te czworonogi są samotnikami, ale nie znaczy to, że żyjąc razem z ludźmi, nie mogą się do nich przywiązać. Dla Twojego kota jesteś, jako opiekun, najważniejszą, najcenniejszą istotą w życiu. Przynosisz mu jedzenie, dajesz schronienie, ciepło, towarzystwo i uwagę. Chronisz kota, co ma dla niego ogromne znaczenie. Dlatego kot chce chronić też Ciebie.
Koty to świetni obserwatorzy, a przy tym niezwykli łowcy – ich węch daleko wykracza poza ludzkie pojmowanie. Bez problemu wyczuwa też, co się z Tobą dzieje – czuje, że jesteś zły, szczęśliwy, rozdrażniony… W chorobie też stara Ci się ulżyć jak może najlepiej. Koty wyczuwają choroby, tak jak wyczuwają sporo innych rzeczy – widzą, że kiepsko się czujesz, zachowujesz się inaczej niż zazwyczaj, jesteś słaby czy nieszczęśliwy z powodu choroby. Dlatego służą Ci swoim towarzystwem, próbują ogrzewać i sprawiać, byś czuł się najlepiej.
Fakt czy mit – czy koty wyczuwają choroby?
Czy koty wyczuwają choroby u ludzi? Zdecydowanie tak. W jaki sposób? To proste – robią to nosem. Koty mają niesamowity węch i potrafią wyczuć rzeczy, o których nawet byś nie pomyślał. To samo dotyczy chorób. Koty czują choroby – czują, że masz katar, gorączkę, walczysz z przeziębieniem, grypą czy ogólnym osłabieniem. Przeziębienie czy grypa to coś, co widać i słychać – kot może to po prostu zaobserwować tak, jak każdy inny.
Faktycznie tak jest. Ale przecież na tym wcale nie kończy się zakres kocich możliwości. W takim razie czy koty wyczuwają choroby przewlekłe? Z całą pewnością są w stanie wyczuć spadający cukier przy cukrzycy – istnieją badania naukowe, które potwierdzają ten stan rzeczy. Związane to jest w dużej mierze ze zmieniającym się zapachem człowieka i w szeregu procesów, które wtedy zachodzą w organizmie diabetyka. Dla ludzi są one niezauważalne, jednak koty dzięki swoim świetnym zmysłom są w stanie to wyczuć. Może nawet zareagować i zaalarmować diabetyka lub członków rodziny, że zbliża się coś złego. To pozwala na szybszą reakcję i może potencjalnie uratować życie.
Koty są w stanie wyczuć też nadchodzący udar mózgu. Udar to bardzo poważna i nagła choroba, która może doprowadzić nawet do błyskawicznej śmierci danej osoby. Znowu zawdzięczają wszystko niesamowitemu węchowi.
To, co może się wielu wydawać najbardziej imponujące – koty potrafią wyczuć też zmiany nowotworowe w organizmie. Nawet jeśli sam jeszcze nie zdajesz sobie z nich sprawy. Dlatego jeśli kot uparcie próbuje się położyć na określonej części ciała i mimo zganiania i przesuwania ciągle tam wraca – warto się przebadać. Może się okazać, że Twój kot po prostu domaga się pieszczot i uwagi, a Tobie nic nie jest – to świetna sytuacja! Może się jednak okazać, że jakaś choroba rozwija się w Twoim ciele – wtedy będziesz mógł odpowiednio zareagować. A im wcześniej zaczniesz leczenie, tym lepiej.
Czy koty wyczuwają choroby u ludzi na podłożu psychicznym i emocjonalnym? Ponownie odpowiedź w tym przypadku jest twierdząca. Koty są świetne w wyczuwaniu stanów emocjonalnych swoich opiekunów. Dlatego mogą wyczuć zbliżające się ataki paniki przy lęku napadowym, wyczuwać depresję i inne zaburzenia psychiczne oraz emocjonalne. W takich chwilach kot będzie po prostu służył Ci swoim towarzystwem, może próbować Cię uspokoić i wyciszyć w przypadku napadu lęku. Może też zaalarmować kogoś bliskiego, że dzieje się z Tobą coś złego.
Nie lekceważ zachowania swojego mruczącego przyjaciela. Kot naprawdę jest w stanie wyczuwać choroby – to żaden mit, to rzeczywistość. Dlatego jeśli zwierzak uparcie kładzie się na określonych miejscach Twojego ciała – to nawet jeśli Cię nie boli dane miejsce – warto się przebadać. Zwierzak może być też ogromnym wsparciem dla osób z zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi.
Koty czują choroby – podsumowanie
Koty wyczuwają choroby – choć wielu osobom wydaje się to dziwne, to zdecydowanie prawda, żaden mit. Nie ma to jednak nic wspólnego z nadnaturalnymi mocami kotów, które to na przełomie wielu tysiącleci i w wielu kulturach były kotom przypisywane przez ludzi. To kwestia ich niezwykle rozwiniętych zmysłów.
Węch kota jest niesamowity. Zwierzak dzięki niemu potrafi wyczuć, że coś Cię boli, potrafi wyczuć, że w organizmie diabetyka spadł cukier, w ciele rozwija się nowotwór czy też, że zbliża się udar. Koty są też doskonałe w wyczuwaniu chorób i zaburzeń psychicznych i emocjonalnych. Mogą wyczuć zbliżający się atak paniki czy wyczuć, że cierpisz na depresję. Kot, gdy wyczuje dowolną chorobę w Twoim organizmie, prawdopodobnie będzie próbował się Tobą zaopiekować tak, jak umie najlepiej. Może zaalarmować inne osoby, ale może też próbować Cię ogrzać czy uspokoić.
A Ty? Jakie masz doświadczenia z kotami i chorobami? Czy Twój mruczek chce Ci ulżyć, gdy czuje, że jesteś chory?
Przeczytaj również:
- Ile śpią koty? Czy mają sny?
- Jak przyzwyczaić psa do kota?
- Wypadanie sierści u kota. Co robić gdy kot lnieje?