Sylwester z psem – jak uspokoić zwierzaka?

23 grudnia 2022 Redakcja0
sylwester z psem

Sylwestrowa noc to czas świetnej zabawy, niestety nie dla każdego. Psy w dzień kończący rok mocno odczuwają stres, co jest związane z odgłosem fajerwerków. Sylwester z psem nie musi mijać w nerwowej atmosferze. Dowiedz się, jak pomóc zwierzakowi w tym trudnym czasie.

Pies i sylwester – po przeczytaniu tych słów z pewnością masz w wyobraźni obrazy z koszmarnego dnia z zeszłego roku. Tym razem możesz przygotować się lepiej! Głośne wystrzały fajerwerków kojarzą się przede wszystkim z sylwestrową nocą. Niestety rozpoczynają się znacznie wcześniej – słychać je już w okolicy świąt. Nie ustają też po 1 stycznia. Jeszcze przez cały miesiąc można je usłyszeć. Koniec roku i początek nowego jest więc stresujący dla wielu psów. Z pewnością również dla Ciebie. Historie o zwierzakach, które wyrwały się ze smyczy ze strachu, pojawiają się w mediach społecznościowych właściwie co rok. Jak uniknąć tragicznych w skutkach sytuacji? Co zrobić, żeby pies w sylwestra poradził sobie z paraliżującym stresem? Podpowiadamy.

Pies w sylwestra. Co trzeba wiedzieć?

Psy w sylwestra stresują się przede wszystkim ze względu na ogromny huk, który towarzyszy wystrzałom petard i fajerwerków. Czworonogi nie przepadają również za błyskającymi światłami, głośną muzyką czy hałasem generowanym przez tłumy ludzi. Paniczny lęk wynika z tego, jak dobry słuch mają zwierzęta. Usłyszą fajerwerki nawet z daleka, takie, na które Ty właściwie nie zwrócisz uwagi.

Jeśli Twój pies w sylwestra będzie zestresowany, zauważysz to bez trudu. Zwierzaki mogą reagować w różny sposób – wszystko zależy od konkretnego osobnika. Pies może piszczeć i głośno szczekać, a nawet agresywnie się zachowywać, na przykład niszczyć przedmioty. Inny natomiast będzie się trząsł, dyszał, chował w kryjówkach. Zwierzę ze stresu może nawet wymiotować lub mieć biegunkę.

Niestety niektóre zwierzęta potrafią w wyniku stresu rozpocząć ucieczkę i po prostu biec przed siebie. Taka sytuacja ma spacerze może mieć dramatyczne konsekwencje, łącznie z zaginięciem zwierzęcia i jego śmiercią. Wyjście z domu z psem w okolicach sylwestra to zdarzenie, które zarówno dla niego, jak i dla Ciebie będzie stresujące.

Spokojny sylwester z psem. Jak uspokoić pupila?

Wiesz już, dlaczego sylwester jest tak stresujący dla psa. Jakie kroki podjąć, żeby uspokoić zwierzę? O czym warto pamiętać?

Zaplanuj sylwestra z myślą o swoim psie

Przyjście nowego roku to dla wielu osób okazja do świętowania. Jeśli jednak zwierzak silnie przeżywa ten dzień, trzęsie się ze strachu i potrzebuje Twojej obecności, zostań z nim w domu. Sylwester bez głośnej muzyki i tłumu osób też może być przyjemny, a zwierzak z pewnością doceni Twoją obecność i po prostu będzie czuć się bezpieczniej.

A może w tym roku wybierzesz wyjazd poza miasto ze swoim psiakiem?  Jeśli jednak chcesz tego dnia wyjść z domu, poproś kogoś o zostanie ze zwierzęciem. Być może wśród członków rodziny jest ktoś, komu Twój zwierzak ufa szczególnie, a kto nie ma w planach szalonej zabawy.

Przygotuj zwierzakowi schronienie

Na sylwestra przygotuj dom w taki sposób, żeby dźwięki czy silne światło miały do niego jak najmniejszy dostęp. Zwróć szczególną uwagę na okna. Jeśli masz rolety, opuść je. W przypadku zasłon postaraj się całkowicie zakryć okno. Jeśli fajerwerki będą puszczane tuż przy Twoim domu, zwierzę nie będzie narażone na ich widok.

Jeszcze ważniejsze jest jednak, by chronić zwierzę przed głośnymi dźwiękami. Nie uchylaj więc w dzień sylwestra okna, by wietrzyć pomieszczenie. Najlepiej, jeśli przygotujesz zwierzakowi posłanie w pomieszczeniu bez okien. Doskonale sprawdzi się łazienka – możesz udać się tam z psem w kulminacyjnym momencie, czyli gdy wybije północ. Oczywiście zwierzę, jeśli będzie chciało, może przebywać tam przez większość trudnego dnia. W łazience zostaw telefon z włączoną muzyką – oczywiście cichą. To sposób, żeby odwrócić uwagę zwierzaka od dźwięków, które pochodzą z zewnątrz.

Sylwester z psem – Uważaj na spacerach

Spacery są stresującym momentem w sylwestrowy dzień. Absolutnie nie wychodź wtedy ze zwierzakiem bez smyczy. Pamiętaj, że mocno wystraszone zwierzę może po prostu zacząć biec przed siebie, nie zważając na Ciebie. Zdecydowanie ogranicz liczbę spacerów oraz ich czas. Niech zwierzę załatwi najważniejsze potrzeby i wróci od razu do domu. Przed każdym wyjściem zwróć uwagę, czy szelki lub obroża są odpowiednio założone. Jeśli mieszkasz w domu z ogrodem, zrezygnuj ze spacerów po okolicy. Wybaw się ze zwierzęciem na własnej posesji.

Podczas spaceru zwróć też uwagę na swoje zachowanie. Bądź skoncentrowany na zwierzęciu. Nie przeglądaj telefonu. Mocno trzymaj smycz, jeśli wiesz, że Twój zwierzak potrafi reagować na głośne dźwięki i stres ucieczką.

Co podać psu na sylwestra?

Jeśli psiak mocno stresuje się w trakcie burzy, w sylwestrową noc będzie z pewnością jeszcze gorzej. Podane wcześniej sposoby mogą nie zadziałać na Twojego czworonożnego przyjaciela. Czasem warto wprowadzić środki uspokajające, które są ziołowe i bezpieczne dla zdrowia. Nie jest jednak tak, że jedna magiczna tabletka podana w ostatni dzień roku załatwi sprawę. Takie środki trzeba podawać zwierzakowi znacznie wcześniej.

Co podać psu na sylwestra? Sprawdzą się łagodne środki, które zawierają między innymi tryptofan. Jest to naturalny prekursor serotoniny, czyli tak zwanego hormonu szczęścia. Składnik zmniejsza podatność na stres. W składzie mogą znajdować się również kozłek lekarski oraz rumianek, które zmniejszają uczucie niepokoju. Są to bezpieczne środki, które łatwo znajdziesz. Nie potrzeba na nie recepty. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, dopytaj weterynarza, czy możesz podać swojemu zwierzakowi taki suplement.

Na uspokojenie psa w sylwestra możesz zastosować również dyfuzor z feromonem. Trzeba go podłączyć do gniazdka, żeby preparat zaczął być rozprowadzany w pomieszczeniu. Dla Ciebie nie będzie on wyczuwalny. Musisz wiedzieć, że suki komunikują się ze swoim potomstwem przy użyciu specjalnego związku chemicznego, który daje poczucie bezpieczeństwa. Dzięki dyfuzorowi ten składnik będzie w powietrzu w pomieszczeniu przez cały czas. Feromon analogowy powinien znaleźć się w tym pokoju, w którym zwierzę najwięcej przebywa.

Niestety naturalne, bezpieczne środki nie działają na niektóre zwierzęta. Psy, które stresują się na tyle, że wymiotują lub mają biegunkę, trzęsą się lub stają się agresywne, potrzebują silniejszych środków. Najczęściej stosowana jest pregabalina, czyli środek wykorzystywany w leczeniu padaczki. Pamiętaj jednak, że taki lek może przepisać wyłącznie weterynarz i trzeba podawać go w oparciu o zalecenia specjalisty.

Sylwester z psem – podsumowanie

Pies i sylwester to dla wielu osób coroczny koszmar. Postaraj się zostać ze zwierzęciem w tę noc, która dla wielu jest okazją do zabawy, a dla Twojego czworonożnego przyjaciela stresującym doświadczeniem. Uspokojenie psa w sylwestra nie jest łatwe, ale warto zastosować kilka metod. Stwórz mu zaciszne, osłonięte od świateł posłanie, na przykład w łazience. Możesz również zastosować delikatne suplementy uspokajające zawierające tryptofan. Wypróbuj też dyfuzor z feromonami do kontaktu. Jeśli takie metody nie działają, zasięgnij pomocy u weterynarza, który może przepisać silniejsze środki.

Psy w sylwestra na spacerze są bardzo niespokojne. Niestety mogą nawet wyrwać się opiekunowi, dlatego w ostatnie dni roku ogranicz liczbę spacerów i skróć je. Ze zwierzęciem pobaw się w domu. Jeśli masz ogród, w sylwestra pozwól psu załatwić swoje potrzeby właśnie tam. To ograniczy ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji. Jeśli musisz iść z pupilem na spacer, nigdy nie spuszczaj go ze smyczy. Przed wyjściem sprawdź, czy wszystko jest dobrze zapięte. Jak Twój pies reaguje na fajerwerki? Co pomaga mu się uspokoić? Sylwester z psem – podziel się z nami swoimi pomysłami na ten stresujący okres w roku.

 

Przeczytaj również:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy