Choć smutek to emocja, która kojarzy się przede wszystkim z ludźmi, dotyka również czworonogi. Smutny pies może być znudzony, wystraszonymi zmianami, ale też chory. Podpowiadamy, jakie są przyczyny obniżonego nastroju u czworonożnych przyjaciół i jak sobie z nimi radzić.
Zwierzę pokazuje obniżony nastrój na różne sposoby. Pies jest smutny i ma podkulony ogon, niemal nie wychodzi z legowiska, ulubiona zabawka już go nie cieszy, a po przysmaki nie biegnie już tak chętnie, jak dotąd. Takie złe samopoczucie ma różne przyczyny. Może być to gorszy dzień, ale zdarza się, że powody są poważniejsze, zwłaszcza jeśli pies nie chce jeść i nie ma ochoty na zabawę. Dowiedz się, z czego wynika taki stan i co zrobić, żeby go zmienić.
Dlaczego pies jest smutny?
Gdy zauważasz, że pies nie jest tak chętny do zabaw, jak na co dzień, dużo leży i wydaje Ci się smutny, przyjrzyj się mu bliżej. Przyczyny mogą być zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Do spadku nastroju prowadzą między innymi problemy z zębami oraz choroby przewlekłe.
Zmiany w rutynie i otoczeniu
Nie bez znaczenia są zmiany w otoczeniu. Smutny pies to nic zaskakującego, jeśli w domu pojawia się nowy członek rodziny. Pupil może zareagować spadkiem nastroju na dziecko lub na nowego psa. Bywa, że nastrój zmienia się wskutek pojawienia się w domu kota czy królika. Nowi domownicy mogą mieć wpływ na dotychczasową rutynę. Gdy nagle zaczniesz wychodzić z pupilem na spacer w innych godzinach i karmić o innej porze, jest ryzyko, że będzie zdezorientowany.
Zmiany w otoczeniu to nie tylko nowi domownicy, lecz także nowe przedmioty. Niektórym zwierzętom trudno zaakceptować przeprowadzkę. Potrzebują czasu, żeby zaaklimatyzować się w nowym miejscu.
Samotność i nuda
Zastanawiając się, dlaczego pies jest smutny, weź pod uwagę, że może zmagać się z samotnością. Jeśli domownicy spędzają większość czasu w szkole i pracy, istnieje ryzyko, że zwierzę będzie się smucić, ponieważ jego potrzeby nie zostaną w pełni zaspokojone.
Ważne jest, ile spacerów i jakiej jakości zapewniasz zwierzęciu. Pies potrzebuje odpowiedniej stymulacji psychicznej i fizycznej. Bez tego Twój czworonożny przyjaciel może stać się apatyczny.
Pies nie radzi sobie z emocjami, gdy traci kogoś bliskiego. Jeśli opiekun wyjeżdża na długo, zmiana w zachowaniu może być zauważalna. W przypadku śmierci właściciela wiele czworonogów staje się apatycznych. Pojawia się u nich głęboki smutek, ponieważ bardzo przywiązują się do ludzi. Oprócz obniżonego nastroju dostrzegalne są zmniejszony apetyt, trudności w znalezieniu sobie miejsca czy bezsenność, ale zdarza się też, że taki pies jest osowiały i ciągle śpi.
Smutny pies po kastracji
Osowiały pies to nic zaskakującego po kastracji. Ten ważny, polecany przez weterynarzy zabieg przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Zdarza się, że zwierzę po operacji zachowuje się inaczej niż dotychczas. Z czego to wynika?
- Pies po kastracji może czuć dyskomfort i ból związany z takim zabiegiem.
- Tymczasowa apatia to także wynik osłabionego po operacji organizmu oraz znieczulenia.
- Zmiana miejsca, pobyt w lecznicy, rozłąka z opiekunem również mają wpływ na samopoczucie.
Smutny szczeniak w nowym domu – jak złagodzić stres adaptacyjny?
Kiedy pod Twój dach wprowadza się młody zwierzak, możesz zauważyć, że jest zestresowany i apatyczny. Smutny szczeniak w nowym domu nie jest zaskakującym zjawiskiem. Twój czworonożny przyjaciel jeszcze nie rozumie, że trafił do miejsca, w którym będzie szczęśliwy.
Smutny szczeniak potrzebuje Twojej uwagi, ale jednocześnie spokoju. Przygotuj dla niego miejsce, w którym poczuje się bezpiecznie. Niech będzie to klatka kennelowa lub po prostu legowisko ułożone w zacisznym kącie mieszkania.
Żeby młody pies mógł poczuć się pewniej w nowym domu, wprowadź w jego życie rutynę. Karmienie i spacery powinny odbywać się o stałych porach. Smutny szczeniak poczuje się lepiej, jeśli poświęcisz mu czas. Nie zmuszaj go do pieszczot, ale staraj się głaskać i przytulać, gdy widzisz, że ma na to ochotę.
By złagodzić stres adaptacyjny, zadbaj o aktywność dla szczenięcia. Zapewnij mu umysłowe i fizyczne wyzwania. Możesz zdecydować się na matę węchową, dzięki której będzie miał okazję do wytężenia zmysłu węchu, a za udane poszukiwania czeka go nagroda w postaci przysmaków.
Smutny piesek zaaklimatyzuje się w nowym domu znacznie szybciej, jeśli:
- stworzysz mu miejsce do odpoczynku w zacisznym kącie domu,
- zapewnisz mu zabawy stymulujące umysł i ciało,
- zadbasz o regularne spacery i codzienne karmienie o tej samej porze.
Smutny pies – jak poprawić nastrój pupila?
Apatyczny pies z pewnością Cię martwi. Są sposoby, żeby poprawić jego nastrój. Wcześniej jednak należy się upewnić, że za apatię odpowiada to, że pies nie radzi sobie z emocjami, a nie jakaś choroba.
Gdy jednak masz pewność, że to obniżenie nastroju, jest kilka sposobów, które warto wprowadzić, żeby zwierzak znów cieszył się codziennością. Pamiętaj, że smutny pies wymaga Twojej uwagi. Postaraj się organizować mu czas wypełniony różnorodnymi aktywnościami. Wykorzystaj interaktywne zabawki. Wprowadź treningi posłuszeństwa – nauka komend w połączeniu z nagrodą w postaci przysmaków to świetny pomysł na spędzenie czasu.
Smutny piesek może się nieco rozchmurzyć, jeśli zadbasz o to, żeby jego spacery były odpowiednio długie i zróżnicowane. Dla psa jest to czas nie tylko na załatwienie potrzeb, lecz także na poznawanie terenu, innych zwierząt oraz przeżywanie przygód.
Jeśli pies jest osowiały i ciągle śpi, możliwe, że ma za mało kontaktu z ludźmi. Weź pod uwagę, czy poświęcasz zwierzakowi odpowiednio dużo czasu. Być może potrzebuje przebywać z Tobą więcej. W tym przypadku również skoncentruj się na tym, żeby spacery były naprawdę wartościowe. Zaproponuj zabawę w szukanie przysmaków – poukładaj je przy pniu drzewa i czekaj, aż pupil zacznie działać.
Kiedy skonsultować się z weterynarzem?
Smutny pies potrzebuje Twojego zainteresowania. Obniżony nastrój czasami można zmienić przy pomocy nieskomplikowanych sposobów. Zdarza się jednak, że pies jest osowiały i ciągle śpi, a oprócz apatii można zauważyć u niego inne niepokojące objawy.
Jeśli prawdziwy łakomczuch nagle nie jest zainteresowany miseczką wypełnioną ulubioną karmą, czas na reakcję. Osowiały pies, który dodatkowo nie chce jeść, może zmagać się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Istnieje ryzyko, że połknął coś, czego nie powinien. Zainteresuj się stanem psa, jeśli oprócz obniżonego nastroju, zauważasz u niego, że bezsenność lub wręcz przeciwnie, widzisz, że nieustannie chce mu się spać.
Zdarza się, że apatyczny pies w niektórych momentach potrafi zachować się agresywnie. Jeśli dostrzegasz takie zachowanie w momencie dotykania konkretnego obszaru na ciele, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest on dla pupila bolesny.
Niepokojące są wszelkie objawy fizyczne. Jeśli pies jest smutny i ma podkulony ogon, a dodatkowo zdarza mu się wymiotować, czas na wizytę u specjalisty. Alarmujące są również: biegunka, kaszel, utykanie na nogę, trudności w oddychaniu.
Obniżenie nastroju może pojawić się u każdego zwierzaka, nawet jeśli dbasz odpowiednie odżywianie i odpowiedzialnie zajmujesz się wszystkimi potrzebami behawioralnymi psa. Przyczyną apatii bywa gorszy dzień, ale złe samopoczucie czasem jest spowodowane poważną chorobą. Żeby uniknąć obniżenia nastroju u psa, dbaj o regularne spacery, aktywność umysłową, zdrowe żywienie i relację z czworonogiem.
Pamiętaj, że pies potrzebuje czasu, żeby Ci zaufać, więc jeśli dopiero pojawił się pod Twoim dachem, to nic dziwnego, że wydaje się trochę wycofany. Jeśli taki stan utrzymuje się długo, a zwierzę jest fizycznie zdrowe, zdecyduj się na konsultację z behawiorystą.
Twojemu czworonogowi zdarzają się mniej aktywne dni? Podziel się z nami swoim doświadczeniem!
Przeczytaj również: