Najłagodniejsze psy dla dziecka – jak dokonać odpowiedniego wyboru?

9 września 2021 Redakcja0
Najłagodniejsze psy dla dziecka - jak dokonać odpowiedniego wyboru?

Pies nie jest rzeczą ani chwilową zachcianką. Ma swoje uczuci i potrzeby. Ponadto posiadanie czworonoga to ogromny obowiązek. Dlatego decyzja o posiadaniu psa musi być dobrze przemyślana, szczególnie jeśli w domu są małe dzieci. Czy pies dla rodziny z dzieckiem to dobry pomysł? Czym kierować się przy wyborze? Poznaj najłagodniejsze psy dla dziecka.

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Nic więc dziwnego, że przychodzi taki czas, kiedy dzieci zaczynają błagać rodziców o przygarnięcie pupila. Wymarzonym i najbardziej popularnym zwierzęciem domowym jest pies. Psy są niezastąpionymi towarzyszami zabaw i rodzinnych spacerów. Są lojalnymi czworonogami, które uczą dzieci odpowiedzialności. Rodzicie nie powinni jednak ulegać presji dziecka przy wyborze rasy i dokonać świadomego wyboru. W naszym rankingu wybraliśmy rasy psów przyjazne dzieciom.

najłagodniejsze psy dla dziecka

Pies dla dziecka – ważne zasady

Pies i dziecko mogą tworzyć naprawdę zgraną parę. Dziecko w towarzystwie psa uczy się odpowiedzialności, sprawowania opieki oraz miłości do zwierząt. Dzieci wychowujące się ze zwierzętami stają się wrażliwsze i bardziej empatyczne. Z kolei pies zyskuje towarzysza do wspólnych zabaw oraz będzie czuł się potrzebny i doceniony.

Trzeba jednak pamiętać, że decyzja o posiadaniu psa jest bardzo ważna dla przyszłości całej rodziny i nie należy jej podejmować pod wpływem chwili czy presji ze strony dziecka. To decyzja na całe lata i musi być skrupulatnie przemyślana i dobrze zaplanowana. Mimo wielu zalet wynikających z czworonożnego członka rodziny, z posiadaniem pupila wiąże się sporo obowiązków, które w większości spadną na rodziców. Decydując się na ten krok, powinieneś mieć na uwadze fakt, że pies nie jest zabawką, lecz żywym stworzeniem i posiadanie go nie może być wyłącznie miłym prezentem na święta czy też zwykłą zachcianką Twojego dziecka. Psa trzeba regularnie wyprowadzać kilka razy dziennie bez względu na pogodę, dbać o zdrową i zbilansowaną dietę oraz w razie potrzeby zabierać do lekarza weterynarii. Warto też zadać sobie pytanie czy damy radę pogodzić opiekę nad czworonogiem z wychowaniem dzieci. Dlatego jeśli chcemy, by w naszym domu zamieszkał pies, warto poczekać z tą decyzją aż nasze dziecko będzie już bardziej samodzielne i np. będzie mogło samo wyprowadzić psa na spacer.

Posiadanie czworonoga wpłynie również na plany urlopowe rodziny. Na szczęście jest coraz więcej miejsc, w które możesz zabrać ze sobą psa, ale musisz brać pod uwagę dostosowanie miejsca i transportu podczas wyjazdu do wymagań pupila lub zapewnić mu opiekę na czas wyjazdu.

najłagodniejsze psy dla dziecka

Najłagodniejsze psy dla dziecka, czyli jakie?

Idealny pies dla dzieci powinien być łagodny i cierpliwy oraz charakteryzować się niskim poziomem agresji. Taki pies nie zareaguje nerwowo na nadmierne pieszczoty czy dziecięce zaczepki. Dobrze też, żeby pies miał rozwinięty instynkt opiekuńczy i akceptował dzieci. Ponadto psy radosne i pełne energii będą doskonałymi towarzyszami do wspólnego aktywnego spędzania czasu. Taki mix cech pozwoli dziecku na beztroską i bezpieczną zabawę z ukochanym pupilem.

Należy również zwrócić uwagę na wielkość psa i dostosować ją do wieku dziecka. W przypadku dużych ras pupil będzie nie tylko przyjacielem, ale również opiekunem. Chociaż z drugiej strony duże psy muszą nauczyć się delikatności w kontaktach z maluchami. Z kolei w przypadku psów małych ras istnieje ryzyko, że zostaną uszkodzone w trakcie zabawy przez nieuważną pociechę.

Jeśli chodzi o dylemat czy wziąć do domu szczeniaka czy już odchowanego psa – nie ma reguły. W przypadku szczeniąt trzeba pamiętać, że adaptacja i trening czystości to dodatkowy obowiązek, na który możemy przy dziecku nie mieć czasu i cierpliwości. Z drugiej strony wybierając młodego psiaka istnieje mniejsze ryzyko, że dziecko będzie się bało swojego pupila, a wspólne dorastanie sprawi, że będą zachowywać się jak rodzeństwo. Ponadto szczenięta łatwiej wychować i przystosować do panujących warunków. Z kolei, jeśli zdecydujemy się wziąć starszego psa np. ze schroniska, powinniśmy się upewnić, że pies dobrze reaguje na dzieci i nie miał w przeszłości np. złych doświadczeń z dziećmi.

psy dla dziecka

Rasy psów przyjazne dzieciom

Nie wszystkie rasy psów nadają się do zamieszkania z dziećmi. Dlatego przy wyborze odpowiedniego towarzysza dla dziecka należy kierować się jego charakterem i indywidualnymi predyspozycjami. Dobrze jest zapoznać się z opisem rasy, poznać jej potrzeby i temperament. Jednak nawet wybierając psa wyjątkowo łagodnej rasy, nie zwalnia nas to z obowiązku nauczenia dziecka jak należy obchodzić się z żywym stworzeniem. Bezpieczne relacje z psem opierają się bowiem na szacunku dla jego potrzeb, rozumieniu jego natury oraz umiejętności odczytywania mowy ciała czworonoga. Dzieci nie powinny np. niepokoić psa podczas jedzenia oraz jego odpoczynku w legowisku lub klatce. Trzeba również zaznaczyć, że życie z psem to nie tylko zabawa czy wspólne spacery, a przede wszystkim obowiązki i odpowiedzialność. Tę świadomość powinieneś wzbudzić u swoich dzieci. Pies ma swoje uczucia i swoje potrzeby i znudzone dziecko nie będzie mogło odłożyć go na półkę.

Tak naprawdę najłagodniejsze psy dla dziecka znajdziemy wśród wielu ras psów wszystkich rozmiarów. Jaki pies dla dzieci będzie idealny? Przekonaj się:

Golden retriver

Jest to rasa, która często przychodzi jako pierwsza na myśl, przy wyborze psa dla rodziny. Goldeny to duże psy, ale niezwykle przyjacielskie i łagodne. Słyną również ze swojego przyjaznego nastawienia i chęci do zabawy. Ponadto są to zwierzęta bardzo inteligentne i łatwo przywiązują się do opiekunów. Potrzebują kontaktu z ludźmi, dlatego idealnie sprawdzą się jako psy rodzinne. Są prawdziwymi psimi przyjaciółmi.

Labrador retriever

Psy tej rasy podobnie jak Goldeny są bardzo lojalne i przyjacielskie, dlatego też bardzo często zostają wybierane na psy rodzinne. Mocno się przywiązują i potrzebują bliskiego kontaktu z człowiekiem. Mają dużą cierpliwość do dzieci i doskonale się z nimi dogadują. Będą świetnymi kompanami wspólnych zabaw.

Owczarek szkocki Collie

Dzięki filmowi „Lassie” rasa ta uzyskała ogromną popularność na całym świecie. Kojarzy się je z lojalnością, wierności i łagodnością. Rasa ta należy do psów pasterskich, dlatego doskonale sprawdzi się w roli opiekuna i świetnego kompana do zabaw na świeżym powietrzu. Cierpliwie znoszą dziecięcy sposób obchodzenia się ze zwierzęciem i są prawdziwymi aniołami stróżami. Są bardzo rodzinne i nie lubią być długo pozostawione same sobie, więc decydując się na tę rasę trzeba być gotowym na poświęcenie jej dużo uwagi. Łatwo je szkolić, szybko i chętnie się uczą.

Cavalier king charles spaniel

To wyjątkowo sympatyczna i pozbawiona agresji rasa, która ceni sobie bliskość człowieka. Uwielbiają spędzać z nim każdą chwilę, być rozpieszczany i głaskany. Ponadto są bardzo żywiołowe i chętne do zabawy. Ze względu na swoje filigranowe rozmiary polecane są starszym dzieciom, które mają pewne wyczucie i nie zrobią mu krzywdy w trakcie zabawy.

pies dla rodziny

Nowofunland

Mimo swoich dużych gabarytów psy tej rasy są uważane za jedne z najbardziej towarzyskich i łagodnych. Są niezwykle delikatne, cierpliwe, opiekuńcze i przyjacielskie. Dzieci uwielbiają je tarmosić i wtulać się w ich gęstą sierść.

Buldog angielski

Chociaż wygląd może być mylący, psy tej rasy są bardzo łagodne. Mają w sobie dużo cierpliwości, nie okazują agresji ani do dorosłych, ani do dzieci. Lubią zabawę i towarzystwo ludzi. Nie lubią samotności, dlatego nie powinny zostawać same na cały dzień w domu – nuda oraz samotność mogą skutkować zniszczonymi przedmiotami.

Yorkshire Terrier

Mimo swych niewielkich rozmiarów psy tej rasy są dosyć hałaśliwe, bardzo ruchliwe i temperamentne. Są bardzo wesołe i pełne życia. Uwielbiają pieszczoty, wspólną zabawę i towarzystwo ludzi. Łatwo przywiązują się do opiekunów. Ze względu na swoje drobne gabaryty, podobnie jak cavaliery, zalecane są dla rodzin ze starszymi dziećmi.

Samojed

Tę rasę charakteryzuje anielska cierpliwość, dlatego też są idealnymi psami dla rodzin. Są bardzo przyjazne i lubią dzieci. Potrzebują sporej dawki ruchu, uwielbiają spędzać czas aktywnie, są bardzo żywiołowe – z pewnością będą doskonałymi towarzyszami zabaw na świeżym powietrzu.

Najłagodniejsze psy dla dziecka – podsumowanie

Jak widzisz, wśród wielu ras z pewnością można wybrać najłagodniejsze psy dla dziecka. Pamiętajmy jednak, że dziecko nie jest w stanie w pełni samodzielnie zajmować ć się zwierzęciem i opieka nad nowym członkiem rodziny stanie się obowiązkiem wszystkich domowników. Dlatego należy wybrać rasę, która nie tylko będzie łagodna i cierpliwa, ale również dopasowana do stylu życia rodziny. Małe rasy lepiej sprawdzą się w mieszkaniu w bloku, ale nie do końca są odpowiednią opcją przy bardzo małych dzieciach, które mogą przez nieuwagę skrzywdzić pupila. Z kolei większe rasy wiążą się z większymi kosztami utrzymania oraz często wymagają dużo więcej ruchu i przestrzeni do życia. Niezależnie na jakiego pupila się zdecydujemy, pamiętajmy, że to decyzja na całe lata.

 

Przeczytaj również:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy