Jak karmić kota? Zasady prawidłowego żywienia kota

Jak karmić kota Podpowiadamy!

Każdy koci opiekun chce, aby jego pupil rósł zdrowy oraz miał mnóstwo energii do zabawy. Kluczową rolę w osiągnięciu tego celu odgrywa odpowiednie żywienie. Jak zatem prawidłowo karmić kota, aby był zdrowy? Czym karmić kota, by jego dieta była zbilansowana? W naszym poradniku przedstawiamy najważniejsze zasady żywienia kotów, omawiając m.in. znaczenie karmy mokrej, rolę tauryny, częstotliwość karmienia kotów w różnych etapach życia oraz najpopularniejsze fakty i mity dotyczące kociej diety.

Znaczenie prawidłowego żywienia kotów

Żywienie kotów odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu im długiego i zdrowego życia. Koty są obligatoryjnymi mięsożercami, co oznacza, że ich dieta musi być bogata w białka zwierzęce, niezbędne dla ich prawidłowego funkcjonowania. Zbilansowana dieta wpływa na wiele aspektów zdrowia kota – od witalności i poziomu energii, przez zdrowie skóry i sierści, aż po prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Odpowiednia karma może również zapobiegać wielu schorzeniom, takim jak otyłość, cukrzyca, choroby nerek czy problemy z układem pokarmowym. Dlatego ważne jest, aby każdy opiekun zwracał szczególną uwagę na skład i jakość podawanej karmy, dostosowując ją do wieku, stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb swojego kota.

Karma sucha czy mokra dla kota?

To pytanie zadaje sobie wielu kocich opiekunów. Suche karmy dla kotów cieszą się dużą popularnością, ze względu na wygodę stosowania oraz łatwe przechowywanie – nie psują się tak szybko jak pokarm mokry. Ponadto dobrej jakości karmy suche dostarczają zwierzętom wszystkich składników odżywczych. Niestety żywienie wyłącznie tym rodzajem pokarmu, może skutkować odwodnieniem i schorzeniami układu moczowego. Dotyczy to między innymi kotów, które mało piją. Dlatego niewątpliwą zaletą mokrych karm dla kotów jest duża wilgotność – sięgająca około 80%. Koty ewolucyjnie są przystosowane do pobierania wody z pożywienia, więc niechętnie piją wodę lub spożywają jej za mało. Dlatego większość opiekunów preferuje mieszany styl żywienia i podaje swojemu kotu obydwa rodzaje gotowych pokarmów.

Jak karmić kota

Zalety mieszanego żywienia kotów

Mieszane żywienie kotów łączy w sobie wszystkie zalety stosowania diet złożonych wyłącznie z karm suchych lub mokrych, które wymieniliśmy powyżej. Przypomnijmy – zaletą karmy mokrej jest jej duża wilgotność, co jest bardzo korzystne w przypadku zwierząt, które mało piją. Podając karmę mokrą możemy zwiększyć nawodnienie organizmu kota, co przyczynia się do zwiększenia rozcieńczenia i objętości moczu oraz obniżenia ryzyka powstawania kamieni moczowych. Z kolei karma sucha sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji zębów i jamy ustnej kota. Odpowiednio dobrane pod względem wielkości granule karmy przyczyniają się do mechanicznego ścierania płytki bakteryjnej. Dieta złożona zarówno z karm mokrych, jak i suchych jest dużo bardziej zróżnicowana, mniej monotonna i zapobiega kociej nudzie.

Jak często karmić kota?

Jak często kot powinien dostawać swoją porcję jedzenia i w jakich ilościach ją podawać?

W przeciwieństwie do psa, koty lubią jeść często, lecz małe porcje. Nie bez powodu dobrej jakości saszetki są nazywane „daniem na jeden raz” i mają pojemność około 85 g oraz wartość energetyczną 2 małych myszy. Takich produktów przeciętny kot powinien jeść dziennie 3-4 sztuki podzielone na tyleż posiłków.

Warto również pamiętać, że koty w naturze jedzą pokarm o temperaturze ciała ofiary, więc nie podawajmy kotu jedzenia prosto z lodówki. Ciepłe jedzenie ma intensywniejszy smak i zapach, przez co jest chętniej jedzone przez koty.

A co z karmą suchą? Część specjalistów i doświadczonych hodowców stawia tezę, że koty powinny mieć stały i nieograniczony dostęp do karmy.

Jednak nielimitowany dostęp do pokarmu nie sprawdzi się u kotów z nadwagą i łakomych, bo stały dostęp do karmy suchej może być dla nich zbyt kuszący – mogą nie oprzeć się chęci zjedzenia całej zawartości miski naraz. Dlatego lepiej jest również karmę suchą wydzielać w małych porcjach w ciągu dnia.

Jeśli decydujesz się na karmienie mieszane, zaleca się aby 2/3 energii metabolicznej pochodziło z karmy mokrej, a 1/3 z karmy suchej. Warto również wspomagać się wskazówkami żywieniowymi, które na opakowaniu umieszcza producent oraz dobierać dzienną porcje pod kątem potrzeb swojego pupila, jego wieku, wagi, poziomu aktywności oraz warunków utrzymania (kot wychodzący, kot niewychodzący).

Regularne pory posiłków – czemu to ważne?

Karmienie kota zgodnie z ustaloną rutyną jest kluczowe dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Koty są zwierzętami o silnie zakorzenionym instynkcie terytorialnym, co sprawia, że regularność i przewidywalność są dla nich bardzo ważne. Stałe pory posiłków pomagają w utrzymaniu stabilności poziomu energii i wspierają zdrowe trawienie. Koty, które mają ustalony harmonogram karmienia, są mniej narażone na stres. To może pozytywnie wpłynąć na ich ogólne zachowanie i relacje z opiekunem. Dodatkowo, regularne karmienie pozwala lepiej monitorować apetyt i zdrowie kota – szybciej zauważymy ewentualne zmiany w jego nawykach żywieniowych, które mogą być sygnałem problemów zdrowotnych. Wprowadzenie rutyny w karmieniu to prosty sposób na zapewnienie kotu poczucia bezpieczeństwa i wsparcia jego zdrowia na co dzień.

Jak wybrać dobrą karmę dla kota?

Mówiąc o jakości karmy dla kota, mamy na myśli przede wszystkim jej skład. Dobry produkt powinien zawierać wszystkie składniki pokarmowe, które zwierzęciu potrzebne są do prawidłowego rozwoju i zdrowego życia.

Koty jako zwierzęta bezwzględnie mięsożerne, wymagają w swoim pokarmie odpowiednich ilości mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Jedynie one są źródłem niektórych niezbędnych dla kotów składników odżywczych.

Ponadto koci organizm słabo radzi sobie z metaboliczną obróbką węglowodanów, a zboża w dużej mierze składają się właśnie z nich. Spożywanie nadmiaru cukrów przez kota to prosta droga do nadmiernego odkładania energetycznej nadwyżki w postaci tkanki tłuszczowej. Stąd już krok do nadwagi, otyłości, problemów ze stawami, otłuszczenia wątroby czy niewydolności nerek. Najlepszą opcją wydaje się być kupowanie karmy bez zbożowej oraz bez dodatku cukrów. Szukajmy karm z napisem grain / gluten free.

Warto zwrócić uwagę czy karma, którą wybieramy zawiera taurynę. Tauryna to dla kota jeden z najważniejszych składników w diecie. Odgrywa ważną rolę w prawidłowym rozwoju i ogólnym samopoczuciu pupila. Jako aminokwas odpowiada m.in. za prawidłową pracę serca, a w okresie ciąży za rozwój kocich płodów. Niedobór tauryny w diecie kota może prowadzić do osłabienia, kłopotów ze zdrowiem, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci zwierzęcia.

jakie ryby może jeść kot

Żywienie kotów sterylizowanych

U kotów sterylizowanych można zaobserwować wzrost apetytu, choć ich zapotrzebowanie na energię jest mniejsze niż przed zabiegiem. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie odpowiedniego żywienia, czyli karmy dla kotów sterylizowanych. Karmy te są zbilansowane pod kątem odpowiedniej dawki energii oraz obniżonej zawartości tłuszczu.

Niektóre karmy oprócz obniżonego poziomu tłuszczu, który pomaga utrzymać prawidłową wagę, w składzie mają również dodatek L-karnityny. Co robi L-karnityna? Pomaga lepiej wykorzystać energię dostarczaną w karmie oraz zmagazynowaną w organizmie. L-karnityna w połączeniu z ruchem przyspiesza spalanie tłuszczu w tkankach i wzmacnia witalność Twojego kota. To szczególnie ważne dla kotów z tendencją do tycia. Warto również zmniejszyć kaloryczność posiłków. Szacunkowe badania mówią, że koty wysterylizowane potrzebują około ⅓ kalorii mniej niż koty niewysterylizowane.

U kotów sterylizowanych można zaobserwować tendencję do schorzeń dolnych dróg moczowych. Dlatego warto wybrać karmy dedykowane kotom sterylizowanym, które w swym składzie zawierają np. żurawinę – jej owoce są bogate w błonnik, witaminy i minerały. Dodatkowo żurawina zapewnia doskonałą profilaktykę układu moczowego, chroni przed podrażnieniami, pomaga zwalczać zakażenia bakteryjne. Jeśli twojemu kotu zdarzają się częste zapalenia pęcherza lub wpadki kuwetowe, koniecznie wzbogać jego dietę karmę z żurawiną.

superfoods dla kota

Jak karmić kota – podsumowanie

Jaka karma dla kota będzie więc najlepsza? Oprócz dokładnego czytania etykiet, przede wszystkim wybierzmy taką karmę, która będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb naszego kota. Dosotsujmy ją do jego wieku, poziomu aktywności oraz szczególnych potrzeb (np. sterylizacja)

Pamiętajmy, że najlepsza karma dla kota to taka, która zawiera komplet wszystkich niezbędnych składników odżywczych, prebiotyków, witamin i minerałów, które w kompleksowy sposób pokrywają̨ jego potrzeby żywieniowe. Warto zwrócić uwagę na obecność dodatków wspierających zdrowie dróg moczowych (np. żurawina), lśniącą sierść (np. olej z łososia) oraz harmonijny rozwój (tauryna). Unikajmy za to konserwantów, barwników, wzmacniaczy smaku, sztucznych aromatów czy zbóż i cukrów.

Data publikacji: 11 października 2020

Przeczytaj również:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy