Dlaczego koty mają szorstki język? Ciekawostki o kocim języku

19 lipca 2021 Redakcja0
szorstki język kota

Być może nigdy nie zastanawiałeś się wnikliwie nad kocim językiem. Ale nawet wtedy musiałeś zauważyć, że jest on bardzo szorstki i w niczym nie przypomina języka chociażby psa. To nie przypadek, że ten narząd wygląda właśnie w ten sposób. Dlaczego koty mają szorstki język? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Przez wiele lat mało kto poświęcał czas na badanie kociego języka. Wiadomo było, że jest on szorstki, ale nikt tak naprawdę nie zastanawiał się, dlaczego tak się dzieje i z czym to jest związane. Okazuje się jednak, że narząd ten jest niezwykle interesujący i przydatny.

Język kota – poznaj jego charakterystykę

Język kota w powiększeniu jest naprawdę fascynujący. Za jego szorstkość odpowiadają bowiem charakterystyczne brodawki. Zbudowane są z keratyny, czyli z tego samego składnika, który znajduje się w ludzkich paznokciach czy włosach.

Brodawki – nazwane przez naukowców cavo papillae – są znacznie twardsze niż tkanki ludzkiego języka. Odpowiada za to ich kolczasta budowa. Język kota pod mikroskopem odsłania jeszcze więcej tajemnic. Bliżej przyjrzeli mu się naukowcy związani naukowo z Instytutem Technologicznym w Georgii w USA – David Hu oraz Alexis Noel.

W toku prowadzonych badań udało im się ustalić, że brodawki zakończone są przez charakterystyczne półokrągłe wgłębienia. W ten sposób pod mikroskopem przypominają nie do końca zamknięte struktury, które najbardziej nawiązują swoim kształtem do litery U.

Analizie został poddany też ruch kociego języka. Jeśli można go do czegoś porównać to do ruchów, które wykonuje człowiek, gdy liże lody. U kotów dodatkowo podczas procesu lizania brodawki ustawiają się w charakterystyczny sposób – prostopadle do języka. Można to zauważyć, gdy analizuje się koci język w powiększeniu i w zwolnionym tempie.

dlaczego koty mają szorstki język

Dlaczego koty mają szorstki język?

Wiesz już, że za szorstkość kociego języka odpowiadają kolczaste brodawki. Ale czy domyślasz się, czemu koty mają szorstki język? Dlaczego w toku ewolucji w ogóle wykształciły się kolczaste brodawki, które umiejscowione są właśnie w tym miejscu? To nie jest przypadek – natura wszystko bardzo dokładnie zaplanowała, a szorstki język przydaje się kotu również współcześnie – nie jest jedynie echem dawnych czasów. Kot po prostu potrzebuje takiego języka przez wzgląd na swój tryb życia.

Jedzenie i picie

Szorstki język kota związany jest nierozerwalnie z kocimi przodkami i jego dzikimi kuzynami – w końcu lwy czy tygrysy nie mogą liczyć na dostarczanie im karmy przez ludzi i muszą polować. To samo tyczy się kotów wolnożyjących – nawet jeśli mają to szczęście, że mogą polegać na dokarmianiu przez ludzi.

Z polowaniem i jedzeniem związany jest właśnie szorstki język. Kolczaste brodawki doskonale nadają się do wylizywania upolowanego pożywienia, co pozwala na oddzielanie mięsa od kości – to ułatwia proces jedzenia. Umożliwiają również obdarcie mięsa ze skóry. Także w przypadku domowego mruczka możesz zauważyć to konkretne działanie języka w praktyce – nawet jeśli kot nie wychodzi z domu i poluje tylko na zabawki. Językiem potrafi poradzić sobie nawet z bardzo twardą zabawką i zedrzeć z niej kolejne warstwy.

Kolczaste brodawki kociego języka pomagają także w piciu – pozwalają pobrać więcej wody za jednym razem. Koty potrafią wtedy zwinąć go w charakterystyczną rurkę. Właśnie dlatego Twój kot nigdy nie chlapie wodą, gdy pije – takie zachowanie to domena psów.

Termoregulacja

Koty są całkiem nieźle przystosowane do radzenia sobie z upałem, a wiele z nich po prostu uwielbia wygrzewać się na słońcu. Nie znaczy to jednak, że nie bywa im gorąco – każdy mruczek szuka w pewnym momencie odpowiedniego miejsca, by schłodzić temperaturę swojego ciała.

W tej termoregulacji pomaga im też język. Jest dostosowany do dokładnego wylizywania i rozprowadzania śliny, co pomaga w chłodzeniu kociego ciała. Zwiększa się wtedy powierzchnia parowania, a zwierzak jest w stanie wytrzymać dłużej podczas gorącego dnia. Ślina potrafi wyeliminować całkiem sporo ciepła, które w innym przypadku dokuczałoby kotu w nadmiarze.

szorstki język

Higiena

Koty dbają o swoją higienę poprzez wylizywanie się – ich język jest przecież do tego doskonale przystosowany. Pomaga on więc nie tylko w utrzymywaniu odpowiedniej temperatury ciała, ale też we właściwiej higienie. Szorstki, pokryty kolczastymi brodawkami język jest w stanie dotrzeć w wiele szczelin i zakamarków. Świetnie zbiera też brud, kurz oraz inne zanieczyszczenia z sierści.

Koty zaliczane są do najczystszych i najbardziej higienicznych zwierząt. Jeśli Twój mruczek jest brudny i nie dba o swoją higienę, stanowi to powód do niepokoju. Być może zwierzak nie ma na to siły przez chorobę lub odczuwa problemy z językiem i całą jamą ustną, co przeszkadza mu w zadbaniu o siebie. Zaniechanie higieny przez kota powinieneś zatem skonsultować z lekarzem weterynarii.

Redukcja stresu

Koty liżą się też po to, by się zrelaksować. Gdy kot się zdenerwuje lub jest pod wpływem stresu, będzie próbował się uspokoić. Sam gest lizania futra wyzwala w jego organizmie endorfiny, czyli hormony szczęścia.

Bywa jednak, że takie zachowanie jest problematyczne. Jeśli kot znajduje się pod wpływem permanentnego stresu, może zacząć wylizywać się w sposób nadmierny i kompulsywny. A to często prowadzi do łysienia, podrażnień skóry i wielu innych problemów. Jeśli zauważysz kocie lizanie na tle nerwowym i problemy z nim związane, rozpocznij odpowiednie działania. Postaraj się uspokoić mruczka i wyeliminować jego źródło stresu.

Okazanie przyjaźni

Koty są samotnikami – same dbają o swoją higienę i na ogół polegają tylko na sobie. Jeśli masz jednak dwa koty, które są ze sobą spokrewnione lub są najlepszymi przyjaciółmi i nie wyobrażają sobie życia bez siebie, możesz zauważyć, że czasami liżą się nawzajem – najczęściej po uszach i pyszczku, choć nie jest to reguła. W ten sposób koty okazują przyjaźń i zaufanie względem siebie. Pomagają sobie również we wzajemnej pielęgnacji. Jest to także ich sposób na zrelaksowanie się.

Jeśli kot nagle zaczął lizać Ciebie, daje Ci znać, że czuje się w Twoim towarzystwie dobrze i jest spokojny. Nie martw się jednak – nie znaczy to, że musisz mu się odwdzięczać w ten sam sposób. Wystarczy, że po prostu go pogłaszczesz – kot też będzie zadowolony i bardzo wdzięczny. Najpewniej te zwierzaki doskonale zdają sobie sprawę z tego, że właśnie poprzez głaskanie ludzie okazują swoje odczucia.

szorstki język kota

Szorstki język kota – czy pomaga odczuwać smaki?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego język kota jest szorstki, możesz też zacząć dociekać, czy wpływa on pozytywnie na odczuwanie smaków. Co ciekawe, jest zupełnie odwrotnie. Szorstki język kota ma relatywnie mało kubków smakowych. W dodatku koty nie posiadają receptorów, które odpowiadają za wyczuwanie słodkiego smaku. Właśnie dlatego Twój mruczek najprawdopodobniej nie lubi słodyczy i są mu one obojętne – po prostu nie jest w stanie wyczuć słodkiego smaku.

To uwarunkowanie związane jest z bezpieczeństwem futrzaków – koty nie radzą sobie z trawieniem cukrów, które odpowiadają przecież za słodki smak. Właśnie dlatego ewolucja dopilnowała, by w ogóle nie były nim zainteresowane. Może się zdarzyć, że jakiś kot lubi słodkie rzeczy. Zwykle wynika to jednak z niewłaściwej diety i nauczenia go jedzenia tego typu wątpliwych dla zdrowia przysmaków.

Fascynujący język kota – podsumowanie

Język kota pod mikroskopem ujawnia wiele swoich tajemnic. W tak dużym powiększeniu okazuje się, że na kocim języku znajdują się charakterystyczne kolczaste brodawki. Czemu język kota jest szorstki? To wszystko kwestia ewolucji – taki narząd pozwala na lepsze polowanie. Jeśli Twój kot w życiu poluje wyłącznie na Ciebie, żebyś napełnił jego miseczkę smakołykami, możesz zobaczyć możliwości kociego języka podczas codziennej aktywności pupila. Kot potrafi zalizać zabawkę do tego stopnia, że jego szorstki język po prostu ją zniszczy.

Język dla kota jest narządem niezbędnym do życia – bez niego jedzenie, picie czy higiena byłyby niemożliwe. Zdarza się również, że koty wylizują godnych zaufania pobratymców – a nawet swoich ulubionych ludzi! Oczywiście robią to w celach czysto towarzyskich, by okazać swoją sympatię i pomóc w redukcji stresu.

 

Przeczytaj także:

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy