Dlaczego koty gryzą? Przyczyny podgryzania

Zdarza się, że mruczki podgryzają swojego opiekuna. Najczęściej robią to ze strachu lub by się bawić, jednak przyczyn jest więcej. Dlaczego koty gryzą i jak zapobiec temu zachowaniu? Podpowiadamy, jak poradzić sobie z agresywnym zachowaniem pupila.

Spokojny, leżący na kolanach mruczek to marzenie wielu opiekunów tych tajemniczych zwierząt. Niestety zdarza się, że kot gryzie właściciela, a przyczynę trudno jest czasami uchwycić. To niepokojące zachowanie ma duży wpływ na relacje między zwierzęciem a opiekunem. Bywa wynikiem lęku, agresji czy chęci do zabawy. Bez względu na przyczynę, nie jest niczym przyjemnym. Na szczęście istnieją sposoby na to, żeby oduczyć kota gryzienia. Dowiedz się, jak poradzić sobie z agresywnym zachowaniem pupila.

Czemu mały kot gryzie

Czemu koty gryzą? Przyczyny

Problem łatwo dostrzec już u młodziutkich mruczków. Małe koty gryzą się nawzajem, gdyż jest to ich forma wspólnej zabawy. Pełni ona ważną funkcję – uczy, gdzie są granice akceptowalnego zachowania.

Czasami zdarza się podgryzanie przez kota podczas zabaw z opiekunem. Gdy jest to kilkumiesięczny zwierzak, ból właściwie nie jest odczuwalny. Po paru miesiącach ulegnie to jednak zmianie. Niewinna zabawa może zacząć wiązać się ze śladami na skórze i bólem. Dorosłego już mruczka będzie trudno odzwyczaić od tego zachowania. Należy więc oduczyć kota gryzienia jak najszybciej. Im później zaczniesz, tym trudniejsze to będzie.

Zdarza się, że mały kot gryzie ze względu na zbyt wczesne odseparowanie od matki i rodzeństwa. Zwierzę nie zdążyło nauczyć się właściwego zachowania. Co więcej, silny instynkt łowiecki może także wpływać na jego zachowanie.

Kot gryzie czy drapie również wskutek odczuwanego stresu lub lęku. Takie agresywne zachowania mogą pojawić się po wprowadzeniu się do domu nowego członka rodziny – dziecka czy innego zwierzęcia. Dlaczego koty gryzą? Źródłem poddenerwowania bywa zmiana rutyny, na przykład związana z nową pracą opiekuna. Kot gryzie też, jeśli odczuwa napięcie związane z przeprowadzką.

Dlaczego jeszcze koty gryzą właścicieli? Przyczyny to również:

  • strach – czasami kot gryzie, ponieważ jest przerażony. W ten sposób chce odsunąć potencjalne zagrożenie.
  • nadpobudliwość – ta cecha niektórych zwierząt sprawia, że wymagają one specjalnego traktowania i obserwacji; drobnymi gestami pokazują między innymi, kiedy należy przestać je głaskać, żeby nie doszło do agresywnego zachowania.
  • frustracja – zdarza się, że kot gryzie opiekuna, ponieważ ten nie zaspokaja potrzeb zwierzęcia, na przykład nie daje mu okazji do pozbycia się nadmiaru energii.

Nie można zapominać, że czasami kot gryzie właściciela przez problemy zdrowotne. Wiąże się to między innymi z dotykaniem bolesnego miejsca. Jeśli nagle zachowanie pupila ulega zmianie, przyczyny gryzienia można doszukiwać się w jego złym samopoczuciu.

Dlaczego koty gryzą? Przyczyny podgryzania

Podgryzanie przez kota – co to oznacza?

Dlaczego koty gryzą właścicieli w delikatny sposób? Zwierzę nie atakuje, a jedynie podgryza opiekuna. Czy to pozytywne zachowanie, czy wręcz przeciwnie? Dlaczego koty gryzą po rękach lekko, bez wbijania zębów?

Zdarza się, że podczas głaskania zwierzę łapie zębami dłoń czy przedramię, jednak nie ma w tym żadnego gniewu czy szału. To subtelne podszczypywanie jest przejawem sympatii. Pupil leżący na kolanach próbuje w taki sposób zwrócić na siebie uwagę. Chce Ci powiedzieć „głaszcz mnie!”.

Dlaczego koty gryzą po rękach z nieco większą siłą? To jest ostateczny znak, że czas zakończyć głaskanie. W ten sposób informują, że wystarczy im pieszczot, a wcześniejsze subtelne znaki zostały przez Ciebie zignorowane. Koty gryzą wtedy dość mocno, ale oprócz tego możesz wcześniej dostrzec, że intensywnie uderzają ogonem. Granice wyznaczane w ten sposób przez pupila trzeba szanować. Obserwuj kota uważnie, a dostrzeżesz, kiedy jest moment na zabranie ręki, żeby uniknąć ugryzienia.

Podgryzanie przez kota – co to oznacza?

Jak oduczyć kota gryzienia?

Masz już świadomość, dlaczego koty gryzą. Czas dowiedzieć się, jak walczyć z tym przejawem agresji. Żeby oduczyć kota gryzienia, musisz przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Nie jest to problem do rozwiązania w jeden dzień, natomiast starania mogą przynieść oczekiwane efekty.

Jeśli mały kot gryzie podczas zabawy Twoje ręce czy stopy, od razu reaguj. Teraz nie sprawia to bólu, jednak w niedalekiej przyszłości zacznie. Spróbuj od razu przekierować uwagę kota na piłkę czy wędkę. Dbaj też o wspólną zabawę, która pomoże pozbyć się nadmiaru energii. Nigdy nie baw się z kotem rękami, zawsze zabawką. Szczególnie ważne jest korzystanie z wędki, co pozwala odtworzyć cykl łowiecki. Należy zacząć od gry wędką, którą kot ma za zadanie gonić. Trzeba pozwolić mu ją kilka razy złapać, a następnie podać karmę.

Czasem pupil zaczyna gryźć, ponieważ odczuwa ból. W tym przypadku konieczna jest natychmiastowa reakcja, czyli wizyta u weterynarza. Ważne, żeby powiedzieć mu, w jakich momentach kot gryzie, na przykład czy zaczął robić to, gdy dotykasz konkretnej łapy.

Jeśli źródłem stresu i tym samym problemów z gryzieniem, jest pojawienie się nowego członka rodziny czy przeprowadzka, trzeba spróbować różnych sposobów. Ważne, żeby działać już przed wydarzeniem, które może spowodować dyskomfort. Gdy planujesz zmianę miejsca zamieszkania, wcześniej wymieniaj zapachy między starym a nowym domem. Do przyszłego mieszkania jeszcze przed przeprowadzką warto wstawić dotychczasowy drapak kotów.

Gdy zwierzę zaczyna gryźć po przeprowadzce lub pojawieniu się nowego członka rodziny w domu, można spróbować produktów uspokajających. Warto skonsultować je z lekarzem weterynarii. Najpopularniejszymi opcjami są tabletki, obroże, a także feromony do kontaktu.

Zdarza się, że problem jest na tyle poważny, że trzeba skorzystać z porady behawiorysty. Nie powinno się z tym zwlekać, jeśli pupil atakuje nagle i bez uchwytnej przyczyny drapie lub syczy.

Jak radzić sobie z agresywnym zachowaniem kota?

Jak radzić sobie z agresywnym zachowaniem kota?

Kiedy u mruczka pojawiają się różne objawy agresji, na przykład poluje na Ciebie z ukrycia, trzeba podjąć kilka kroków, które pozwolą naprawić relację. Porady behawiorysty pomogą odkryć źródło kłopotów i opracować plan działania.

Jeśli kot gryzie właściciela, a dodatkowo wykazuje inne agresywne zachowania, należy:

  • Zdecydować się na wizytę u lekarza weterynarii, żeby wykluczyć problemy ze zdrowiem.
  • Unikać konfrontacji ze zwierzęciem, nie prowokować go do niepożądanych zachowań.
  • Postarać się zadbać o komfort pupila w domu, na przykład podłączając feromony do kontaktu.
  • Ignorować próby podgryzania po stopach, żeby zwierzę zrozumiało, że w ten sposób nie otrzyma Twojej uwagi.
  • Podjąć się współpracy z behawiorystą.

Jak zrozumieć zachowanie kota?

Gdy kot gryzie opiekuna, warto dokładnie mu się przyglądać i analizować co poprzedziło to zachowanie. W końcu nauczysz się dostrzegać subtelne sygnały, które świadczą o tym, że za chwilę zwierzę Cię zaatakuje. Obserwuj mowę ciała kota. Jeśli uszy są skierowane do tyłu lub mruczek uderza ogonem, to bardzo prawdopodobne, że będzie chciał złapać Cię zębami, drapnąć lub syknąć. Takie zachowanie znaczy, że w kocie narasta frustracja i to, co się z nim dzieje nie podoba się mu. Gdy natomiast delikatnie ugniata łapkami i podgryza w niebolesny sposób, jest to wyraz sympatii.

Czemu koty gryzą? Przyczyn może być wiele. Czasem to problemy zdrowotne, na przykład fizyczny ból konkretnego miejsca, którego zwierzak nie pozwala dotykać. Zdarza się, że za problem odpowiada zbyt szybkie zabranie od matki, silny instynkt łowiecki lub nadmiar energii.

Jeśli nagle kot gryzie opiekuna bardzo często, tę zmianę zachowania na agresywne warto skonsultować z lekarzem weterynarii, ponieważ winne może być złe samopoczucie. Jeśli problemy ze zdrowiem zostaną wykluczone, dobrze jest porozmawiać z behawiorystą. W trakcie wizyty przyjrzy się zwierzęciu i podpowie, jakie zmiany wprowadzić, żeby oduczyć kota gryzienia.

 

Przeczytaj także:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy