Jak wychować kota? Sprawdź porady behawiorystów

14 czerwca 2024 Redakcja0

Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak wychować kota, aby stał się szczęśliwym i dobrze zaklimatyzowanym członkiem twojej rodziny? Wychowanie kociąt to nie tylko nauka korzystania z kuwety czy drapaka, ale kompleksowy rozwój socjalny i emocjonalny. Sprawdź na co zwrócić uwagę w opiece nad kotem, by stworzyć idealne środowisko dla swojego futrzastego przyjaciela, od pierwszych tygodni życia aż po dorosłość.

Wychowanie kociąt

Wychowanie kociąt to proces wymagający czasu, cierpliwości i zrozumienia. Kluczowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę, to przede wszystkim socjalizacja, odpowiednie szkolenie oraz zapewnienie kociętom bezpiecznego i stymulującego środowiska. Już od najmłodszych lat ważne jest, aby przyzwyczajać koty do obecności ludzi, innych zwierząt oraz różnorodnych sytuacji, które mogą napotkać w swoim życiu. Należy również nauczyć kocięta korzystania z kuwety oraz drapaka, co jest fundamentalne dla zachowania czystości i porządku w domu. Kolejnym ważnym elementem jest dieta kotów, która powinna być dostosowana do ich wieku, stanu zdrowia i poziomu aktywności. Regularne wizyty u weterynarza i dbałość o zdrowie zwierząt również odgrywają kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju i wychowaniu. Wychowujemy koty, by zapewnić im bezpieczeństwo i zapobiec problemom behawioralnym.

wychowanie kociąt

Podstawowe zasady wychowania kotów

Wczesna socjalizacja kota ma kluczowe znaczenie dla jego rozwoju psychicznego i adaptacji do życia z ludźmi oraz innymi zwierzętami. Socjalizacja zapewnia kotu umiejętności niezbędne do budowania zdrowych interakcji, minimalizuje stres i lęk w nowych sytuacjach. Stymulujące środowisko to z kolei gwarancja, że kot będzie miał dostęp do różnorodnych form aktywności, które są niezbędne do utrzymania dobrej kondycji fizycznej i mentalnej. Zabawki, drapaki, miejsca do wspinaczki to elementy, które pomagają utrzymać kota w dobrej formie i zapobiegają nudzie oraz negatywnym zachowaniom wynikającym z frustracji. Dodatkowo bezpieczne środowisko jest istotne dla ochrony kota przed potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak trujące rośliny, niebezpieczne substancje czy otwarte okna, które mogą stanowić ryzyko wypadku.

Socjalizacja kota

Bardzo ważnym okresem w życiu kotów jest czas od 2. do 8. tygodnia życia. To czas, w którym kocięta powinny pozostawać przy matce i rodzeństwie, aby nauczyć się wszystkich niezbędnych umiejętności. W tym czasie małe kotki muszą być socjalizowane z ludźmi oraz innymi kotami. Jeśli zaniedba się ten ważny okres w ich życiu, to może się okazać, że w przyszłości kot będzie się obawiał kontaktu z człowiekiem i nie pozbędzie się też trudności w integrowaniu się z innymi zwierzętami w domu. Kocięta pozbawione tej umiejętności mogą mieć już zawsze problemy z utrzymywaniem zdrowych stosunków z otoczeniem.

socjalizacja kociaka

Bezpieczne i stymulujące środowisko

Przygotowanie bezpiecznego i stymulującego środowiska dla kota wymaga kilku kroków. Pierwszym jest zabezpieczenie wszystkich potencjalnie niebezpiecznych miejsc, takich jak okna i balkony, które powinny być wyposażone w siatki. Trzeba usunąć z domu trujące roślin i zabezpieczyć łatwo dostępne przewody elektryczne, chemię domową i ogrodową czy wąskie otwory wentylacyjne. Koniecznością jest też inwestycja w zabawki, które pomogą rozwijać umiejętności myśliwskie kota, oraz drapaki i półki, które umożliwią mu wspinaczkę i zaspokoją potrzebę drapania. Kot powinien mieć też dostęp do różnych miejsc odpoczynku i obserwacji otoczenia, co zwiększy jego komfort oraz zabezpieczy jego naturalne potrzeby.

Jak nauczyć kota odpowiednich zachowań?

Obecność w domu kota to także potencjalne niepożądane zachowania takie jak drapanie mebli, załatwianie się poza kuwetą, zjadanie tkanin czy agresja wobec innych kotów w domu. Najskuteczniejszymi metodami radzenia sobie z wieloma problemami z zachowniem kotów są:

  1. Pozytywne wzmocnienie, czyli nagradzanie kota za dobre zachowania (np. smakołykami, zabawą), aby promować ich powtarzanie.
  2. Zapewnienie kotu odpowiednich akcesoriów. Drapaki dla kotów, które mają nieodpartą pokusę drapania mebli i zabawki dla tych, które są nadmiernie aktywne.
  3. Przekierowywanie uwagi kota na akceptowalne działania, gdy zaczyna zachowywać się w niewłaściwy sposób.
  4. Ignorowanie złych zachowań, czyli niezwracanie uwagi na kota, gdy zachowuje się niepożądanie, co może zniechęcić go do powtarzania tych zachowań.

Nauka korzystania z kuwety

jak nauczyć kota kuwety

Doświadczona kocia matka może popychać młode w kierunku kuwety i pokazywać im, co należy zrobić. Jej doświadczenie pozwala czasem na całkowite przyuczenie młodych do korzystania z kuwety. Gdy rozpocznie się okres odstawienia dietetycznego, kotka często traci zainteresowanie młodymi i to opiekun musi dokończyć zadanie.

Jak nauczyć kota czystości? Za każdym razem, gdy dostrzeżesz, że kot chce się wypróżnić, szybko przenieś go do kuwety. Najlepiej robić to regularnie po wstaniu rano, po posiłku i po zabawie. Jeśli kot jest zdrowy i załatwia się poza kuwetą, rozważ wymianę żwirku na inny, być może problemem jest jego tekstura lub zapach. Pamiętaj też, że koty nie lubią korzystać z kuwety po sobie. Toaleta musi być czysta i usytułowana w miejscu zacisznym, ustronnym i łatwo dostępnym. Ile kotów w domu tyle musi być kuwet +1.

Nauka korzystania z drapaka

Koty czują potrzebę drapania zaraz po przebudzeniu, dobrze jest zatem ustawić drapak blisko kociego legowiska. Drapaki dostępne są w najrozmaitszych kształtach, wymiarach i z różnych materiałów, które mogą chronić najbardziej narażone na drapanie meble. Drapaki można doposażyć w atrakcyjne zabawki, którymi kocięta dodatkowo się zainteresują. Kocimiętka także może być pomocna w nauce korzystania z drapaka. Natarcie nią drapaków może zwabić kota.

Utrwalanie dobrych nawyków żywieniowych

Karma mokra Petner stworzona z myślą o kocich potrzebach

Kocięta powinny przejść na stały pokarm stopniowo, by ostatecznie w wieku 8. tygodni całkowicie żywić się pokarmem stałym. Koty lubią, kiedy ich dni są podobne do siebie. Odnosi się to nie tylko do karmienia, ale i czasu na odpoczynek, zabawę, pieszczoty i pielęgnację. Koty są wrażliwe na czas i szybko się uczą, kiedy jest pora posiłku, kiedy idziesz do pracy itp. Kot musi być żywiony racjonalnie, a jego dieta powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednich ilościach. Karma musi być dopasowane do wieku, poziomu aktywności i dolegliwości zdrowotnych danego zwierzęcia.

Odpowiednia dieta dla kociąt powinna być bogata w białko pochodzenia zwierzęcego, które jest niezbędne dla ich wzrostu i rozwoju. W pierwszych tygodniach życia kocięta powinny być karmione mlekiem matki lub specjalistycznym mlekiem zastępczym. Wprowadzając pokarm stały około 4 tygodnia życia, najlepiej wybierać karmy mokre i suche specjalnie przygotowane dla kociąt, które zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze, takie jak tauryna, witaminy i minerały. Ponadto, dieta powinna być łatwostrawna i dostosowana do potrzeb energetycznych szybko rosnącego organizmu kocięcia.

Pielęgnacja i zdrowie kota

Małe koty, gdy tylko przestaną pić mleko matki, są gotowe do pierwszych szczepień. Szczepienia są bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo młodych i powinny one nastąpić, zanim dopuści się kocięta do kontaktu z innymi kotami niż matka i rodzeństwo. Terminarz szczepień ustali lekarz, wpisując je do książeczki zdrowia kota. Koty wymagają także odrobaczania i podstawowych wizyt sprawdzających ich zdrowie. Wizyty u weterynarza wymagają nauczenia kota podróżowania w transporterze. Kot musi wiedzieć, że wkładanie do transportera to nic strasznego. Czas przebywania w transporterze należy wydłużać stopniowo i zawsze obficie nagradzać kota za właściwe zachowanie.

Prawidłowa dieta wpływa na stan jamy ustnej. Dzięki podawaniu kotom karmy suchej zęby będą czystsze, a dziąsła zdrowsze. Niemniej jednak zęby trzeba kotu szczotkować. Problem kamienia nazębnego jest częstszy u kocich seniorów, należy więc regularnie kontrolować ich zęby.

Pielęgnacja kota to także wyczesywanie futra, czyszczenie uszu, kontrola stanu oczu i monitorowanie przyrostu pazurów. Każda z tych czynności będzie łatwiejsza do wykonania, gdy kot będzie uczony dotyku człowieka od oseska. Zabiegi pielęgnacyjne powinny kojarzyć się kotu z przyjemnością, a podczas nich należy stosować środki higieniczne i narzędzia przeznaczone wyłącznie dla zwierząt.

jak wychować kota

FAQs

Co zrobić żeby kot był pieszczochem?

Kota należy przyzwyczaić do dotyku człowieka. Pieszczoty powinny odbywać się spokojnie, w ciszy, a sam dotyk nie powinien być gwałtowny i natarczywy. Unikaj głaskania kota pod włos czy zakłócania snu nagłym głaskaniem. Reaguj na potrzebę bliskości kota, gdy tego potrzebuje poświęć mu swój czas, a na pewno to doceni i wróci po więcej.

Jak dobrze wychować małego kotka?

Zadbaj przede wszystkim o jego potrzeby:

  1. Zapewnij mu w domu bezpieczne warunki rozwoju.
  2. Wyposaż w atrakcyjne, stymulujące środowisko.
  3. Dbaj o jego zdrowie poprzez opiekę weterynaryjną i właściwą pielęgnację.
  4. Daj się poznać i daj poznać mu swój nowy dom oraz domowników.
  5. Nie odłączaj go zbyt wcześnie od matki i rodzeństwa.
  6. Naucz korzystania z kuwety, zabawek, drapaków i transportera.

Co zrobić, żeby kot nie gryzł po rękach?

Na pewno nie należy uczyć kota zabawy naszymi rękami, nie mogą one być przynętą. Do stymulowania zachowań łowieckich trzeba używać zabawek typu wędka. Jeśli kot podczas zabawy gryzie twoje ręce natychmiast zaprzestań zabawy, zignoruj go. Gdy się uspokoi, kontynuuj dalszą zabawę. Jeśli to nie pomoże, możesz posmarować dłonie kremem cytrynowym lub lawendowym. Zapach cytryny lub lawendy skutecznie zniechęci go do gryzienia.

 

Bibliografia

Kurosad, Żywienie kotów, w: Podstawy żywienia psów i kotów, (red.) M. Ceregrzyn, B. Barszcewska, R. Lechowski, wyd. Edra, Wrocław 2019.

Meadows, E. Flint, Poradnik opiekuna kota, wydawnictwo RM, Warszawa 2016.

Pollard, Koty-Kompendium, wyd. Parragon, Warszawa 2008.

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy