Czy pies może jeść bób, fasolę, soję?

21 czerwca 2022 Redakcja0
bób dla psa

Żywienie psa to bardzo odpowiedzialne zadanie. Twój pies polega na Tobie i wierzy, że dostarczysz mu wszystko to, co najlepsze. Bywa też jednak wielkim łakomczuchem, który chętnie poczęstowałby się zawartością Twojego talerza. Czy pies może jeść bób, fasolę, soję? Sprawdź to!

Jako dobry, kochający opiekun psa z pewnością chcesz dla niego jak najlepiej. Dotyczy to wszystkich kwestii – bezpieczeństwa na spacerach, odpowiednich zabawek, dobrze dobranej aktywności czy kwestii zdrowotnych. Dotyczy to też kwestii związanych z żywieniem. W końcu odpowiednie jedzenie jest dla psa jednym z bardzo ważnych filarów zdrowia i nie można tego zaniedbać. Odpowiednie żywienie psa nie jest jednak wcale takie proste. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś psa, jeśli nie wiesz, co jest dobre dla Twojego psa, możesz mieć początkowo problemy z dobraniem odpowiedniego jedzenia dla Twojego psa.

Każdy zwierzak ma inne potrzeby, każdy zwierzak ma też swoje własne gusta kulinarne, które warto zaspokoić. Pewnie też miewasz ochotę, by podzielić się ze swoim czworonogiem jakimiś pysznościami z własnego talerza. Jednak nie zawsze jest to dobry pomysł. Czasami lepiej zostawić swoje jedzenie dla siebie, a psu zaproponować inną przekąskę. A jak to jest w przypadku fasoli, bobu i soi? Czy pies może je jeść?

czy pies może jeść bób

Czy pies może jeść bób?

Bób ma naprawdę sporo wartościowych składników odżywczych. Nic dziwnego zatem, że jest uzupełnieniem diety wielu ludzi. W bobie znajdziesz mnóstwo białka, co sprawia, że jest on doskonałą alternatywą dla mięsa, z czego często korzystają wegetarianie i weganie. Jest też niezwykle cennym źródłem kwasu foliowego, już sto gramów wystarczy, by całkowicie pokryć dzienne zapotrzebowanie człowieka właśnie na kwas foliowy. Bób pomaga walczyć z anemią, obniża poziom złego cholesterolu, bardzo dobrze wpływa na krążenie i ciśnienie krwi. Poza tym wspomaga proces odchudzania, bo daje uczucie sytości i pozwala powstrzymać się od podjadania.

To wszystko sprawia, że powinieneś zainteresować się bobem i włączyć go do swojego jadłospisu. Jednak czy pies może jeść bób?

Niestety, choć dla ludzi jest bardzo dobry, dla psów jest zdecydowanie niewskazany. Dla psa jest właściwie antyodżywczy i może mu tylko zaszkodzić. Najgorszy jest surowy bób dla psa. To właśnie w nim znajduje się groźny dla Twojego czworonoga związek o nazwie fitohemaglutynina. Bardzo źle wpływa on na układ pokarmowy tych zwierząt. Już nawet niewielka ilość surowego bobu może spowodować wzdęcia, bóle brzucha, wymioty, biegunkę i inne groźne symptomy klasycznego zatrucia pokarmowego. Bób dla psa może być też silnym i groźnym alergenem.

Wiesz już, czy pies może jeść bób surowy – to bardzo zły pomysł. Zawsze pilnuj, by bób był poza zasięgiem Twojego psa. Jednak, czy pies może jeść bób gotowany? Poddany odpowiednio długiej obróbce termicznej bób traci groźne dla psa właściwości. Dlatego spożycie niewielkiej ilości bobu w takiej formie nie powinno być dla Twojego psa szkodliwe. Jednak nadal, odpowiedź na pytanie – czy pies może jeść bób gotowany, powinna być negatywna. Nie ma powodu, by przyzwyczajać psa do smaku bobu. Jeśli go tego nauczysz, istnieje większe prawdopodobieństwo tego, że sięgnie również po bób surowy, co może być bardzo groźne.

czy-pies-moze-jesc-fasole

Czy pies może jeść fasolę?

Wiesz już, czy pies może jeść bób – nie jest to zdecydowanie najlepszy pomysł. Nawet jeśli Twój pies bardzo o to prosi, lepiej będzie, gdy poszukasz dla niego lepszej, zdrowszej przekąski, która mu zasmakuje i będzie dla niego bezpieczna. A czy pies może jeść fasolę? Tu trudno o jednoznaczną odpowiedź. Dużo zależy od samego rodzaju fasoli i sposobu jej podania.

Fasola dla psa może być  zdrowym i pożywnym uzupełnieniem diety. Nie może jednak stanowić więcej niż dziesięciu procent psiej diety. Nie każda fasola dla psa jest tak samo dobra. Fasola Fava może być dla psa bardzo niebezpieczna, dokładnie tak samo, jak bób. Może doprowadzić do biegunki, wymiotów, bólu brzucha i innych problemów zdrowotnych.

Z kolei fasolka szparagowa dla psa może być dobrym pomysłem. Ma sporo białka i błonnika, a przy tym sporo witamin, zwłaszcza C, K i tych z grupy B. Jeśli chcesz podawać psu fasolkę szparagową, zawsze wcześniej ją ugotuj. Najlepsza dla psa będzie fasolka szparagowa w wersji wręcz rozgotowanej. Konsystencja nie zrobi różnicy Twojemu psu, a w ten sposób będziesz miał pewność, że podasz psu dobry produkt.

Jeśli jednak boisz się, że fasolka szparagowa dla psa nawet w formie ugotowanej zaszkodzi psu, skonsultuj się ze specjalistą. Fasola nie jest odpowiednia dla psów o wrażliwym układzie pokarmowym. Czy pies może jeść fasolę w takim razie? Jeśli nadal masz jakiekolwiek wątpliwości, nie wahaj się zgłosić do lekarza weterynarii. Lepiej zapytać, niż potem żałować, że brak Twojej wiedzy zaszkodził Twojemu psu.

czy pies moze jesc soje

Czy pies może jeść soję?

Czy pies może jeść soję? Soja jest składnikiem części karm dla zwierząt, możesz więc założyć, że jako taka może być dla Twojego zwierzaka bezpieczna. Jednak nie dla wszystkich psów, dlatego musisz zachować ostrożność.

Soja dla psa o wrażliwym układzie pokarmowym może być źródłem wzdęć, nadmiernych gazów czy bólu brzucha. Większa ilość soi jest też bardzo ciężkostrawna dla psa i może jeszcze bardziej potęgować problemy z układem pokarmowym.

Soja dla psa jest też bardzo silnym i częstym alergenem. A alergia pokarmowa w przypadku zwierząt bywa trudna do wykrycia. Psiak cierpi z powodu wymiotów, bólów brzucha, wymiotów, biegunek i wielu innych problemów. Nie ma jednak żadnych testów alergicznych dla psów, dlatego nie ustalisz alergenu podczas wizyty u lekarza weterynarii. Jedyne, co możesz zrobić to wykluczać kolejne produkty z diety psa i całymi tygodniami prowadzić ścisłą obserwację. Dlaczego tygodniami? Bo pozbycie się alergenu z organizmu psa zajmuje całkiem sporo czasu. Soja jest bardzo często wskazywana przez lekarzy weterynarii jako silny alergen.

Jeśli zatem obawiasz się, że wrażliwy brzuch Twojego psa może nie poradzić sobie z soją, najlepiej wcale jej nie podawaj. Jeśli chcesz mieć pewność, że soi na pewno nie ma w jadłospisie Twojego psa, zawsze sprawdzaj etykiety karm, które podajesz swojemu psu.

Jeśli jednak Twój zwierzak dobrze reaguje na soję, wtedy możesz mu ją podawać w małych ilościach. To dobre źródło doskonale przyswajalnego białka pochodzenia roślinnego. W takim razie czy pies może jeść soję? W zasadzie tak, choć nie ma właściwie żadnego powodu, by podawać ją psu regularnie i w większej ilości. Zdecydowanie lepszym i bezpieczniejszym źródłem białka dla psa jest mięso. Jeśli chcesz jednak wdrożyć soję w dietę Twojego psa, zrób to bardzo ostrożnie – podawaj bardzo małe ilości i dość rzadko. Wtedy będziesz mógł szybko zareagować, gdy Twój zwierzak okaże się alergikiem, a soja będzie mu szkodzić.

czy pies może jeść bób fasolę soje

Czy pies może jeść bób, fasolę, soję? Podsumowanie

Twój pies zasługuje na to, by w jego misce lądowało to, co najlepsze. Jednak bardzo ważne jest to, by wiedzieć, co jest dla Twojego psa najlepsze. Nie zawsze jest to rzecz, która ląduje na Twoim talerzu. Dlatego w razie wszelkich wątpliwości, gdy nie wiesz, czy możesz czymś poczęstować Twojego psa, nie wahaj się zasięgnąć opinii lekarza weterynarii, który wytłumaczy Ci, czy możesz daną rzecz podać Twojemu czworonogowi.

W przypadku bobu najlepiej w ogóle wyklucz go z jadłospisu Twojego psa, bo może okazać się bardzo szkodliwy. Jeśli chcesz poczęstować psa fasolą, zwróć uwagę na jej rodzaj. Fasola szparagowa w formie ugotowanej może być dla Twojego psa cennym źródłem witamin i innych składników odżywczych.

Soja natomiast jest składnikiem wielu karm i jako taka wcale nie należy do szkodliwych. Nadal jednak jest bardzo silnym i częstym alergenem, dlatego jeśli chcesz podawać ją psu, upewnij się, że zwierzak nie ma alergii.

A Ty? Czym karmisz swojego psa? Jakie masz doświadczenie związane z podawaniem psu soi czy fasoli? Podziel się z nami!

 

 

Przeczytaj również:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy