Czy gwiazda betlejemska jest trująca? Sprawdź czy Twój pupil jest bezpieczny

21 czerwca 2024 Redakcja0

W świątecznym okresie gwiazda betlejemska pojawia się w wielu domach. Ten czerwony kwiat może jednak przynieść wiele szkody, jeśli wśród domowników są zwierzęta. Dowiedz się, czy gwiazda betlejemska jest trująca dla psa lub kota.

Zwierzęta uwielbiają eksplorować otoczenie nie tylko łapkami, lecz także językiem. Chętnie podgryzają rośliny, a doskonałą zabawą okazuje się dla nich wykopywanie ziemi z doniczek. To drugie zachowanie wiąże się jedynie z koniecznością posprzątania, jednak obgryzanie kwiatów może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje, jeśli zainteresują się świąteczną rośliną.

Kwiat – gwiazda betlejemska nazywana również poinsecją to roślina pochodząca z Meksyku. Ten gatunek krzewu z rodziny wilczomleczowatych zawiera w łodygach białe mleczko, które jest niebezpieczne. Kontakt z nim może doprowadzić do wystąpienia owrzodzeń, za co odpowiadają związki cyjanogenne.

Gwiazda betlejemska – czy jest trująca dla zwierząt domowych?

Gwiazda betlejemska a zwierzęta – to temat ważny dla każdego troskliwego opiekuna. Nikt nie chce przecież spędzić grudniowego wieczoru w kolejce do weterynarza. Niestety tak może się zdarzyć, jeśli w Twoim domu ozdobą będzie kwiat gwiazda betlejemska. Czy jest trująca? Tak!

Trująca gwiazda betlejemska zawiera sok, w którym znajdują się niebezpieczne substancje. Są to: kwas euforbinowy, euforbina, związki cyjanogenne. Kontakt z nimi może mieć wiele poważnych konsekwencji. Dochodzi do wystąpienia owrzodzeń i zapalenia skóry. Trująca gwiazda betlejemska może być szczególnie niebezpieczna dla wzroku pupila. Dlaczego? Zawarty w niej sok po dostaniu się do oka może wywołać czasową ślepotę!

Jak widzisz gwiazda betlejemska a zwierzęta to temat, który warto poznać dokładnie. Dzięki temu możesz uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji i uchronić zwierzę przed bólem. Dowiedz się, czy każdy pupil jest narażony na groźne konsekwencje kontaktu z tą rośliną oraz czy gwiazda betlejemska jest trująca dla psa, jak i kota?

Gwiazda betlejemska trująca dla psów – mit czy prawda?

W świątecznym okresie na Twojego psa czyha nie tylko wiele radości, lecz także niebezpieczeństw. Kruche bombki, których część może wejść w łapkę czy wykonane z trującej dla czworonoga czekolady Mikołaje to tylko niektóre z nich. Czy gwiazda betlejemska jest trująca dla psa? Niestety tak.

Kiedy zwierzę nadgryzie kawałek rośliny, będzie mieć kontakt z białym mleczkiem zawierającym szkodliwe substancje. Wpłyną one negatywnie na skórę wokół pyska, ale nie tylko! Gwiazda betlejemska trująca dla psów jest również gdy dostanie się do przewodu pokarmowego, a to może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje.

Poinsecja – roślina trująca wywołuje u psa:

  • Podrażnienie skóry wokół pyska, a w konsekwencji mlaskanie i nadmierne ślinienie.
  • Biegunkę i wymioty, jeśli zwierzę zjadło sporo rośliny, a jest niewielkie.
  • Niebezpieczne odwodnienie – to konsekwencja długo trwających zaburzeń żołądkowo-jelitowych u psa; może zdarzyć się u wrażliwego pupila.

Istnieje ryzyko, że gwiazda betlejemska trująca dla zwierząt doprowadzi u szczenięcia nawet do uszkodzenia nerek.

Trująca gwiazda betlejemska powinna znaleźć się poza zasięgiem zwierzaka. Jeśli mimo zachowania środków ostrożności, pupil dostanie się do dekoracji i nadgryzie ją, będzie potrzebna wizyta u lekarza weterynarii. Dostrzeżesz, że Twój czworonożny przyjaciel bardzo się ślini. Może też wymiotować. W takiej sytuacji nie czekaj, aż sytuacja sama się uspokoi.

Czy gwiazda betlejemska jest trująca dla kota?

Czas dowiedzieć się, czy gwiazda betlejemska jest trująca dla kota. Niestety tak! Jeśli masz mruczka, zrezygnuj z tej dekoracji. Z ust opiekunów czasem pada zdanie: „mój kot nigdy nie interesuje się roślinami”. Pamiętaj jednak, że to może nagle ulec zmianie. Nigdy nie wiesz, czy właśnie poinsecja, roślina trująca dla mruczków nie zainteresuje Twojego pupila.

Gwiazda betlejemska, która jest trująca dla kotów, może przyczynić się do podrażnienia błon śluzowych. Jeśli zwierzę połknie kawałek poinsecji, istnieje duże ryzyko, że wystąpi u niego zatrucie pokarmowe.

Ustawienie rośliny poza zasięgiem kota stanowi rozwiązanie problemu tylko wtedy, gdy masz pewność, że kot się do niej nie dostanie. Trudno w przypadku tych zwierząt mówić o miejscu, które jest dla nich faktycznie niedostępne. Niektóre mruczki potrafią dostać się naprawdę wszędzie. Poza tym kawałek ustawionej wysoko rośliny może spaść na podłogę i zainteresować kota przechadzającego się po pokoju.

Bardzo zależy Ci na poinsecji? Rozwiązaniem będzie sztuczna gwiazda betlejemska. Trująca dla kotów żywa roślina może wywołać naprawdę nieprzyjemne objawy, więc warto zadbać przede wszystkim o zdrowie mruczka. Jeśli chcesz wykorzystać motyw poinsecji we wnętrzu, zdecyduj się na świąteczny stroik z elementami tej rośliny w sztucznej wersji. Taką dekorację możesz umieścić na stole lub zawiesić jako ozdobny wianek na drzwiach.

Na co uważać w sezonie świątecznym? Lista roślin niebezpiecznych dla zwierząt

Wiesz już, czy gwiazda betlejemska jest trująca. Co z innymi roślinami, które stają się dekoracją wnętrza w świątecznym okresie?

Niektóre domy ozdabia się jemiołą, która ma przynieść domownikom szczęście. Tradycją stały się również pocałunki pod tą rośliną zawieszoną pod sufitem. Jeśli jednak chcesz zapewnić zwierzętom bezpieczne święta, zrezygnuj z jemioły.

Każda część tej rośliny jest trująca dla pupila. Nawet zawieszona pod sufitem jemioła może okazać się niebezpieczna. Wyobraź sobie, że owoc spadnie na podłogę. Na pewno stanie się interesujący dla niejednego kota, który najpierw będzie trącał go łapką, by później sprawdzić, jak smakuje. Spożycie tej części rośliny może skończyć się między innymi dusznością i problemami żołądkowo-jelitowymi. Wiele zależy od połkniętej ilości. Szkodliwe jagody jemioły zjedzone przez psa mogą doprowadzić do bólu brzucha oraz silnego niedociśnienia.

Co z choinką? Świąteczne drzewko jest interesujące dla wielu zwierząt. Być może zdarzyło Ci się oglądać w sieci wideo, na których mruczki wspinają się na sam szczyt choinki, a psy zabierają z gałęzi te ozdoby, które nie przypadły im do gustu. Mówi się, że w domu pełnym zwierząt choinki „mdleją”. Nadmierne zainteresowanie drzewkiem może przerodzić się w problemy znacznie poważniejsze niż uszkodzenie kilku pamiątkowych bombek.

Zawarte w igłach olejki eteryczne wywołują nadmierne ślinienie czy wymioty, ale w niektórych przypadkach mogą nawet doprowadzić do niewydolności narządów. Rozwiązaniem jest sztuczna choinka, jednak nie do końca. Dlaczego? Ma ona przecież igły, które są kłujące i po połknięciu również niebezpieczne dla zwierzęcia – zarówno dla kota, jak i psa.

Gwiazda betlejemska a zwierzęta – podsumowanie

Wiesz już, czym jest kwiat gwiazda betlejemska. Czy jest trująca? Niestety tak. Gwiazda betlejemska zatrucie może wywołać zarówno u psa, jak i kota. Jeśli masz czworonożnych członków rodziny, postaw na sztuczną wersję rośliny. Obecnie są wykonywane w taki sposób, że trudno zauważyć, że nie jest to naturalna gwiazda betlejemska. Trująca dla zwierząt jest również jemioła, więc unikaj tej dekoracji. Zwróć uwagę na choinkę, która oprócz olejków eterycznych ma ostre igły, które są zagrożeniem dla przewodu pokarmowego zwierzęcia. Wybieraj spośród pięknych i bezpiecznych dla pupili dekoracji świątecznych, żeby spędzić spokojne święta w rodzinnym gronie.

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy