Każdy dobry opiekun zastanawia się, co może jeść kot oraz jak go karmić, by zachował zdrowie i siłę do zabawy na długie lata? I pewnie tak samo jak martwisz się o jego dobrą i zbilansowaną dietę, chcesz go również rozpieszczać różnymi smakołykami. Jednak czy w naszej kuchni znajdują się produkty bezpieczne dla pupila? I czy dzielenie się posiłkiem, kiedy kot patrzy na nas błagalnym wzrokiem to dobry pomysł? Sprawdź, co mogą i co lubią jeść koty!
Co mogą jeść koty?
Ryby
Koty z reguły lubią ryby, chociaż i tutaj na pewno znajdą się wyjątki. Jeśli jednak Twój pupil jest rybnym smakoszem i zastanawiasz się czy koty mogą jeść ryby, odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna. Ryby są doskonałym źródłem zwierzęcego białka i tłuszczy, szczególnie ważnych w diecie kota. Tłuszcze dostarczają kotu energii, a kwasy tłuszczowe doskonale wpływają na kocią skórę, sierść czy proces gojenia się ran. Niestety wiele gatunków ryb ma w sobie dwa niebezpieczne składniki: tiaminazę i tlenek trójmetyloaminy. Tiaminaza niszczy witaminę B1 niezwykle ważną do prawidłowego funkcjonowania kociego organizmu, natomiast tlenek metyloaminy, zmniejsza wchłanianie żelaza, co może powodować anemię. Dlatego przed podaniem kotu ryby zaleca się poddanie jej obróbce termicznej, nie tylko wyeliminuje to zagrożenie związane z obecnością niebezpiecznych związków, ale również pasożytów ryb. Ponadto ryba przed podaniem jej kotu powinna być pozbawiona ości.
Mięso
Koty to zwierzęta mięsożerne, zatem mięso w ich diecie jest nie tylko wskazane, ale wręcz niezbędne i powinno stanowić główny składnik diety. Podobnie jak w przypadku ryb, większość specjalistów zaleca uprzednie poddanie mięsa obróbce termicznej w celu zabicia bakterii. Wiele kotów błagalnie miauczy również, czując zapach wątróbki czy innych podrobów. Tak samo, jak w przypadku mięsa, możesz od czasu do czasu podać zwierzęciu niewielką ilość. Wątroba jest cennym źródłem witaminy A i żelaza. Jednak nadmierna ilość wątroby może spowodować zatrucie witaminą A. Wątroba powinna być lekko podgotowana. Surowa może powodować rozwolnienie, a nadmiernie gotowana zaparcia.
Żółtko jaj
Żółtka jaj są źródłem protein, wapnia, fosforu i wielu witamin, dlatego raz na jakiś czas możesz podać swojemu kotu żółtko. Ze względu na ryzyko salmonelli, lepiej jest wcześniej włożyć jajko w skorupce na kilkanaście sekund do wrzątku. Ponadto białko jajka niszczy witaminę B. Jeśli ktoś chce karmić kota jajkami, muszą one być ugotowane, aby białko było ścięte.
Co lubią jeść koty? Nie tylko mięso!
Choć koty są mięsożercami, ich dieta może być bardziej różnorodna, niż się wydaje. Istnieje wiele produktów, które koty mogą jeść, a które mogą być zaskoczeniem dla ich opiekunów!
Owoce i jagody dla kota
Niektóre koty mogą polubić owoce, takie jak banany, brzoskwinie, arbuz, melon czy jagody. Owoce te są źródłem witamin, potasu, błonnika i przeciwutleniaczy, a także mogą stanowić ciekawe urozmaicenie kociej diety. Ważne jest, by podawać jedynie miąższ, bez skórki i pestek, w niewielkich ilościach. Trzeba pamiętać, że pestki brzoskwiń są trujące, a owoce zawierają dużo węglowodanów, więc ich podawanie powinno być umiarkowane.
Dynia
Dynia jest bogata w błonnik, który wspomaga pracę jelit i zapobiega zaparciom, szczególnie u kotów długowłosych. Najlepiej podawać ją w formie puree bez dodatków, co czyni ją zdrowym i niskokalorycznym dodatkiem do diety.
Oliwki i szparagi
Niektóre koty uwielbiają oliwki, których zapach przypomina im kocie feromony. Oliwki, choć nie mają wartości odżywczych, nie szkodzą kotom i mogą być podawane okazjonalnie. Podobnie jest ze szparagami – gotowane mogą stanowić smaczną przekąskę.
Zielony groszek
Groszek to bogate źródło witamin, minerałów i błonnika, które wspomaga pracę układu pokarmowego i dostarcza energii aktywnym kotom. Jest często składnikiem karm dla kotów, ze względu na swoje właściwości odżywcze.
Co mogą jeść koty? O tym należy pamiętać
Jak widzisz koty mogą jeść i trawić owoce i warzywa, niektóre z nich są prawdziwym rarytasem dla naszych podopiecznych. Jednak zbyt duża ich ilość może powodować rozstrój żołądka. Ponadto pamiętaj, że wszystkie przekąski, które podajesz swojemu kotu między posiłkami, powinny stanowić nie więcej niż 10% całkowitej diety. Przy ustalaniu jadłospisu dla kota warto pamiętać, że potrzeby żywieniowe Twojego czworonożnego przyjaciela są bardzo specyficzne. Dlatego, aby ułożyć dla swojego kota odpowiednią dietę na bazie produktów spożywczych dostępnych w domu, niezbędna jest specjalistyczna wiedza. Nie wystarczą jedynie informacje na temat tego, co jedzą koty – ważna jest również odpowiednia ilość i proporcje poszczególnych składników odżywczych, dobrane do stanu zdrowia zwierzęcia, jego wieku i stylu życia. Z tego względu najlepiej jest zaufać ekspertom i sięgnąć po dobrej jakości karmy, opracowane przez specjalistów z myślą o potrzebach kotów. Odpowiedniej jakości, kompletna i zbilansowana karma, zaspokoi wyjątkowe potrzeby żywieniowe kota. Inwestując w dobrą karmę masz pewność, że kot otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których potrzebuje, w odpowiednich proporcjach, zgodnie z wymaganiami na jego etapie życia. To prosty sposób na dostarczenie pupilowi energii i wszystkich niezbędnych substancji odżywczych by zachował zdrowie i kocią ciekawość świata 😊
Co może jeść kot – Podsumowanie
Poznałeś już produkty spożywcze bezpieczne dla kota i wiesz co koty mogą jeść. Pamiętaj jednak, że dając swojemu pupilowi nowy pokarm, może mieć on małą rewolucję żołądkową, dlatego rób to rozważnie i powoli wprowadzaj nowe składniki do jego diety. Należy również pamiętać, że jeśli podajemy kotu dodatkowe smakołyki, musimy zmniejszyć jego rację żywieniową. Pilnowanie odpowiedniej dziennej dawki żywieniowej sprawi, że nie będziemy przekarmiać zwierzaka. Nadmierne ‘rozpieszczanie’ naszego pupila może doprowadzić do otyłości, a w konsekwencji nawet do cukrzycy. Dlatego smakołyki z naszej lodówki niech stanowią tylko dodatek do jego diety. Nawet najzdrowsze owoce i warzywa podane w nadmiarze, mogą zaszkodzić.
Czy wasze koty lubią którąś z tych nietuzinkowych przekąsek? Mają swoje ulubione smaki? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!
Data publikacji: 11 grudnia 2020
Przeczytaj także:
- Surowe mięso dla kota. Czy to dobre rozwiązanie?
- Karmienie małego kota – porady
- A co z mlekiem? Podpowiadamy czy kot może pić mleko