Złamana łapa u psa – co robić?

21 lutego 2023 Redakcja0
złamanie łapy u psa

Nieszczęśliwe wypadki zdarzają się wielu zwierzakom. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, żeby czworonożny przyjaciel wbiegł pod nadjeżdżający samochód lub niefortunnie spadł z kanapy. Konsekwencją wypadku jest często złamana łapa u psa. Jak z nią postępować? Podpowiadamy!

Złamania kości są jednymi z najczęstszych urazów u naszych czworonożnych przyjaciół. Warto wiedzieć, jak z nimi postępować. Najpierw trzeba unieruchomić chorą kończynę. Co dalej? Wszystko zależy od rodzaju urazu. Może dojść do pęknięcia kości, złamania zamkniętego lub otwartego. Urazy są najczęściej wynikiem wypadków z udziałem pojazdów, jednak do groźnych sytuacji dochodzi też w domu. Nieostrożny, starszy pies może przecież spaść ze schodów.

Niezależnie od tego, dlaczego doszło do złamania kości u zwierzęcia, musisz podjąć pewne kroki. Dowiedz się, czy złamana łapa u psa zrośnie się sama, czy potrzebna będzie interwencja lekarza weterynarii.

 

Złamanie łapy u psa – jak je rozpoznać?

Może zdarzyć się tak, że nie zauważysz groźnej sytuacji, w której zwierzę brało udział. Będzie Ci się natomiast wydawało, że wystąpiło złamanie łapy u psa. Jak rozpoznać pęknięcie? Są pewne symptomy, które mogą potwierdzić Twoją tezę. Pamiętaj, że w przypadku podejrzenia złamania zawsze musisz skorzystać z pomocy specjalisty.

Złamana łapa u psa często objawia się kulawizną. Zauważysz, że zwierzę próbuje oszczędzać kończynę. Na początku będzie utykać, aż w końcu w ogóle straci chęć do poruszania się po domu. Złamanie tylnej łapy u psa spowoduje, że będzie mu trudno zmienić pozycję z leżącej na stojącą.

Silny ból sprawia, że pies nie daje dotknąć łapy, a jeśli jednak na to pozwoli, może popiskiwać. Również podczas poruszania się będzie wydawać dźwięk wynikający z cierpienia – w przypadku silnego bólu może nawet wyć. Dostrzeżesz też wzmożony niepokój zwierzęcia. Niejeden psiak z bólu zachowuje się agresywnie. W takiej sytuacji nie panikuj i absolutnie nie krzycz na czworonoga. Odczuwa on tak duży dyskomfort, że może nie zachowywać się racjonalnie.

Przyjrzyj się kończynom, żeby sprawdzić, czy któraś z nich jest opuchnięta. Zwierzak trzyma ją w górze? W przypadku niektórych urazów pojawiają się również widoczne uszkodzenia skóry, a także deformacja kończyny. Może ona zwisać bezwładnie.

 

Przeczytaj również: Udar u psa – objawy i zachowanie

 

To, czy doszło do złamania kości, zawsze powinien jednak oceniać weterynarz. Specjalista wykona zdjęcia rentgenowskie. To na ich podstawie potwierdzi lub wykluczy uraz, a także zdecyduje, jakie leczenie zastosować. U zwierzęcia mogło wystąpić między innymi złamanie kości piszczelowej, które trudno się goi. Wynika to z małej ilości tkanek miękkich w tym miejscu.

Warto znać rodzaje urazów. Istnieje złamanie niezupełne, w którym doszło do pęknięcia kości, jednak okostna pozostała nienaruszona. W tym przypadku dochodzi do opuchlizny, bolesności oraz ograniczonej sprawności kończyny. Mimo to ze złamaniem można się uporać w kilkanaście dni, stosując leczenie zachowawcze.

Wyróżnia się też złamanie zamknięte, w którym dochodzi do przerwania ciągłości struktury kości, ale mięśnie i skóra pozostają nienaruszone. Objawy takiego złamania kości to bolesność, zmiana kształtu kończyny i trudności z poruszaniem nią.

Złamanie otwarte natomiast trudno przeoczyć. Następuje bowiem przebicie tkanek miękkich i skóry. Fragmenty kości są widoczne na zewnątrz. W przypadku złamań otwartych istnieje dodatkowe ryzyko, że wystąpi zakażenie bakteryjne.

Leczenie złamanej łapy u czworonoga

Złamana łapa psa wymaga Twojej szybkiej reakcji. Musicie jak najszybciej dostać się do lekarza weterynarii. W czasie przygotowań do wizyty postaraj się oszczędzić zwierzęciu jakiegokolwiek ruchu. Jeśli waga czworonoga na to pozwala, postaraj się samodzielnie przenieść go do samochodu.

Jeśli pojawiła się otwarta rana, można ją oczyścić. Pamiętaj, żeby założyć psu kaganiec przed rozpoczęciem usztywniania kończyny lub usuwania zabrudzeń z rany. Nawet najgrzeczniejsze na co dzień zwierzę może ugryźć z bólu. Po dezynfekcji rany załóż psiakowi prowizoryczny opatrunek. Dzięki temu nie dostaną się do niej zabrudzenia, gdy Twój czworonożny przyjaciel będzie w drodze do gabinetu.

Dlaczego potrzebna jest wizyta u lekarza weterynarii? To specjalista na podstawie zdjęcia RTG stwierdzi, do jakiego urazu doszło oraz zastosuje odpowiednie leczenie. Metod jest kilka. Jedna z nich to leczenie zachowawcze, które polega na założeniu opatrunku i ograniczeniu ruchu. Czasem potrzebne jest leczenie operacyjne. Wykorzystuje się je w przypadku otwartych złamań.

Złamana łapa u psa potrzebuje odpoczynku. Po wprowadzeniu leczenia zwierzę powinno oszczędzać kończynę. Spacery muszą być krótkie. Zwróć uwagę na to, żeby Twój czworonożny przyjaciel nie lizał rany i nie ściągał opatrunku.

Czas rekonwalescencji zależy od tego, w jakim stanie była złamana łapa psa, najczęściej jest to kilka tygodni. Wiele zależy też od wieku zwierzęcia – u młodego osobnika gojenie trwa krócej niż u psiego seniora. Pamiętaj o kontrolnych wizytach u weterynarza w celu oceny procesu gojenia.

Koszt całego procesu leczenia złamanej łapy jest trudny do określenia. Zależy bowiem od tego, jak poważne jest pęknięcie kości i czy potrzebna będzie interwencja chirurgiczna. Pamiętaj jednak, że to wydatek konieczny, jeśli chcesz, żeby Twój czworonożny przyjaciel nie miał w przyszłości trudności z chodzeniem. Podczas pierwszej wizyty po wypadku dowiesz się więcej nie tylko na temat samej kończyny, lecz także ogólnego stanu zwierzęcia po niebezpiecznym zdarzeniu. Konsekwencje mogą być przecież poważne, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie dzieje się nic więcej oprócz pęknięcia kości.

Czy złamana łapa u psa zrośnie się sama?

Złamana kość może zrosnąć się sama. To jednak nie powód, żeby zrezygnować z wizyty u weterynarza. Kość zrośnie się najpewniej w złym ustawieniu, a to będzie się wiązało z konsekwencjami w przyszłości. Zwierzę będzie miało trudności z poruszaniem się ze względu na złe ukształtowanie kości.

Bez pokazania złamania weterynarzowi i bez wykonania RTG trudno ocenić, jak silny jest to uraz. Pozostawienie zwierzęcia bez opieki specjalisty może doprowadzić do wystąpienia na przykład stanu zapalnego. Tylko lekarz jest w stanie wprowadzić odpowiednie leczenie i podać czworonogowi takie leki, które uśmierzą jego ból. Nigdy nie należy dawać psu własnych leków przeciwbólowych, na przykład przed wizytą u weterynarza. Pamiętaj, że preparaty przeznaczone dla ludzi dla czworonoga są toksyczne.

 

Złamana łapa u psa – podsumowanie

Podejrzewasz złamanie łapy u psa? Jak rozpoznać uraz? Złamanie tylnej łapy u psa czy uraz przedniej są dla zwierzęcia niezwykle bolesne. Możesz więc dostrzec, że psiak próbuje oszczędzać kończynę. Ból sprawia, że podczas chodzenia zwierzę popiskuje, ma trudności z poruszaniem się, a nawet wstawaniem. U niektórych czworonogów pojawia się agresja, nawet jeśli na co dzień w ogóle jej nie okazują.

Uraz kończyny występuje wskutek wypadku, przede wszystkim potrącenia przez samochód. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Urazy są różne – może być to złamanie otwarte lub zamknięte. Nawet jeśli jest to wyłącznie złamanie zamknięte, koniecznie zabierz zwierzę do weterynarza. Twój czworonożny przyjaciel otrzyma lek przeciwbólowy, a specjalista zadba o to, żeby dobrze zdiagnozować pęknięcie i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Kość teoretycznie mogłaby zrosnąć się sama, jednak w ułożeniu, które później powodowałoby trudności w chodzeniu. Czasem potrzebne jest leczenie chirurgiczne, dlatego zawsze wizyta u lekarza jest niezbędna, jeśli podejrzewasz pęknięcie kości. Czy Twojemu psu zdarzył się kiedyś taki bolesny uraz? Jak długo trwała rekonwalescencja? Czy kończyna wróciła do pełnej sprawności?

Szukasz dobrej karmy dla psa?

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy