Czy wiesz, dlaczego koty mruczą? To charakterystyczny dźwięk, który od razu kojarzy się z naszymi mruczkami. Wszak mruczek to potoczne określenie, które pochodzi właśnie od tej niezwykłej cechy kotów. Ale jaką rolę pełni mruczenie i co właściwie oznacza? Odkryj fascynujące fakty o kocim mruczeniu w naszym artykule!
Mruczenie kota nadal jest tematem wielu badań i dociekań naukowców. Czemu koty mruczą? Co oznacza mruczenie kota? Na te pytania można już poznać odpowiedzi, ale wcale nie oznacza to, że temat został całkowicie wyczerpany. W końcu koty to nadal bardzo tajemnicze istoty i pewnie jeszcze wielokrotnie zaskoczą ludzi.
Mruczenie kota – czym właściwie jest?
Kocie pomruki stanowią zjawisko charakterystyczne dla kotów domowych i kilku innych gatunków małych kotów. Mruczenie kota to zdecydowanie ewenement w świecie przyrody również w powodu mechanizmu powstawania tego przyjemnego dźwięku. Koty bowiem mruczą całym ciałem – wprawiają je wtedy w drgania o naprawdę różnorodnej częstotliwości: od 25 do nawet 150 Hz.
Do tej pory żaden z badaczy nie dowiódł jednoznacznie, jak dokładnie koty mruczą. Najpopularniejsza jest teoria głosząca, że koty mruczą przez gardło i krtań. Obserwacje wskazują również, iż umożliwia to specjalnie skonstruowana kość gnykowa. W dodatku koty potrafią mruczeć przy zamkniętym pyszczku, a także, gdy coś w nim trzymają – na przykład upolowaną mysz lub zabawkę, którą chcą się pochwalić. Kocięta potrafią też mruczeć podczas ssania sutka, dlatego wiadomo, że są w stanie mruczeć i jeść jednocześnie. Niektóre koty mruczą podczas mycia się.
Dlaczego koty mruczą? 3 główne powody
Istnieje kilka rodzajów mruczenia: głośne mruczenie kota, ciche mruczenie, ale też szereg specyficznych sposobów mruczenia o naprawdę różnej częstotliwości. Nie wiadomo dlaczego koty mruczą z przyczyn czysto biologicznych. Łatwo jednak zaobserwować, kiedy koty mruczą, a to pozwala zorientować się nieco w tym systemie porozumiewania się.
Mruczenie jako oznaka zadowolenia
Koty mruczą, gdy są zadowolone i zrelaksowane – to pierwsza odpowiedź, która się nasuwa. Robią to, by dać wyraz swojemu szczęściu. Mruczeć potrafią już bardzo małe kocięta, które piją jeszcze mleko matki. Podczas jedzenia czują się zadowolone i bezpieczne, więc błogo pomrukują. Nie każdy jednak wie, że nie są to jednak jedyne sytuacje, kiedy koty mruczą.
Głośne mruczenie kota, który przybiega, gdy wracasz do domu, świadczy o ogromnych emocjach Twojego zwierzaka. Cieszy się on, że Cię widzi i komunikuje Ci to w najlepszy możliwy dla siebie sposób. Kot często mruczy również, kiedy szykujesz mu jedzenie – już cieszy się na ucztę, którą za chwilę będzie spożywał.
Koty mruczą, żeby się uspokoić
Mruczenie to również koci sposób na uspokojenie się. Kocia mama mruczy, by uspokoić swoje kocięta, a dorosłe koty mruczą, aby uspokoić same siebie.
Co oznacza mruczenie kota w gabinecie weterynaryjnym? Trudno przypuszczać, że w takich warunkach zwierzę będzie szczęśliwe i zrelaksowane. Jest właśnie odwrotnie – zwierzak się zestresował i próbuje sam siebie uspokoić i przekonać, że będzie dobrze. Brzmi to dziwnie? Pomyśl, że ludzie również często podśpiewują sobie wcale nie z radości, a właśnie by dodać sobie odwagi w stresującej sytuacji.
Osądzanie na podstawie mruczenia, że dany kot lubi takie zdarzenia, jest więc całkowicie błędne. Z tego samego powodu mogą mruczeć też koty chore i zranione.
Mruczenie – sygnał dla opiekuna
Gdy Twój zwierzak czuje się samotny i smutny też możesz usłyszeć mruczenie kota. Co oznacza w tej sytuacji? Twój pupil chciałby nieco towarzystwa i w ten sposób komunikuje swoją potrzebę. Istnieje też pojęcie „mruczenia nagabującego”. Mruczenie przeplatane z ponaglającymi miauknięciami jest sposobem na zwrócenie na siebie uwagi opiekuna lub otrzymanie dodatkowego smaczka!
Koty potrafią mruczeć zarówno w samotności, jak i w towarzystwie. Mruczą przy innych kotach, które darzą sympatią, przy ludziach czy nawet przy zaprzyjaźnionych psach. Mruczenie to dla nich możliwość zakomunikowania przyjaźni innym stworzeniom i sposób na wyrażanie swoich emocji.
Jaki wpływ na zdrowie ma kocie mruczenie?
Wpływ kociego mruczenia na zdrowie trzeba analizować dwutorowo. Dowiedzmy się jak mruczenie działa na mruczącego kota oraz na osobniki znajdujące się w otoczeniu – w tym na ludzi.
Istnieje naukowe wyjaśnienie dlaczego koty mruczą, gdy są w gorszej kondycji. Pomaga im to bowiem w szybszym powrocie do zdrowia. Wibracje, w które koty wprawiają swoje ciało podczas mruczenia, mają dla nich bardzo dobre, prozdrowotne działanie. Wibracje te ułatwiają kotu oddychanie i działają przeciwbólowo. Dodatkowo przyspieszają leczenie kości i ran, wspierają naprawę ścięgien i zmniejszają obrzęk, poprawiając krążenie krwi! Wyjaśnia to obserwacje, że koty szybciej dochodzą do siebie po operacjach niż psy.
Badania naukowe potwierdzają, że kocie mruczenie potrafi bardzo korzystnie wpłynąć też na ludzki organizm. Twój kot może przyjść do Ciebie, gdy jesteś chory. Być może położy się na Tobie, mrucząc. W ten sposób spróbuje zadbać o Ciebie i pomóc Ci szybciej dojść do zdrowia. Będzie miał przy tym sporo racji! Mruczenie kota relaksuje, pozwala skuteczniej walczyć ze stresem, a jak wiemy, wibracje są w stanie przyspieszyć proces gojenia ran i poprawiać krążenie krwi. Pomaga ludziom chorym na osteoporozę lub czekającym aż ich kość zrośnie się po złamaniu. Mruczenie kota ma więc również wyraz czysto terapeutyczny i prozdrowotny.
FAQ na temat kociego mruczenia
Czy wszystkie koty mruczą?
Nie wszystkie koty mruczą. Niektóre osobniki nie korzystają z tej formy komunikacji. Problem z mruczeniem może też sygnalizować choroby w obrębie gardła i krtan. Jeśli zastanawiasz się dlaczego kot nie mruczy, choć do tej pory do robił, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza.
Czy dzikie koty mruczą? Tak, małe koty z podrodziny Felinae umieją mruczeć. Należą do nich m.in. karakal, ryś, manul stepowy, puma płowa.
Jakie dźwięki wydają koty oprócz mruczenia?
Poza mruczeniem, częste odgłosy wydawane przez koty to miauczenie oraz syczenie. Wielkie koty, czyli np. lwy i tygrysy nie umieją mruczeć, a za to ryczą. Jest to spowodowane inną budową kości gnykowych u postawy języka.
Czy mruczenie kota oznacza chorobę?
Mruczenie kota może oznaczać chorobę, choć nie musi. Koty mruczą w chorobie i stresie, by wprowadzić się w lepszy stan, uspokoić i szybciej dojść do siebie.
Przeczytaj również:
- lle śpią koty? Czy mają sny?
- Jak przyzwyczaić psa do kota?
- Wypadanie sierści u kota. Co robić gdy kot linieje?
Data publikacji: 12 października 2021
Posiadaczka tytułów technika weterynarii oraz inżyniera na kierunku Hodowla i Ochrona Zwierząt Towarzyszących i Dzikich.
Jej ulubioną dziedziną jest żywienie zwierząt mięsożernych.
Prywatnie interesuje się ochroną środowiska i jest opiekunką kotki o imieniu Alien.