Co oznacza żółta wstążka u psa? Zwróć uwagę na ten symbol

4 sierpnia 2021 Redakcja0
Co oznacza żółta wstążka u psa? Zwróć uwagę na ten symbol

Widzisz psa z żółtą wstążką przy obroży? To wcale nie jest ozdoba, a ważna informacja i ostrzeżenie dla innych osób. Co oznacza żółta wstążka u psa? Jak należy się zachować widząc psa z takim symbolem przy smyczy? Zapraszamy do lektury.

Jeśli zauważymy na obroży czy szelkach psa wstążkę, chustę czy sznurek w żółtym kolorze powinniśmy ten symbol potraktować poważnie i zachować ostrożność.

Co oznacza żółta wstążka u psa?

Kto widząc słodkiego szczeniaka nie miał nieodpartej chęci pogłaskania go?? Ten odruch zdarza się nie tylko dzieciom. Widząc psiaka wyjątkowo urodziwej rasy zwyczajnie chcemy się „przywitać”, w końcu to nic złego prawda? Niestety wiele osób próbuje to robić bez pytania właściciela. Niestety nie wszystkie psy są gotowe na takie zachowanie i zbytnie spoufalanie się z obcymi. Dlatego powstała inicjatywa żółtej wstążki, która nie jest ozdobą, a sygnałem, że pis nie chce być dotykany. Żółta wstążka przy smyczy to symbol dla otoczenia, że nasz pies potrzebuje więcej przestrzeni i nie powinien być głaskany przez obcych.

żółta wstążka u psa

Program „żółta wstążka dla psa” (Yellow Dog Project) to międzynarodowy ruch na rzecz wścieli psów, które potrzebują więcej przestrzeni. Żółty kolor w postaci wstążki przyczepionej do obroży czy smyczy jest sygnałem ostrzegawczym, że do psa nie należy się zbliżać bez ostrzeżenia. Symbol ten został wprowadzony kilkanaście lat temu i jest rozpoznawany w coraz szerszych kręgach. Dzięki takiemu oznaczeniu mieszkańcy i właściciele psów z łatwością mogą rozpoznać czworonogi potrzebujące więcej dystansu. Opiekunowie z kolei nie muszą tłumaczyć każdemu z osobna, że należy ich pupila traktować w szczególny sposób i najlepiej pozostawić go w spokoju. Wstążka przywiązana do smyczy daje jasny, optyczny sygnał już z daleka, że nie życzymy sobie bliższych kontaktów. Żółta wstążka jest komunikatem, który chroni pupile przed nadmiernym stresem.

Program również ma na celu podnoszenie świadomości ludzi na temat tego, że pies nie jest zabawką i trzeba mieć na uwadze jego potrzeby i komfort psychiczny. Akcja uczy i promuje zasady właściwego kontaktu z psami. Pamiętajmy, że pies nie jest maskotką i nie zawsze lubi być męczony i zaczepiany na ulicy. Niezależnie czy jest oznaczony żółtą wstążką czy nie, przed podejściem do psa lub spuszczeniem swojego psa ze smyczy powinniśmy zapytać o zgodę. Tego wymaga kultura i zdrowy rozsądek.

Żółta wstążka dla psa – jakie psy mogą ją nosić?

Każdy pies jest inny i tak naprawdę może być wiele powodów oznakowania psa żółtym symbolem i dlatego nie powinniśmy go lekceważyć. Możemy tutaj wymienić między innymi psy:

 • bojaźliwe i lękliwe, które źle znoszące kontakty z innymi ludźmi;
 • wykazujące agresję na bliższy kontakt z obcymi czy innymi psami;
 • które dopiero trafiły do nowego domu np. ze schroniska (i wciąż czują się nieufne czy muszą przystosować się do nowej sytuacji lub właściciel nie wie jeszcze jak się będzie zachowywał jego podopieczny);
 • cierpiące z powody traumatycznej przeszłości;
 • starsze i niedomagające z powodu wieku;
 • nie lubiące przypadkowych kontaktów z ludźmi i zwierzętami;
 • w trakcie szkolenia czy treningu (takie psy nie powinny być rozpraszane);
 • psy pracujące i asystujące (np. pies przewodnik osoby niewidomej lub psy na służbie);
 • psy reaktywne;
 • chore, po zabiegach lub w trakcie rekonwalescencji;
 • które zwyczajnie potrzebują przestrzeni wokół siebie i nie lubią być głaskane przez obcych;
 • suczki w trakcie cieczki;

Celem ograniczenia bodźców zewnętrznych w postaci innych psów i ludzi jest wyłącznie dobro psa. Oczywiście oznakowanie psa żółtym kolorem nie może być wymówką i zwalniać nas z obowiązku pracy terapeutycznej z behawiorystą czy brania odpowiedzialności za zachowanie naszego pupila. Żółty materiał jest sygnałem, że pies ma problem z akceptacją ludzi w sowim otoczeniu, potrzebuje przestrzeni dla siebie, nie wolno go dotykać czy bawić się bez zgodny właściciela. Warto zwracać uwagę na ten fakt i nie narażać siebie czy naszych czworonogów na nadmierny stres czy zdenerwowanie. Rozpropagowanie idei żółtej wstążki pozwoli uniknąć wielu niepotrzebnych, przykrych dla psa i dla właściciela sytuacji.

co oznacza żółta wstążaka u psa

Pies z żółtą wstążką – jak się zachować?

Chociaż symbol żółtej wstążki jest stosowany na świecie od lat i w Polsce też mówi się o niej i pisze od dawna, to wciąż wiele osób widząc psa z żółtą wstążką nie do końca wie, jak się zachować. Brak takiej świadomości może niepotrzebnie doprowadzić do nieprzyjemnej sytuacji. Często nieświadomie podchodzimy do obcych psów chcąc się po prostu przywitać, nie zastanawiając się jak owy psiak może zareagować i jak znosi takie sytuacje. Dlatego widząc psa z żółtym symbolem nie powinniśmy robić żadnych gwałtownych ruchów w kierunku psa, nie podbiegajmy do niego, nie próbujmy głaskać, nie róbmy wokół niego szumu. Najlepiej pozostawić takiego psa w spokoju, uszanować jego potrzebę dystansu i pozwolić w spokoju spacerować. Możemy zapytać opiekuna, na jaką odległość możemy się zbliżyć by nie wywoływać dyskomfortu u jego pupila. Pamiętajmy, by wszystko robić w granicach przyzwoitości i szanować przestrzeń psa.

Jeśli sami jesteśmy z psem na spacerze, nie spuszczajmy naszego podopiecznego ze smyczy. Zachowajmy bezpieczny dystans, a jeśli nasz pies jest niespokojny na widok innego czworonoga, spróbujmy go uspokoić. Zapytajmy opiekuna psa ze wstążką, jak jego pies reaguje na inne psy, czy nasz pupil może się do niego zbliżyć, czy potrzebuje więcej czasu na oswojenie? Chodzi przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo, ale także bezpieczeństwo naszych psów. Dlatego tak ważne jest żeby nie ignorować tego sygnału. Jeśli właściciel psa oznaczonego żółtą wstążką się zgodzi na interakcję, to słuchaj jego wskazówek, bo to on najlepiej zna swojego psa i wie, jak zareaguje i czego potrzebuje jego pupil. Nie nalegaj, nie naciskaj, nie udzielaj złotych rad. Jeśli pies zaszczeka czy warknie, to nie wpadaj w panikę, bo najczęściej jest to element komunikacji, a nie początek ataku.

żółta wstążka pies

Żółta wstążka, pies jest agresywny? Nieprawda!

Nieprawdą jest, że żółta wstążka u psa oznacza od razu agresję czworonoga. Jest to niestety jeden z najczęstszych stereotypów, który w wielu przypadkach mija się z prawdą. Tak jak wspomnieliśmy jest wiele powodów, dla których opiekun decyduje się na oznaczenie psa żółtym kolorem. To dobry sposób by zapewnić psom nieufnym, problemowym lub po prostu takim, które nie lubią nawiązywać kontaktów z obcymi psami i ludźmi, komfortu i przestrzeni przede wszystkim na spacerach.

Warto wiedzieć, że akcja przybiera różne formy. Wstążka to tylko symbol. Obecnie opiekunowie często stosują żółte smycze, obroże a także chusty. Często opisane dodatkowym komunikatem „nie dotykaj, nie głaszcz”. Dlaczego wybrano właśnie żółty kolor? Kolor został zaczerpnięty z sygnalizacji świetlnej – nakazuje ostrożność i rozwagę. Poza tym jasny, jaskrawy kolor jest dobrze widoczny i zwyczajnie rzuca się w oczy.

Co oznacza żółta wstążka u psa. Podsumowanie

Ogólnoświatowa inicjatywa „żółta wstążka u psa” ma przede wszystkim na celu pokazanie, że nie wszystkie psy są skore do zabawy z obcymi.  Warto zaznaczyć, że nie dotyczy to tylko psów agresywnych, ale również takich, które mają problemy np. zdrowotne i nie mają ochoty na głaskanie. Dzięki takiemu jednoznacznemu oznaczeniu nikt nie będzie zaczepiał psa, a opiekun może z nim spokojnie spacerować. Jeśli widzimy psa z żółtą wstążką zawsze pytajmy właściciela czy możemy się przywitać i podejść ze swoim pupilem. Możemy dzięki temu zaoszczędzić czworonogom niepotrzebnego stresu i nerwów. Nigdy nie wiemy, jak pies zareaguje na przypływ miłości zarówno ludzkiej, jak i tej psiej.

 

Przeczytaj również:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy