Ciąża u kota – jak dbać o przyszłą kocią mamę?

18 grudnia 2020 Redakcja0
Ciąża u kota – jak dbać o przyszłą kocią mamę?

Wiosna to szczególny czas w którym przyroda budzi się do życia. To okres w którym również nasi czworonożni podopieczni czują wzmożony zew natury. Dlatego też, jeśli Twoja kotka nie jest wykastrowana, możesz się spodziewać, że po którymś ze spacerów zostanie kocią mamą.

Chcąc uniknąć niechcianego potomstwa i jeśli nie planujesz rozmnażania kota, pamiętaj by go wykastrować. Jeśli jednak kotka zajdzie w ciążę, zadbaj o ten wyjątkowy czas, by czuła się komfortowo i bezpiecznie. Kotka w ciąży wymaga wtedy od nas szczególnej opieki i troski. Pojawiają się inne potrzeby dietetyczne, zachodzą zmiany w wyglądzie i organizmie kotki. Każda ciąża u kota, zarówno planowana, jak i nieplanowana, powinna być również omówiona z lekarzem weterynarii. Podczas wizyty lekarz doradzeni Ci w kwestii żywienia oraz opieki nad matką i kociętami.

Ile trwa ciąża u kota?

Ciąża u kota trwa nieco ponad dwa miesiące: około 9 tygodni. U kotów rasowych czas ten może być dłuższy niż  u kotów nierasowych. Ze względu na krótki czas trwania ciąży, kociej mamie należy zapewnić spokój – przedwczesny poród może zakończyć się śmiercią maluchów. Brzuszek ciężarnej kotki nie będzie specjalnie duży aż do kilku tygodni przed porodem, a pierwszym objawem ciąży może być brak objawów rujowych. Samice w rui wydają z siebie głośne dźwięki, często ocierają się o domowników i różne przedmioty, tarzają się po podłodze.  Jeśli zauważyłeś, że od jakiegoś czasu kotka nie ma rui, jednym z powodów może być właśnie ciąża. Kotka może być kilka razy do roku w rui i chociaż może być gotowa do zajścia w ciąże wcześnie (już około 6 miesiąca życia), to uważa się, że nie powinna płodzić potomstwa przed ukończeniem 18 miesięcy.

ciąża u kota

 Warto też wiedzieć, że u kotek występuje owulacja indukowana. Oznacza to, że do owulacji dochodzi w momencie zadziałania odpowiedniego bodźca, jakim jest stosunek płciowy. Gdy po owulacji nie dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej, u kotki rozwija się hormonalna ciąża urojona, która trwa około 30 dni. U kotek ciążka urojona występuje rzadko (w przeciwieństwie do suk), a zmiany w zachowaniu są mniej nasilone. Może dojść do powiększenia gruczołu mlekowego, który często ulega stanom zapalnym. Dlatego ważna jest kontrola gruczołu mlekowego u kotki po rui.

Ciąża u kota – Objawy

Po czym rozpoznać, że nasza podopieczna spodziewa się młodych? Jakie są objawy ciąży u kota? Tak jak wspomnieliśmy, przez pierwsze tygodnie w wyglądzie kotki nie zachodzą większe zmiany. Jednym z pierwszych sygnałów, że kotka jest w ciąży może być brak objawów rui oraz stopniowe przybieranie na wadze.

Dopiero ok 20 dniu ciąży można zaobserwować zaróżowione i nabrzmiałe sutki. Od tego momentu można również wykonać badanie USG by stwierdzić ciążę, ale dopiero ok 6 tygodnia, kiedy układ kostny płodów jest uformowany, w badaniu RTG można stwierdzić ich liczbę. Zazwyczaj wynosi ona od 3 do 6 kociąt.

Po około 5 tygodniu brzuszek zaczyna się zaokrąglać i stopniowo będzie się powiększał. Bliżej 7 tygodnia możemy obserwować zmiany w zachowaniu kotki. Zaczyna szukać „gniazda wykotnego” czyli bezpiecznego legowiska w którym przyjdą na świat młode. W tym celu kotka może poszukiwać ustronnego miejsca i zacząć wchodzić np. do szaf. W okolicy 8 tygodnia widoczne są ruchy płodów, a brzuch kotki jest obwisły. Gruczoły mleczne są mocno powiększone i może się zacząć produkcja mleka.

W czasie ciąży niektóre kotki mogą wykazywać skłonność do zwiększonego apetytu lub wręcz przeciwnie – mogą odmawiać pokarmu. Czasami pojawiają się też nudności (Tak, tak – u kotów również występuje zjawisko „porannych mdłości”), ale jeśli wymioty pojawiają się zbyt często, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Mogą też pojawić się zmiany w zachowaniu. Kot w ciąży więcej śpi, szybciej się męczy i jest bardziej ociężały. Niektóre kotki mogą zacząć więcej mruczeć i być bardziej przyjacielskie. Inne wręcz przeciwnie – może zacząć unikać kontaktu chociaż wcześniej uwielbiała się przytulać.

kocia ciąża

Poród

Objawem zwiastującym nadchodzący poród jest zwykle pojawienie się mlecznej wydzieliny w sutkach. Ponadto tuż przed porodem temperatura ciała może spaść poniżej 38,9 stopni Celsjusza. Gdy zacznie się poród, kotka może głośno mruczeć, a Ty będziesz w stanie zauważyć skurcze. Krótko przed porodem kotka również intensywnie wylizuje okolice krocza. Sama akcja porodowa trwa od 4 do 8 godzin i w większości przypadków koty nie potrzebują pomocy przy porodzie.

Przeważnie kotka rodzi od dwóch do sześciu kociąt. Młode rodzą się ślepe, dopiero po 7-10 dniach zaczynają otwierać oczy. Kociaki rodzą się w odstępach od 10 minut do godziny. Jeżeli wiesz, że kotka ma jeszcze w brzuchu kocięta, a urodzenie wcześniejszych zajęło jej więcej niż 3 godziny, zabierz ją do lekarza weterynarii. . Po urodzeniu każdego kociaka z dróg rodnych kotki powinno się wysunąć łożysko, które zazwyczaj kotka zjada. Matka liże nowo narodzone kocięta, aby pobudzić oddychanie. Czasami zdarza się, że kocia mama jest zbyt wyczerpana lub skupiona na rodzeniu kolejnego malucha, więc możemy jej w tym pomóc. Możemy pocierać norowodka delikatnie ręcznikiem, naśladując lizanie przez kotkę. Należy trzymać malucha głową w dół, co pomoże mu oczyścić drogi oddechowe z płynu.

Kocia ciąża – Opieka i żywienia

W przypadku, gdy ciąża u kotki zostanie potwierdzona, należy zapewnić jej odpowiednie żywienie (rodzaj i ilość karmy oraz sposób karmienia), co ma duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju kociąt.

Dieta kociej mamy powinna być bogata w niezbędne składniki odżywcze: białko pochodzenia zwierzęcego, witaminy i minerały. Dlatego najlepsza będzie karma z dużą zawartością mięsa i tłuszczu, odpowiednią strawnością i dużą ilością kalorii oraz tauryną. Niedobór tego aminokwasu może spowodować deformacje płodów, a nawet ich śmierć. Ciąża kota zwiększa zapotrzebowanie organizmu przyszłej mamy na wapń – potrzebują go maluszki do kształtowania swojego układu szkieletowego. Menu kotki można także urozmaicić o czyste mięso dobrej jakości oraz podroby np: wątróbkę. Pamiętajmy, że apetyt kotki w  trakcie trwania ciąży może znacznie wzrosnąć w okresie okołoporodowym kotka może przyjmować nawet 2 razy więcej pokarmu niż przed ciążą! Dobrze jest wtedy karmić kotkę małymi porcjami, ale często. Nie zaleca się stałego dostępu kotki w ciąży do karmy, ponieważ przez zwiększone zapotrzebowanie może to doprowadzić do otyłości, która nie dość, że jest szkodliwa sama w sobie dla zwierzęcia, to jeszcze może powodować komplikacje w trakcie porodu. Wielkość posiłków dla ciężarnej należy zwiększać już w 3 tygodniu ciąży, oczywiście cały czas kontrolując przyrost masy ciała. Oczywiście kotka powinna mieć nieograniczony dostęp do świeżej wody.

ciąża u kota

Nową karmę należy wprowadzać stopniowo, mieszając ją z dotychczas stosowaną karmą, zaczynając od proporcji: 25% nowej karmy i 75% dotychczasowej karmy. Ilość nowej karmy należy zwiększać stopniowo tak, aby po 5-7 dniach stanowiła już 100% dawki. Pomoże to zmniejszyć ryzyko pojawienia się zaburzeń pokarmowych związanych z nagłą zmianą diety.

Zapewnienie odpowiedniej diety jest bardzo ważne, ponieważ nieodpowiednie żywienie może skutkować niedożywieniem, które prowadzi do komplikacji w ciąży i przy porodzie czy braku laktacji. Ponadto istnieje ryzyko, że miot urodzi się słaby, a kotka nie będzie w stanie go wykarmić.

Oprócz odpowiedniego żywienia, zapewnijmy kotce środowisko pozbawione stresu. Dobrze wiesz, że koty to zwierzęta ceniące sobie spokój i rutynę. Tym bardziej w czasie ciąży kotka potrzebuje ciepłego, spokojnego schronienia, gdzie nikt nie będzie jej przeszkadzał.

Ciąża u kota – Podsumowanie

Omawiając ciąże u kotów warto zwrócić uwagę na problem bezdomności. Schroniska i fundacje są przepełnione, dlatego też trzeba uświadamiać jak ważna jest kastracja kotek niehodowlanych. Może nie wiele osób o tym wie, ale dla kotki sam akt kopulacji jest bardzo nieprzyjemny, ze względu na budowę prącia kocura. Dodatkowo ciąża dla zbyt młodej kotki jest sporym obciążeniem dla organizmu i może stanowić zagrożenie dla jej zdrowia, a nawet życia! Korzyści wynikające z zabiegu są niewspółmierne do ewentualnej ciąży.

 

Przeczytaj także:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy