Surowe mięso dla kota. Czy to dobre rozwiązanie?

Surowe mięso dla kota. Czy to dobre rozwiązanie?

Chyba żaden kot nie przejdzie obojętnie wobec odmrażającego się na blacie kurczaka. Często dla kawałka surowego mięsa koty są w stanie zrobić wiele. Jednak czy surowe mięso dla kota to dobre rozwiązanie? Czy dieta oparta na surowym mięsie jest dobra dla kotów? Ten temat wciąż budzi kontrowersyjne odczucia. W tym artykule przedstawimy czym różni się dieta BARF od podawania kawałków surowego mięsa. Dowiesz się też czy warto ją stosować w przypadku naszych kociaków oraz to czy jest ona bezpieczna.

Kot jako mięsożerca

Koty są z natury mięsożercami, co oznacza, że ich dieta musi opierać się głównie na białku zwierzęcym. Koty są ewolucyjnie przystosowane do polowania. Mają ostre zęby i pazury oraz krótki przewód pokarmowy. Ich organizmy nie syntetyzują niektórych niezbędnych aminokwasów, takich jak tauryna, którą muszą dostarczać z pokarmem. W naturalnym środowisku koty żywią się małymi ssakami, ptakami, a także owadami i innymi bezkręgowcami. One dostarczają im wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Mięso jest więc kluczowym elementem kociej diety, zapewniającym białko, tłuszcze, witaminy oraz minerały.Surowe mięso – czy kot może je jeść?

Czy kot może jeść surowe mięso?

Opiekunowie powinni komponować posiłki tak, aby jak najlepiej odzwierciedlały sposób odżywiania się dziko żyjących kotowatych. Sceptycy twierdzą, że surowe mięso dla kota może powodować biegunkę, wymioty i zapalenie trzustki, a także stwarza ryzyko wystąpienia salmonelli lub E-coli. Uspokajamy – jeśli jest świeże i kupione ze sprawdzonego źródła to surowe mięso jest bardzo dobrym pokarmem dla mruczka. Mięso i inne składniki podawane w naturalnej formie, bez wcześniejszego poddania ich obróbce cieplnej są bogate w witaminy i minerały.

Jakie surowe mięso jest odpowiednie dla kota?

Śmiało możesz kotu podać surową wołowinę, drób, jagnięcinę, czy królika z dobrego źródła. 

Jeśli zastanawiasz się jakie surowe mięso dla kota będzie nieodpowiednie – wieprzowina może być kontrowersyjna. Surowa wieprzowina może być nośnikiem wirusowej choroby Aujeszkiego. Jednak w Polsce prowadzony jest program monitorowania i zwalczania tej choroby w stadach świń, dlatego mięso z dobrego źródła będzie bezpieczne.

A co z bakteriami i pasożytami, które mogą znajdować się w surowym mięsie? Jako naturalny myśliwy, kot jest przystosowany do spożywania surowego mięsa. Koniec końców ciężko znaleźć w naturze doskonale zakonserwowane, przygotowane jedzenie. Kwas w żołądku kota jest więc o wiele mocniejszy niż u człowieka, co sprawia, że ci mali myśliwi nie są tak podatni na zatrucia pokarmowe jak ludzie.

Można się też spotkać z opinią, że kot nie powinien jeść surowego mięsa, bo robi się od tego agresywny. To mit! Sposób żywienia kota nie ma nic wspólnego z jego poziomem agresji. Chyba że jest wyjątkowo źle zbilansowana, na przykład dieta wegańska u kota. Tutaj kot faktycznie może się zachowywać bardzo nieswojo, bo będzie po prostu niedożywiony.

Jakie mięso podawać kotu?

Surowe mięso dla kota – dieta BARF

W ostatnich latach ogromną popularność zyskuje dieta BARF. Biologically Appropriate Raw Food co, oznacza „biologicznie odpowiednie surowe jedzenie”. Zwolennicy diety BARF dla kotów twierdzą, że właśnie taki sposób odżywiania dostarcza wszystkich niezbędnych substancji odżywczych i gwarantuje pełnię zdrowia.

Dieta BARF to sposób żywienia, który opiera się na podawaniu zwierzętom surowego mięsa, kości, podrobów oraz warzyw i owoców. Chodzi o naśladowanie ich naturalnej diety. W przypadku kotów, dieta ta ma na celu dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, których mogłyby one uzyskać w środowisku naturalnym oraz wykluczenie z posiłków kota składników zbędnych, takich jak roślinne wypełniacze, konserwanty, aromaty.

Diet BARF nie jest odkrajaniem kotu codziennie kawałka fileta z kurczaka. Zwolennicy tej metody żywienia stworzyli specjalne kalkulatory i arkusze. Dzięki nim można ułożyć przepisy na mieszanki mięs i suplementów, dokładnie wiedząc jaką zawartość makro i mikroelementów będzie miała gotowa porcja. Niewłaściwie zbilansowana dieta BARF może prowadzić do niedoborów pokarmowych. Dlatego też dieta BARF wymaga staranności i wiedzy, aby była bezpieczna i skuteczna.

Przygotowanie surowego mięsa dla kota

Przygotowanie surowego mięsa dla kota wymaga szczególnej ostrożności. Trzeba uniknąć zanieczyszczeń i zagrożeń bakteryjnych. Kluczowym aspektem jest zakup mięsa wysokiej jakości, pochodzącego ze sprawdzonych źródeł. Już to minimalizuje ryzyko obecności bakterii takich jak salmonella czy E. coli. Przed podaniem mięsa kotu, należy dokładnie umyć ręce i używać czystych narzędzi oraz powierzchni kuchennych. Istotne jest także przechowywanie mięsa w odpowiednich warunkach chłodniczych, co pomaga zachować jego świeżość i bezpieczeństwo.

Surowe mięso niesie ze sobą zagrożenia zdrowotne zarówno dla kotów, jak i ludzi. Potencjalne problemy zdrowotne dla kota mogą obejmować zaburzenia żołądkowo-jelitowe czy niedobory żywieniowe, jeśli dieta nie jest odpowiednio zbilansowana. Dla ludzi natomiast ryzyko wiąże się z możliwością zakażeń bakteryjnych poprzez kontakt z surowym mięsem, co może prowadzić do zatrucia pokarmowego. Dlatego tak ważne jest zachowanie najwyższych standardów higieny i ostrożności podczas przygotowywania i podawania surowego mięsa.

Surowe mięso dla kota

Surowe mięso dla kota vs gotowa karma

Surowe mięso dla kota może stanowić podstawę jego wyżywienia. Jednak to, że psy i koty są mięsożercami nie oznacza, że ich pokarmem ma być samo mięso. Wynika to z ich rzeczywistych potrzeb żywieniowych podsumowanych w normach żywieniowych (np. FEDIAF).

Aby naszym milusińskim dostarczyć wszystkiego, co jest im potrzebne do zdrowego życia, porcje muszą być prawidłowo przygotowane. W naturze koty nie odżywiają się wyłącznie chudym mięsem. Potrzebują także podrobów, takich jak serca, wątroby i płuca, ale i składników zawartych w kościach i sierści, dostarczających wapnia i błonnika. Oznacza to, że karmienie wyłącznie chudym mięsem to stanowczo za mało. Właściciel, który chciałby karmić swojego kota według diety typu BARF, musi wcześniej obliczyć zapotrzebowanie swojego podopiecznego na składniki odżywcze, witaminy, białka i węglowodany. W prawidłowym ustaleniu naturalnej kociej diety również pomoże Ci konsultacja ze specjalistą w tej dziedzinie.

Jeśli jednak karmisz kota gotowymi, sklepowymi karmami, suchą lub mokrą dobrej jakości, możesz właściwie całkowicie zrezygnować z podawania mu surowego mięsa. Pełnoporcjowe karmy gotowe spełniają wymagania prawidłowego żywienia psów i kotów. Zarówno karmy suche jak i mokre są kompletne i zbilansowane, bezpieczne, stałe pod względem składu, a także charakteryzują się optymalną strawnością oraz smakowitością. Właściwie dobrane surowce, czyli receptura karm gotowych warunkują spełnienie potrzeb pokarmowych zwierząt.

jakie surowe mięso dla kota

Surowe mięso dla kota – o czym jeszcze warto pamiętać?

Już wiesz jakie mięso podawać kotu, ale opiekunowie, którzy decydują się, aby podawać swoim kotom surowe mięso, powinni pamiętać jeszcze o kilku zasadach:

  • Surowa wątróbka dla kota nie powinna gościć w diecie zbyt często. Rekomendujemy ją max. 2 razy w tygodniu, ponieważ może powodować zatrucie toksynami i doprowadzić do nadmiaru witaminy A w organizmie.
  • Chrząstki i kości należy podawać tylko w postaci surowej i najlepiej po zmieleniu, ponieważ ugotowane stają się kruche i mogą uszkodzić jelita.
  • Upewnij się, że kupujesz sprawdzone, dobre jakościowo mięso z godnego zaufania źródła.
  • Właściciel, który karmi swojego kota według diety typu BARF, bierze na siebie dużą odpowiedzialność, której powinien być świadomy. Jeśli ktoś nie jest przygotowany na to, by zagłębić się w ten temat, dbać o jakość wybieranych składników i staranie opracowywać każdą porcję, lepszą i pewniejszą opcją jest wykorzystywanie gotowych produktów.
  • Jeśli chcesz podawać kotu surowe mięso jako przysmak, rób to kilka razy w tygodniu. Resztę porcji niech stanowi dobra gotowa karma.
  • Sukces prawidłowego zbilansowania posiłków tkwi w proporcjach. W ich dokładnym ustaleniu najlepiej pomoże Ci dietetyk weterynaryjny lub lekarz weterynarii.

 

Przeczytaj także:

Data publikacji: 22 marca 2020

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy