Wilczak czechosłowacki to pies o mocnej konstrukcji, dużej wielkości, o bardzo żywym i aktywnym usposobieniu. Psy tej rasy wyhodowano w celu pracy w służbach mundurowych. Jakie wymagania stawia wilczak przed swoim opiekunem? Przeczytaj nasz artykuł.
Jak wygląda wilczak czechosłowacki?
Wilczak czechosłowacki to pies o prostokątnej sylwetce, którego długość w stosunku do wysokości w kłębie powinna wynosić 10 do 9.
Głowa psa tej rasy jest symetryczna, kształtem przypominająca tępy klin. Kufa jest sucha, jej długość powinna być krótsza od długości mózgoczaszki, grzbiet nosa powinien być prosty. Oczy wilczaka są małe i skośne, o bursztynowym kolorze tęczówek. Uszy są stojące, trójkątne i cienkie. Głowa psa utrzymywana jest przez dobrze umięśnioną szyję. Grzbiet psa jest mocny i prosty; klatka piersiowa symetryczna, pojemna, dobrze umięśniona i gruszkowatego kształtu. Zad jest krótki, dobrze umięśniony i niezbyt szeroki z kolei ogon wysoko osadzony i szablasto wzniesiony przy pobudzeniu.
Sierść wilczaka jest prosta i zwarta. Zimą u psów tej rasy uwidacznia się gęsty podszerstek. Szata letnia jest wyraźnie różna od zimowej.
Psy tej rasy mają umaszczenie od żółtoszarego do srebrzystoszarego z jasną maską. Dopuszczalna jest ciemnoszara maść z jasną maską.
Hodowla wilczaka czechosłowackiego – jak wybrać wzorcowego psa?
Decydując się na zakup psa pamiętaj, że wybór hodowli ma istotny wpływ na zdrowie szczeniaka. Hodowla różni się od chowu tym, że jej celem jest doskonalenie zwierząt, a to wymaga od hodowcy wiedzy genetycznej, anatomii, fizjologii psów, etiologii etc. Warto zatem wybrać hodowlę, która działa zgodnie z wysoki standardami, określonymi przez związek kynologiczny.
Jak znaleźć dobrą hodowlę wilczaka czechosłowackiego? W pierwszej kolejności warto sprawdzić hodowle znajdujące się w wykazie Związku Kynologicznego w Polsce. Przyglądając się konkretnej hodowli zwróć uwagę, jak często pojawiają się ogłoszenia z kolejnymi miotami, jakie są osiągnięcia rodziców szczeniąt, a także jakie są opinie na temat tej hodowli. Warto również poszukiwać informacji na forach internetowych i w grupach społecznościowych dedykowanych hodowcom i miłośnikom wilczaków czechosłowackich.
Po wstępnym wyborze hodowli umów się na spotkanie zapoznawcze, aby zweryfikować warunki, w jakich przebywają szczenięta oraz ich matka. Podczas wizyty warto zapytać o wyniki badań suki i reproduktora, dietę stosowaną w hodowli, a także o wszelkie szczegóły dotyczące opieki i wychowania szczeniąt. Przed wizytą warto również zapoznać się z charakterystycznymi cechami i potencjalnymi wadami rasy, aby móc sprawdzić, czy szczenięta ich nie posiadają.
W momencie zakupu upewnij się, że otrzymasz od hodowcy metrykę szczenięcia, niezbędną do późniejszego wyrobienia rodowodu. Hodowca powinien również przekazać książeczkę zdrowia z wpisanymi odrobaczeniami i szczepieniami.
Koszty utrzymania wilczaka czechosłowackiego
Pamiętaj, że koszt utrzymania psa nie kończy się na cenie jego zakupu. Większym wydatkiem na początku będzie skompletowanie wyprawki dla szczeniaka, a następnie zakup, każdego miesiąca, karmy, przekąsek i produktów higienicznych. Podane poniżej ceny są orientacyjne.
Element wyprawki | Szacowana cena (PLN) |
Legowisko | 100 |
Miski na jedzenie i wodę | 40 |
Smycz | 30 |
Obroża | 20 |
Szczotka do sierści | 25 |
Zabawki | 50 |
Kosmetyki do pielęgnacji | 40 |
Transporter | 120 |
Stałymi wydatkami w ciągu miesiąca będzie zakup karmy i przekąsek oraz produktów higienicznych, by zadbać o oczy, uszu, łapy i zęby. W sezonie letnim koszty utrzymania psa powiększy ochrona przeciw pasożytom zewnętrznym. Zwykle raz na kwartał należy psa odrobaczyć. Warto założyć, że przynajmniej raz na kwartał Twój pies odwiedzi lekarza weterynarii.
Historia i pochodzenie wilczaka czechosłowackiego
Historia wilczaków zawsze ma związek z kojarzeniem psów rasowych z wilkami. W przypadku wilczaka czechosłowackiego pierwszego kojarzenia owczarka niemieckiego z wilkiem karpackim dokonano w 1955 roku. Prowadzone eksperymenty zakończyły się w 1965 roku, dając początek pracom hodowlanym nad nową rasą.
Głównym celem hodowców było wyeliminowanie bojaźliwości względem człowieka, niezależności oraz nieprzewidywalności. W 1983 roku do programu wprowadzono po raz ostatni wilczą krew.
Rok wcześniej, w 1982 roku założono w Brnie klub hodowców wilczaka czechosłowackiego, w tym samym roku został on uznany za narodową rasę Czechosłowacji. Po rozpadzie tego kraju patronat nad rasą przejęła Słowacja, ale zmiany w obrębie wzorca możliwe są tylko za zgodą słowackiego i czeskiego klubu rasy. FCI uznało rasę w 1999 roku.
Charakter wilczaka czechosłowackiego
Wilczak czechosłowacki to pewny siebie i nieustraszony pies, który po wilkach odziedziczył silną podejrzliwość i szybkość reakcji, a po owczarkach niemieckich bezgraniczne oddanie swojemu opiekunowi. To ostatnie należy jednak potraktować umownie, ponieważ jest to pies, który może wykazywać problemy wychowawcze, zwłaszcza jeśli nie zostanie prawidłowo zsocjalizowany z innymi zwierzętami.
Wilczaki, jako zwierzętami stadne, wyjątkowo źle znoszą samotność. Do tego stopnia, że pies może zacząć cierpieć na lęk separacyjny, który może prowadzi do zachowań destrukcyjnych, podczas nieobecności opiekuna. Choćby z tego względu zaleca się, by wilczak żył u boku człowieka np. w gospodarstwie na wsi, gdzie rodzina zawsze będzie przy psie.
W stosunku do obcych pies tej rasy zachowuje zwykle podejrzliwość. By pies dobrze dogadywał się z innymi zwierzętami niezbędna jest socjalizacja go od szczeniaka.
Z uwagi na swój zapał do pracy rasa ta doskonale odnajduje się w pracy w służbach mundurowych.
Zdrowie i długość życia
Wilczak czechosłowacki dzięki swojej dwuwarstwowej szacie poradzi sobie nawet w zimowych górskich warunkach. Mimo wszystko nie jest wskazane, by pies żył przez cały rok w kojcu zewnętrznym – głównie, by nie doszło do zdziczenia.
Typowe choroby psów tej rasy to mielopatia zwyrodnieniowa, infekcje oczu oraz dysplazja stawów biodrowych.
Wilczaki dzięki dobrym genom mogą dożyć sędziwego wieku nawet 15 lat.
Jak karmić wilczaka czechosłowackiego?
Dieta wilczaka czechosłowackiego powinna opierać się na wysokiej jakości karmie, zawierającej odpowiednią ilość białka pochodzenia zwierzęcego, tłuszczu, witamin, mikro- i makroelementów, w której węglowodany będą jedynie dodatkiem. Może to być zarówno sucha, jak i mokra karma komercyjna, dieta BARF bądź samodzielnie przygotowywane posiłki. W przypadku tych dwóch ostatnich konieczne będzie prawidłowe zbilansowanie składników.
Dieta psa powinna być dostosowana do wieku, aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych wilczaka. Jeżeli pies jest pracujący, to zaleca się podawanie mu karmy dla psów aktywnych, o zwiększonej ilości kalorii.
Pamiętaj, by karmić psa 2 razy dziennie o stałych porach oraz unikać podawania posiłku dwie godziny przed i po wysiłku, by nie sprowokować rozszerzenia i/lub skrętu żołądka.
Pielęgnacja: jak utrzymać wilczaka czechosłowackiego w dobrym zdrowiu
Pielęgnacja wilczaka nie jest trudna. Psa wystarczy wyczesywać za pomocą szczotki z miękkim włosiem raz w tygodniu. W czasie linienia szczotkowanie za pomocą gumowej szczotki należy wykonywać każdego dnia.
Kąpiele psa tej rasy nie są wskazane zbyt często – raz na 3 miesiące w zupełności wystarczą. Z uwagi na gęstą szatę należy starannie rozprowadzić szampon aż do samej skóry. Psa należy kąpać dwukrotnie, a na koniec nałożyć odżywkę do włosów, którą później należy wypłukać.
Standardowo raz w tygodniu należy sprawdzić czy z oczami, uszami i łapami nie dzieje się nic niepokojącego. Przynajmniej trzy razy w tygodniu należy szczotkować psu zęby, korzystając z pasty dedykowanej dla psów.
Jak szkolić wilczaka czechosłowackiego?
Wilczak to pies o dzikiej, podejrzliwej naturze, jednocześnie ze skłonnością do lęku separacyjnego i nieposłuszeństwa. Wobec tego pies powinien pochodzić ze sprawdzonej hodowli, w której szczenięta nie wykazują cech charakteru uznanych we wzorcu za wady. Jeszcze u hodowcy szczeniaki powinny być socjalizowane, proces ten powinien kontynuować nowy opiekun. W dalszym etapie psy powinny zostać zapisane do psiego przedszkola, a po osiągnięciu dojrzałości fizycznej warto połączyć trening posłuszeństwa z psim sportem, co pozwoli psu realizować jego naturalne potrzeby fizyczne i psychiczne w zmiennym otoczeniu, podczas treningów.
Najlepsze imiona dla wilczaka czechosłowackiego
Wybierając imię dla wilczaka, warto zwrócić uwagę na jego charakterystyczne cechy, takie jak wilcza natura i wytrwałość w pracy. Dobrze jest wybrać imię, które będzie proste w wymowie i zrozumiałe dla psa, a krótkie imiona często są bardziej praktyczne, szczególnie podczas szkolenia. Inspiracją do wyboru imienia może być zarówno pochodzenie rasy, jak i osobiste preferencje opiekuna. Oto kilka propozycji imion dla psa tej rasy:
Imię dla psa
- Lupo – pochodzące z języka włoskiego, oznacza „wilk”. Idealnie oddaje wilczy charakter rasy i jej majestatyczną naturę.
- Boreas – imię greckiego boga wiatru północnego. Symbolizuje siłę i niezłomność, które są cechami charakterystycznymi dla wilczaka czechosłowackiego.
- Thor – imię nordyckiego boga piorunów, znane z mitologii skandynawskiej. Odpowiednie dla psa o silnym i potężnym charakterze.
- Kodiak – nazwa pochodzi od wyspy Kodiak, znanej z dużych niedźwiedzi. Imię to pasuje do dużego, silnego psa.
- Ragnar – imię związane z legendarnym wikingiem, odznaczającym się odwagą i liderstwem, idealne dla psa, który jest naturalnym przywódcą.
Imię dla suczki
- Luna – imię to oznacza „księżyc” w języku łacińskim, co jest metaforą tajemniczości i piękna, pasując do eleganckiej i zwinnej suczki.
- Freya – imię nordyckiej bogini miłości, piękna i płodności. Idealne dla suczki, która jest uwielbiana przez swoją rodzinę.
- Sable – oznacza „sobol”, a także odnosi się do ciemnej, prawie czarnej sierści. Eleganckie i klasyczne, świetnie pasuje do suczki wilczaka czechosłowackiego.
- Astra – pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego „gwiazdę”. Imię pasuje do suczki, która jest gwiazdą swojego domu.
- Kaida – w japońskim oznacza „mały smok”, co może odnosić się do żywiołowego i ognistego charakteru suczki.
Bibliografia
www.zkwp.pl/wzorce/332.pdf
www.fci.be/en/nomenclature/CZECHOSLOVAKIAN-WOLFDOG-332.html
Przeczytaj również: