Psi ogon. Wyjaśniamy, po co psu ogon!

4 stycznia 2020 Redakcja2
po co psu ogon

Do czego służy ogon psa? Czy jest on mu właściwie do czegoś potrzebny? Jakie funkcje pełni? Dziś mamy dla Ciebie kilka ciekawostek, dzięki którym łatwiej będzie Ci odpowiedzieć na pytanie: po co psu ogon?

Psie ogony – krótkie lub długie, cienkie lub puszyste, proste lub skręcone jak spirale. Niezależnie od tego, jak wyglądają, dla psiaków są niezastąpionym narzędziem do komunikacji z otoczeniem.

Czy wiesz, że ogon psa jest najbardziej ruchliwą częścią jego ciała? Wszyscy właściciele psów doskonale znają sytuację, kiedy psiak, który nie może pohamować swojej radości, macha ogonem tak mocno, że rusza się właściwie całe jego ciało (a szczególnie jego… tylna część 🐕).

A jakie emocje, oprócz radości, może przekazywać psi ogon? Jakie funkcje pełni i dlaczego właśnie takie? Poświęć kilka minut na przeczytanie naszego artykułu, a gwarantujemy, że wszystkie Twoje wątpliwości dotyczące psiego ogona zostaną rozwiane.

psi ogon

Ogon u psa a wilczy przodkowie

Według najnowszej wiedzy wilk to nie tylko, jak dotychczas twierdzono, kuzyn psa, ale również jego jedyny przodek. To u wilków należy więc dopatrywać się genezy zarówno elementów psiej anatomii, jak i pewnych wzorców jego zachowań.

Do czego w takim razie ogon służy wilkowi? Zwierzęta te żyją w stadzie, w którym panuje określony porządek. Hierarchia ta ustala poziom podporządkowania poszczególnych zwierząt w grupie. Istnieje przywódca, tuż za nim jest kolejny osobnik, który podporządkuje się tylko przywódcy i tak dalej. To właśnie ogon pomaga w ustaleniu miejsca poszczególnych osobników w stadzie.

Zarówno psy, jak i wilki komunikują się poprzez zapach. Gruczoły, które wydzielają zapach, znajdują się właśnie tuż pod ogonem (to dlatego dwa psy, które spotkają się na ulicy, obwąchują sobie te okolice). Wracając do wilków – osobnik, który czuje się pewnie w stadzie i zajmuje wysoką pozycję, ma ogon podniesiony do góry, a zapach wydzielany przez jego gruczoły jest mocno wyczuwalny. Jednak w momencie, kiedy obok pojawi się silniejszy wilk ze stada, ogon w jednej chwili opada, a wilk wciska go między tylne łapy, przyjmując w ten sposób postawę podporządkowaną.

Zachowanie psiego ogona jest bardzo podobne. Kiedy psiak czuje się pewnie, ma uniesiony ogon i ochoczo nim macha. Kiedy boi się i nie czuje się bezpiecznie, podkula ogon pod siebie.

ogon u psa

Po co psu ogon?

Ogon u zwierząt pełni szereg różnych funkcji. Koty utrzymują dzięki niemu równowagę, spacerując po drzewach, czy wąskich płotach. Czy wiesz, że to właśnie dzięki ogonowi kot zawsze spada na cztery łapy? Małpy natomiast używają go jako organu chwytnego, który pomaga im w utrzymywaniu się na konarach drzew. Jaszczurki dzięki ogonowi mogą uratować swoje życie, gubiąc go i zostawiając w paszczy drapieżnika. U ptaków służy do sterowania, u ryb do pływania… a u psów? Po co psu ogon?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, pod psim ogonem skrywają się gruczoły zapachowe, dzięki którym komunikuje się on z innymi psami. Wzajemne obwąchiwanie się pozwala na ustalenie statusu oraz płci drugiego osobnika.

Ogon u psa służy jednak głównie do okazywania emocji, jakie w danej chwili towarzyszą czworonogowi. To niesamowite, jak wiele możemy odczytać tylko z położenia i ruchów tej części ciała psa.

Kiedy pies jest zrelaksowany i spokojny, jego ogon zwykle nie jest usztywniony i luźno opada ku ziemi. Kiedy jednak coś lub ktoś wzbudzi czujność psiaka, ten od razu zmienia postawę, zatrzymuje się w miejscu, a jego ogon lekko unosi się ku górze. Takie ułożenie ogona świadczy o lekkim napięciu, które pozbawione jest jednak zwykle nerwowości czy agresji. Jest raczej wyrazem grzecznego zainteresowania.

ogon psa

Ogon psa służy oczywiście również… do merdania! Powszechnie przyjęło się, że merdanie jest zawsze oznaką radości i pozytywnych emocji. Okazuje się, że nie jest to jednak tak oczywiste, a rodzaj emocji okazywanych za pomocą merdania uzależniony jest od… kierunku, w jakim porusza się ogon.

Badania wykazują, że merdanie w prawo oznacza zadowolenie, natomiast merdanie w lewo zupełnie odwrotnie – strach lub zdenerwowanie. Takie małe szczegóły, jak kierunek merdania psiego ogona, są zwykle niezauważalne dla właścicieli czworonogów, natomiast inne psy doskonale wyczuwają tego rodzaju sygnały.

Gdy ogon psiaka jest podkulony i schowany, oznacza to, że pupil czuje się niepewnie lub boi się, natomiast sztywno postawiony i naprężony oznacza gotowość do ataku.

ogon u psów

Kilka ciekawostek na temat psiego ogona

Wiesz już co nieco o psychologii psiego ogona. Na tym jednak nie kończą się ciekawostki, które dotyczą tej ważnej części ciała naszych pupili. O czym jeszcze warto wiedzieć?

Merdanie ogona służy do wyrażenia emocji – to już wiemy. Okazuje się jednak, że psiak nigdy nie merda, kiedy przebywa sam. Zwierzak potrzebuje odbiorcy, drugiego psa lub człowieka, który będzie mógł odczytać przekazywane przez niego emocje. Przebywając w samotności nie ma do kogo kierować swoich komunikatów.

Wiemy, że koty potrzebują ogona do utrzymania równowagi. Okazuje się, że niektóre rasy psów wykorzystują go dokładnie w ten sam sposób. Co prawda psiaki nie spacerują po wąskich pniach drzew, ale korzystają z tej funkcji ogona przede wszystkim podczas szybkiego biegu. W takich sytuacjach psi ogon nie tylko pomaga w utrzymaniu równowagi w biegu po linii prostej, ale również ułatwia nagłą zmianę kierunku.

psiego ogona

Zdarzają się sytuacje, kiedy psiak szybko kręci się w kółko próbując złapać w zęby własny ogon. Często tego rodzaju sytuacje śmieszą właścicieli czworonogów, ponieważ psiak wygląda wtedy, jakby doskonale się bawił. Faktycznie takie sytuacje mają związek z pewnym rodzajem rozrywki dla psa, jednak robi on to zwykle tylko dlatego, że jest… znudzony, bo jego opiekun nie poświęca wystarczającej ilości czasu na spacery czy zabawę ze swoim pupilem. Pies w ten sposób próbuje sam znaleźć sobie zajęcie.

Jeśli Twój pies często próbuje gonić własny ogon, spróbuj zapewnić mu rozrywkę, częściej zabieraj na spacery i w ten sposób pozwól mu uwolnić drzemiące w nim pokłady energii. Czujnie obserwuj swojego psiaka – czasem niewinnie wyglądające gonienie ogona może być spowodowane dużo groźniejszą niż zwyczajna nuda nerwicą natręctw. Zwierzaki cierpiące na tę przypadłość często nie tylko kręcą się w kółko, ale również łapią zębami ogon, raniąc go do krwi. Powodem tego rodzaju zaburzeń może być stres spowodowany rozłąką, zaniedbanie, brak socjalizacji, czy nawet… nieprawidłowa dieta. Pamiętaj, że jeśli jakiekolwiek zachowanie Twojego psiaka wzbudzi w Tobie niepokój, koniecznie udaj się do specjalisty – być może wystarczy niewielka zmiana, by pomóc zwierzakowi i poprawić komfort jego życia.

po co psu ogon

Ogon psa. Jakie skrywa tajemnice?

Jak widać, po położeniu i ruchu ogona można odczytać wiele psich emocji. Warto o tym pamiętać i obserwować to, jak pies zachowuje się w różnych sytuacjach. Dzięki temu będziesz mógł bez problemu odczytać intencje Twojego psiaka w danym momencie i w porę zareagować, jeśli mowa jego ciała wyraża agresję czy chęć ataku.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł wyczerpująco odpowiedział na pytanie „po co psu ogon?”. I koniecznie podziel się z nami zdjęciami swojego czworonoga. Jesteśmy ciekawi, kiedy Twój pupil najczęściej merda swoim ogonem.

 

2 comments

 • Hanna Rozanska

  12 lutego 2020 o 15:32

  Cudowny artykuł, czytałam z przyjemnością i wiedzą moja o piesku poszła w górę, dziękuję.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  • Petner

   14 lutego 2020 o 15:47

   Pani Hanno, cieszymy się bardzo i zachęcamy do lektury innych tekstów! 🙂

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy