Jak oduczyć psa atakowania innych psów?

8 stycznia 2020 Redakcja3
jak oduczyć psa atakowania innych psów

Agresja u psów to obszerny temat. Tym razem jednak skupimy się tym, aby uzyskać odpowiedź na pytanie, dlaczego pies atakuje inne psy? Problem ten może dotyczyć każdego czworonoga i niestety nie istnieje jeden konkretny powód takiego zachowania. Poznaj zatem możliwe przyczyny, a następnie dowiedz się, jak oduczyć psa atakowania innych psów.

Dlaczego pies atakuje inne psy?

Nie będzie żadną nowością, jeśli powiem Ci, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Jeśli Twój pies atakuje inne psy, to z pewnością ma ku temu powód. Silna potrzeba dominacji, strach, traumatyczne przeżycia, potrzeba obrony terytorium lub człowieka, czy zły przebieg procesu socjalizacji – czynników wyzwalających agresywne zachowanie względem drugiego przedstawiciela swojego gatunku może być naprawdę wiele. Może się również zdarzyć, że Twój pupil po prostu nie przepada za towarzystwem innych czworonogów. Są psy, które zamiast zabawy z innymi zwierzętami, wolą bieganie za piłką czy aktywności z opiekunem.

Pies rzuca się na inne psy ze strachu

Agresja wynikająca ze strachu bardzo często dotyczy psów małych ras. Z pewnością wielokrotnie widziałeś, jak przedstawiciel małej rasy ujada lub wręcz rzuca się na dużo większego czworonoga. Nie wynika to wcale z jego pewności siebie, a właśnie ze strachu. Niestety w dużej mierze opiekunowie sami wzmacniają takie zachowanie, np. poprzez branie małego psa na ręce. Umacniają tym samym skojarzenie, że duży pies jest oznaką zagrożenia.

Atak jako forma desperackiej formy obrony to zachowanie, które dotyczy również czworonogów mających za sobą traumatyczne przeżycia, np. zostały pogryzione. Psy uczą się większości zachowań metodą przyczynowo-skutkową. Jeśli Twój pupil został kiedyś zaatakowany i pogryziony przez innego psa, to w silnym stresie może zacząć kojarzyć każdego innego czworonoga jako potencjalne niebezpieczeństwo.

pies atakuje inne psy

Tzw. agresja smyczowa

Wyjątkową formą negatywnej nadaktywności u czworonoga, która wynika z poczucia zagrożenia, jest tzw. agresja smyczowa. Pojawia się ona podczas spacerów, gdy spokojny pies po zapięciu smyczy staje się mocno pobudzony, ale w sposób negatywny. Co ciekawe, wiele czworonogów, których dotyczy agresja smyczowa, nie wykazuje złości w stosunku do innych psów podczas wspólnych zabaw bez smyczy.

Ma to bezpośredni związek ze smyczą, która ogranicza psu wolność i zakres ruchu. Zwierzę czuje, że nie może np. w sytuacji zagrożenia zareagować tak, jakby chciało. Efektem jest silny stres, a jego dalszym etapem – agresja.

Agresja terytorialna i chęć dominacji

Chociaż psy uznawane są za zwierzęta społeczne, zdarza się, że niektóre jednostki mają potrzebę górowania nad innymi przedstawicielami swojego gatunku. Może to wynikać np. z wysokiego poziomu testosteronu. Możesz spotkać się z określeniem, że jest to hormon agresji. Zdecydowanie bardziej jednak związany jest on z dużą pewnością siebie, która może przerodzić się w niepożądane zachowanie.

Z kolei agresja terytorialna pojawia się, gdy Twój pupil ma bardzo silną potrzebę obrony swojego domu, miski, gryzaka, zabawki, a nawet opiekuna. To zachowanie jest szczególnie uciążliwe, jeśli chciałbyś mieć jeszcze jednego psa. Nowe zwierzę będzie dla dotychczasowego rezydenta wielkim zagrożeniem miru domowego. W naszych oczach będzie to zachowanie agresywne, pies zaś będzie chciał bronić swojej własności.

pies rzuca się na inne psy

Pies nie lubi innych psów – czy musi?

Są ludzie, o których mówi się, że są duszą towarzystwa. Inni natomiast najlepiej czują się sami ze sobą. Podobnie jest z psami. Nie dla każdego czworonoga szczytem marzeń jest przebywanie z innymi zwierzętami. Być może najlepszą rozrywką dla Twojego pupila jest zabawa z Tobą, przynoszenie aportu, czy gryzak.

Istnieje oczywiście również lista ras, które zostały uznane za agresywne. Należą do nich m.in. amerykański pit bull terier, rottweiler, czy buldog amerykański. Jestem jednak daleka od takiego uogólniania, że są to psy genetycznie skłonne do agresji. Pamiętaj, że żaden pies nie rodzi się agresywny.

O ile Twój pupil nie musi być duszą psiego towarzystwa, o tyle podstawą jest odpowiednia socjalizacja i nauczenie go zasad obowiązujących zarówno w relacjach z ludźmi, jak i innymi psami.

pies atakuje inne psy na spacerze

Jak oduczyć psa atakowania innych psów?

Zmagając się z takim problemem, na pewno zastanawiasz się jak oduczyć psa atakowania innych psów i co robić, gdy pupil chce zaatakować? Nie będę Cię oszukiwać. To, czy poradzisz sobie z tym samodzielnie, zależy od właściwej oceny powodu agresji oraz skali tego zjawiska. Jeśli czujesz, że ten problem Cię przerasta, nie wahaj się prosić o pomoc specjalisty.

Przyjmijmy jednak, że podejmiesz się wszelkich działań, aby wpłynąć na zachowanie swojego czworonoga.

Jeżeli Twój pies atakuje inne psy na spacerze, opanuj techniki, które zapobiegną eskalacji negatywnych emocji. Będzie tu pomocna znajomość podstawowych komend posłuszeństwa, takich jak „siad” (o nauce tej komendy pisaliśmy w osobnym artykule) czy „równaj”.

Co robić, gdy podczas spaceru zauważysz w pobliżu innego czworonoga?
 1. Odwróć uwagę swojego pupila krótką sesją treningową – zamiast denerwować się, że Twój pies zauważy inne zwierzę, zacznij skupiać jego zainteresowania na sobie.
 2. Przepuść innego czworonoga – odejdź ze swoim psem na bok i poproś go, żeby usiadł (najlepiej tyłem do będącego w pobliżu zwierzęcia, dzięki czemu Ty będziesz miał oba psy w zasięgu wzroku).
 3. Omiń obcego psa łukiem – są sytuacje, gdy trzeba się po prostu minąć. Skróć maksymalnie smycz Twojego pupila, a dużo łatwiej będzie Ci kontrolować jego zachowanie. Jeśli zna komendę „równaj” lub „noga”, skup jego uwagę na wykonaniu tego zadania. Pamiętaj, aby Twoje ciało oddzielało oba czworonogi od siebie, a następnie wymiń drugie zwierzę łukiem.

Przyznam Ci się, że z problemem agresji w konkretnej sytuacji miałam do czynienia z własnym zwierzakiem. Mój pies atakował inne psy, gdy musiał się z nimi minąć. W wąskim przejściu czuł się tak bardzo niekomfortowo, że na stres reagował agresją. Kluczem do poprawy tej sytuacji była… zmiana mojego zachowania.

To ja przede wszystkim musiałam opanować swoje emocje. Od tej pory, gdy musimy się skonfrontować z taką sytuacją, skracam smycz maksymalnie i skupiam uwagę Idefixa na komendzie „równaj”. Mijamy innego psa pewnym, niemal wojskowym krokiem. Jeśli Idefix wykona cały manewr spokojnie, nagradzam go – chociażby pochwałą słowną.

dlaczego pies atakuje inne psy

Agresywny pies na spacerze to sytuacja, która budzi u opiekuna wiele emocji, niestety są to głównie nerwy i stres. Twój pupil doskonale wyczuwa, czy w danym momencie jesteś zadowolony, smutny lub zły. Pracując z nim nad wyeliminowaniem agresji i niepożądanego zachowania, musisz nauczyć się panować nas swoimi emocjami. Liczą się tu konsekwencja i zachowanie spokoju.

W przypadku psów, które wykazują się agresją związaną z potrzebą dominacji, często zaleca się kastrację. Owszem, zabieg ten może pomóc, ale jedynie wtedy, gdy pies jest równolegle poddawany właściwemu procesowi socjalizacji. Sam testosteron nie jest powodem, a jedynie może być wzmacniaczem agresywnego zachowania. Dodajmy, że wykonanie takiego zabiegu nie przynosi zmian natychmiast, ponieważ organizm potrzebuje czasu, aby wystarczająco obniżyć poziom testosteronu.

Jeśli borykasz się z problemem agresji smyczowej, rozwiązanie problemu stanowią regularne ćwiczenia polegające na pozytywnym skojarzeniu smyczy. Oczywiście najlepiej jest rozpocząć ten proces od pierwszych dni, gdy zwierzę trafi do nowego domu. Pamiętaj jednak, że nigdy nie jest za późno i nawet dorosłego psa da się przeprowadzić przez proces socjalizacji oraz nauczyć nowych reguł.

Jak oduczyć psa atakowania innych psów? Trzymaj emocje na smyczy

Czy Twój pies nie lubi innych psów i reaguje na nie agresją? Nie wiesz, co robić w takich sytuacjach? Przyznaję, to trudny temat, który wymaga zgłębienia mechanizmów rządzących zwierzęcą psychiką. Odpowiedź na pytanie jak oduczyć psa atakowania innych psów nigdy nie będzie taka sama. Wierzę jednak, że jeśli podejdziesz do swojego pupila indywidualnie, to uda Ci się ten problem wyeliminować lub w znacznym stopniu wyciszyć. Gdy będziesz trzymać własne nerwy na wodzy, dużo łatwiej będzie Ci zrozumieć swojego pupila, a dzięki temu szybciej poradzicie sobie z problemem agresji.

blanka sawoniuk

3 comments

 • Malgorzata Ilona Fijalkowska

  15 października 2021 o 17:07

  No tak moja Dina ma 3 lata jwst po traumatycznych przejsciach lecz jak mi kiedys wspomniala dehawiorystka to trauma z przeszlosci nie ma nic wsolnego z tym ze atakuje inne psy .Ciezko jest ja opanowac zero reakcji na jakakolwiek komede pelna agresja. Przyznam bardzo ciezko to opanowac . Dehawiorystka diagnozuje trzeba zmienic sposob zycia psa ….. dieta ,KLATKA, zero zabawek itd. stwierdzenie ze mam psa zamykac w klatce moim zdaniem to spora przesada i z tu tytanie czy taki sposob ma pomoc w opanowaniu agresji do innych psow.
  kazdy spacer to duza gimnastyka aby nie bylo psow , bo kazdy spacer gdzie jest pies ,nawet taki na balkonie a szczekajacy to jest duza meka .pozdrawiam wszystkich kochajacych pieski Ilona

  Odpowiedz

 • Dora

  5 listopada 2021 o 08:51

  Dzien dobry,

  robimy te wszystkie zalecenia i jest to naprawde ok.

  Ale co zrobic, zeby pies jednak w koncu umial sie przywitac z innym psem (nieprzejawiajacym agresji) bez pokazywania klow?

  Na domiar zlego mamy druga suczke, ktora jest raczej przyjaznie nastawiona do psiakow. Niestety, czasami, kiedy bawi sie z innym psiakiem i przebiegna kolo strachliwej suczki, ta atakuje biednego kompana zabawy i psuje relacje drugiej suni z nowym towarzyszem.

  Pozdrawiam,
  Dora,

  Odpowiedz

 • Aga

  6 grudnia 2021 o 11:39

  mam owczarka, który na małe psy reaguje agresją. Sąsiadka po drugiej stronie ulicy ma teriera, który widząc naszego psa na podwórku, biega wzdłuż ich ogrodzenia i na okrągło szczeka. Mój w formie odpowiedzi na jego szczekanie, zachowuje się tak samo. Idąc na spacer, muszę go krótko trzymać, bądź odejść na bok, kiedy ktoś idzie z małym psem, a nie daj Boże, ten jeszcze zacznie szczekać, to ciężko jest mi mojego utrzymać. Ale to jest nic w porównaniu, co przytrafiło mi się 2 dni temu. Byliśmy na plaży, pies na długiej linie sobie spacerował. Widzieliśmy idącą z naprzeciwka rodzinę z małym psem. Mąż wziął naszego na krótko i tak też się minęliśmy, po czym mąż puścił linę, myśląc, że tamci przeszli i jest już ok, na co nasz pies się tylko obejrzał, zrobił łuk i pognał w kierunku tamtego psa, na którego się rzucił. Ruszyliśmy biegiem by go złapać i odciągnąć, ale nie ukrywam, że byłam przerażona i było mi potwornie głupio za zachowanie naszego psa. Nie wiem dlaczego on ma takie reakcje na te małe szczekacze i nie mam zielonego pojęcia jak go tego oduczyć, bo w tym momencie, nie reaguje na komendy, smakołyki na gdzieś, generalnie tylko dany obiekt jest w tym momencie dla niego najważniejszy i reszta świata się nie liczy. Chciałabym żeby nie reagował w taki sposób, żebym nie musiała iść na drugą stronę ulicy, czy schodzić z chodnika na trawnik, by ktoś inny mógł spokojnie przejść ze swoim psem, a ja nie musiała się z moim szarpać.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy