Tina – cocker spaniel angielski. Poznaj jej niezwykłą historię

4 lutego 2020 Redakcja0
angielski cocker spaniel

Niektórzy twierdzą, że jego przodkowie zamieszkiwali w IV w. p.n.e. Kartaginę. Inni, że rodowód ma iście hiszpański. Skąd wziął się cocker spaniel angielski? Nasz dzisiejszy bohater to przykład, że nie pochodzenie się liczy, ale wychowanie. Przedstawiamy niezwykłą historię Tiny!

Odkąd profesor psychologii Stanley Coren umieścił go na 18. miejscu w rankingu najinteligentniejszych psów, cocker spaniel angielski stał się pożądany przez ludzi na całym świecie. Chociaż początkowo wykorzystywany był w celach myśliwskich, dziś ten pokryty długą sierścią o pięknych, dużych oczach (i chwytającym za serce spojrzeniu!) oraz uroczo zwisających uszach psiak to doskonały towarzysz rodziny.

Nic dziwnego, że Tina zaczarowała swoich przybranych rodziców, którzy opiekują się nią już od prawie 7 lat. Czy jednak ten cocker spaniel charakter ma taki, jak inni przedstawiciele rasy? A może to jedyna w swoim rodzaju indywidualistka? Oto jej psia opowieść.

Siedmioletnia Tina – (nie)zwykły cocker spaniel angielski

Bystry, ruchliwy, aktywny, przyjaźnie nastawiony do otoczenia o sporym temperamencie, ale łagodnym usposobieniu – taki powinien być idealny cocker spaniel angielski. Umaszczenie może mieć rozmaite, zawsze jednak dobrze zadbany ma jedwabiście gładkie długie włosy, pięknie falowane, ale nie kręcone. Do tego dość łatwo się uczy i chętnie współpracuje, chociaż potrafi być również uparty i samodzielny. Czy taka właśnie jest Tina?

I tak, i nie. A wszystko z powodu jej ciężkich doświadczeń. Nasz angielski cocker spaniel uratowany został jako niewielki szczeniak z pseudohodowli. Tina była w strasznym stanie: zarobaczona, osłabiona, wychudzona (karmiono ją wyłącznie chlebem namokniętym wodą!). Na początku więc widać było jej nieśmiałość oraz strach. Jednak dzięki kochającemu małżeństwu, które zabrało ją do swojego jednorodzinnego domu w Tarnowie, szybko poczuła się bezpieczna. Dziś to prawdziwy cocker spaniel angielski – wesoły i energiczny psiak!

A do tego niezwykle inteligentny – Tina błyskawicznie uczy się nie tylko komend, ale i zachowania innych psów. Spanielską upartość ma we krwi, ale… czasem zachowuje się niemalże jak kot. To ona decyduje, kiedy ma czas na pieszczoty. Niezwykle lojalna, jak powietrza potrzebuje obecności człowieka. W stosunku do innych zwierząt pozostaje na początku nieufna i wystraszona – jednak po bliższym zapoznaniu nie tylko zmienia nastawienie, ale od razu garnie się do wspólnej zabawy. A od tej nic jej nie powstrzyma!

cocker spaniel karmienie

Nie takie pieskie życie – jak spędza dzień nasz angielski cocker spaniel?

Patrząc na przeciętny dzień z życia Tiny, trudno nie pomyśleć, że twórca frazeologizmu „pieskie życie”, powinien ugryźć się w język! Cocker spaniel angielski to pies energiczny – może więc mieszkać w mieście, ale pod warunkiem, że zapewni mu się spacery i jakieś zajęcie. Tina jednak aż tak żywiołowa, jak jej rasowi bracia, nie jest. Dzień rozpoczyna śniadaniem i przechadzką. Gdy domownicy są w pracy, po prostu śpi. Dopiero po ich powrocie znów wybiera się na spacer, zjada obiad i wyleguje się na kanapie.

Jestem trochę leniwa, ale gdy w grę wchodzi zabawa lub spacer, wtedy nic mnie nie powstrzyma!

A czym bawi się najchętniej, gdy nie spaceruje ze swoją ukochaną Panią? Od szczeniaka uwielbia… kraść i rozszarpywać chusteczki! Kocha również aportowanie swojej ulubionej różowej piłeczki i ciągnięcie liny. To jednak nie wszystko. Bo jak sama przyznaje:

Najbardziej lubię przeciąganie zabawek. Udaję, że chcę oddać go pani, a potem siłuję się z nią i próbuję jej wyrwać. Zawsze wygrywam.

Zadziorna ta nasza Tina!

Jest jednak coś, dla czego skłonna jest nie tylko trochę odpuścić, ale nawet zmienić swoje zdanie. Jak przystało na każdego łasucha, będą to oczywiście smakołyki. Nie chodzi jednak o zwyczajne jedzenie, ale najlepszej jakości najsmaczniejsze kąski. To za ich pomocą najłatwiej zdobyć serce Tiny. Bo cocker spaniel karmienie musi mieć na najwyższym poziomie!

cocker spaniel angielski umaszczenie

Idealna karma dla cocker spaniela – Tina i jej przysmaki

Gdy mama przyniosła karmę, byłam raczej podejrzliwa – nie lubię suchej karmy. Ale ta wyjątkowo mi posmakowała – od razu spałaszowałam całą miskę.

Trudno dziwić się Tinie, skoro otrzymała nie tylko wyjątkowo smaczną, ale także idealnie skomponowaną dla swojego wieku, wielkości oraz rasy karmę Petner. Chociaż  jest zdrowa, jak większość spanieli narażona pozostaje na przewlekłe infekcje uszu, choroby oczu (katarakta, postępujący zanik siatkówki i podwinięcie powieki), a także sporadyczne alergie pokarmowe. Ma również skłonność do tycia, dlatego tak ważna jest odpowiednio zbilansowana kalorycznie i wartościowo dieta.

cocker spaniel angielski

Karma dla cocker spaniela powinna być więc lekkostrawna, a także posiadać odpowiednie ilości wody, soli mineralnych, tłuszczy, węglowodanów, białka oraz witamin. Konieczne są tu głównie zawarte w karmie Petner nienasycone kwasy tłuszczowe (niwelują linienie, dbają o piękną i zdrową sierść), a także selen oraz cynk. W menu nie może być też za dużo białka, które spowodować mogłoby kłopoty skórne, a także żadnych konserwantów i sztucznych barwników.

Organizm Tiny, jak każdego cocker spaniela, potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania najlepiej zbilansowanego pożywienia, które podawane dwa razy dziennie wyeliminuje ryzyko chorób, a także nie doprowadzi do otyłości psiaka. I to wszystko dostaje od swoich rodziców w karmie Petner. A jej merdanie ogonem po posiłku mówi samo za siebie!

Jestem szczęśliwa, że mam kochającą rodzinę, która tak mnie rozpieszcza!

Cocker spaniel angielski Tina, który podbija najtwardsze serca!

Niegdyś skrzywdzona, dziś radosna i przebojowa umie postawić na swoim. Kocha bezgranicznie i chce być kochana. A czy może być lepsza oznaka miłości, niż poświęcenie jej czasu podczas wspólnej zabawy, a także zapewnienie odpowiedniego dla długiego i zdrowego życia pożywienia? Tina dobrze wie, że miłość ma wiele odcieni!

A jak Ty dbasz o swojego czworonożnego pupila? Nie czekaj i podziel się z nami jego wyjątkową historią!

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy