Po co psu wąsy? Zdradzamy, do czego służą wąsy u psa

17 stycznia 2020 Redakcja0
do czego służą wąsy u psa

Czy zastanawiałeś się kiedyś, do czego służą wąsy u psa? Czy są istotne, czy zupełnie zbędne? Czy wąsy u psa odrastają? Dziś odpowiemy na te pytania i wiele więcej. Zapraszamy!

Psie wąsy – mogłoby się wydawać, że są zupełnie nieistotnym elementem psiego pyszczka – zupełnie tak, jak wąsy u mężczyzn. Mogą być, ale równie dobrze można je zgolić – mężczyzna nic nie traci, pozbywając się zarostu z twarzy.

Nie od dziś wiadomo jednak, że psie wąsy są niezwykle istotne i pełnią ważne funkcje. Przycinanie wąsów czy ich całkowite usuwanie jest niedopuszczalne! Wąsy u psa znajdują się na jego pyszczku nie bez powodu. Warto wiedzieć, jakie są ich funkcje i dlaczego są one tak znaczące.

psie wąsy

Czym są wibrysy u psa?

Co to są wibrysy u psów? To właśnie te długie włosy, które dostrzec można nie tylko na pysku psiaka, ale również u kotów, myszy i innych ssaków. Zwykle nazywamy je wąsami, ale tak naprawdę wibrysy nie mają z wąsami wiele wspólnego, oprócz tego, że umiejscowione są w okolicy nosa. Ale nie tylko – czy wiesz, że wibrysy rosną nie tylko na policzkach, ale również nad oczami, a u niektórych zwierząt również na łapach? Nazywane są one również włosami czuciowymi – i to ta druga nazwa dużo więcej mówi nam o ich podstawowej funkcji.

Te specjalne wąsy u psa są niezwykle silnie ukrwione i unerwione (w przeciwieństwie do ludzkich wąsów, które są pozbawione czucia) oraz bardzo głęboko osadzone w skórze. Dzięki temu wibrysy mogą odbierać sygnały z otoczenia i precyzyjnie rozpoznawać bodźce dotykowe, przekazując je do organizmu.

To właśnie silne unerwienie sprawia, że pies, którego pociągniemy za wąsy, będzie czuł ogromny ból. Pamiętaj więc, by uczulić na to szczególnie dzieci, które nie będąc świadome cierpienia, jakie spowodują u zwierzaka, w trakcie zabawy mogą ciągnąć go za wąsy. Zadbaj o to nie tylko ze względu na komfort Twojego psa, ale również ze względu na bezpieczeństwo dzieci. Pies, który poczuje nagły i ostry ból, może zareagować agresją wobec malucha.

psie wibrysy

Wąsy u psa – czy są w ogóle potrzebne?

Wiesz już, co to są wibrysy. Teraz przyjrzymy się ich funkcjom i zastanowimy się, do czego służą wąsy u psa. W końcu zdarza się, że psi fryzjerzy czy groomerzy przycinają wąsy przy okazji strzyżenia czworonoga. Jeśli zauważysz, że osoba, która zajmuje się pielęgnacją Twojego psa, postępuje w taki sposób, powinieneś jak najszybciej zrezygnować z jego usług. Dlaczego? Co traci pies, którego pozbawiono wąsów?

I tu przechodzimy do sedna – po co są wąsy u psa? Jak wspominaliśmy wcześniej, wibrysy są mocno unerwione, dzięki czemu umożliwiają psu… prawidłową nawigację w otaczającym go świecie. Jak wiadomo, psi wzrok nie jest idealny. Psy szczególnie niewyraźnie widzą przedmioty, które znajdują się bardzo blisko. Na szczęście z pomocą przychodzą wibrysy, które pełnią funkcję dodatkowego narządu dotyku i pozwalają psom zorientować się, jak blisko znajduje się ściana czy przedmiot na ich drodze.

Można powiedzieć, że wibrysy przekazują do mózgu psiaka znaki ostrzegawcze, dzięki którym czworonóg lepiej orientuje się w przestrzeni. Wibrysy u psa umożliwiają lokalizację i rozpoznawanie różnego rodzaju przedmiotów oraz bardzo przydają się w nocy. Mimo że oczy psa przystosowane są do widzenia po zmroku, to bez pomocy wąsów poruszanie się w ciemności mogłoby być utrudnione. Wibrysy pełnią istotną funkcję dla psów w każdym wieku, jednak wyjątkowo ważne są dla starzejących się psiaków, których oczy nie działają już tak, jak powinny. Dzięki unerwionym wąsom psi seniorzy mogą bez trudu odnaleźć się w przestrzeni.

Dzięki wibrysom psy mogą wyczuć również… drgania powietrza. Pierwotnie funkcja ta ułatwiała zwierzętom polowanie. A w przypadku domowych psiaków? Wyprowadzając pupila na spacer, możemy dostrzec, jak psiak, czując na pysku powiew wiatru, zabawnie „strzyże” wąsami.

wąsy u psa

No dobrze, a co, jeśli nie zdążyłeś zorientować się, że groomer, do którego chodzisz ze swoim pupilem, ma w zwyczaju przycinać wąsy psa, i dopiero w domu zobaczyłeś, że wibrysy są dużo krótsze? Pewnie zastanawiasz się, czy wibrysy odrastają? Nie martw się – pies co prawda przez jakiś czas będzie miał nieco utrudnione poruszanie się, ale wąsy z czasem odrosną.

Zdarza się również, że wibrysy wypadają same – oznacza to, że w chwili wypadnięcia były już martwe, a na ich miejsce odrosną nowe. Jeżeli jednak psiak został okaleczony, a jego wąsy zostały wyrwane, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uszkodzone zostały mieszki włosowe i wibrysy nie będą miały szans, by odrosnąć.

Psie wąsy i co jeszcze?

Wibrysy u psów stanowią istotny element zmysłu dotyku, a ich ucięcie czy, co gorsza wyrwanie, sprawia, że psiakowi dużo trudniej zorientować się w przestrzeni. Pies, oprócz zmysłu dotyku, dysponuje oczywiście również innymi zmysłami. Te ułatwiają mu funkcjonowanie i sprawiają, że psie życie staje się łatwiejsze. Pies dysponuje takimi samymi zmysłami, co człowiek – widzi, słyszy oraz czuje zapachy, dotyk i smak. Być może nie wiesz jednak o tym, że natężenie, z jakim korzystaj z tych zmysłów, jest zupełnie inny niż u człowieka.

Dla nas najważniejsze są oczy – to dzięki nim możemy doświadczać, poznawać i odnajdywać się w otaczającym nas świecie. U psów najważniejszy jest węch – to właśnie nos jest dla czworonoga kompasem oraz podpowiada, z kim ma on aktualnie do czynienia. Jest również narzędziem ostrzegawczym, a także pozwala zinterpretować, w jakim nastroju jest człowiek, z którym psiak przebywa.

wibrysy u psa

Psy mają również doskonały słuch. Nie bez powodu zaczynają szczekać na kuriera na kilka minut przed tym, kiedy zadzwoni on do domu mieszkania. Czy wiesz, że psy posiadają aż 17 mięśni, które poruszają uszami? Ich uszy są bardzo czułe i wrażliwe na dźwięki o wysokich częstotliwościach – to dlatego Twój pupil boi się suszarki czy odkurzacza.

A co ze wzrokiem psa? Mimo że obalone zostały mity mówiące o tym, że pies widzi tylko w czarno-białych barwach, nadal jego oczy nie działają tak sprawnie, jak u człowieka. Psiak nie rozpoznaje wszystkich kolorów, widzi nieco niewyraźnie i ma trudności z wyostrzeniem obrazu znajdującego się bardzo blisko. A jakie kolory widzi? O tym dowiesz się z artykułu Czy psy widzą kolory?. Z kolei zmysł smaku psa nie różni się bardzo od naszego – pies odczuwa takie same smaki jak my i jest to ściśle powiązane ze zmysłem węchu.

czy wibrysy odrastają

Wąsy u psa. Jakie ma Twój pupil?

Jak widać, wąsy u psa są niezwykle istotne i nie można o tym zapominać. Niezależnie od tego, jak ważne są dla Ciebie aspekty wizualnie i jak bardzo nie podobają Ci się odstające psie wąsy – nigdy ich nie ucinaj! Pozbawiasz wtedy psiaka niezwykle istotnego narzędzia do nawigacji. Pomyśl, w jaki sposób sam odbierałbyś świat, gdybyś nagle zaczął widzieć o połowę gorzej, niż widzisz teraz. Wszystko byłoby nieostre, rozmyte i niewyraźne, a Ty miałbyś trudności w odnalezieniu się w przestrzeni. Dokładnie w taki sposób czuje się psiak, który zostaje pozbawiony cennych wąsów.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci odpowiedzieć na pytanie „po co psu wąsy?”. Być może chciałbyś podzielić się z nami własnymi spostrzeżeniami dotyczącymi wąsów u psa? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach! Pochwal się też wibrysami Twojego pupila!

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy