Czy pies może jeść kości? Obalamy mity, przedstawiamy fakty!

17 lipca 2020 Redakcja0
czy pies może jeść kości

Pies gryzący kość to obraz, który tak bardzo wbił się w naszą świadomość, że wydaje się nam całkowicie naturalny. I faktycznie – kości to przysmak, któremu psiakom trudno się oprzeć. Ale czy faktycznie każda kość będzie dobra dla Twojego pupila?

Żucie i gryzienie to naturalna potrzeba psów, a w szczególności szczeniaków, i trzeba im na to pozwolić! Gryzienie jest dla nich przyjemne, do tego usuwa osad nazębny i masuje dziąsła, a u szczeniąt pobudza mleczne zęby, aby się rozruszały i wypadły. Pozwala też czworonogowi rozładować napięcie i jest metodą na zmniejszenie stresu w trudnych dla pupila sytuacjach.

Pies pozbawiony możliwości gryzienia będzie sam szukał okazji do tego, by zaspokoić swoje instynkty i istnieje duże ryzyko, że skupi się… na Twoich butach lub meblach w salonie. Wydawałoby się, że idealnym sposobem na zajęcie psa i umożliwienie mu gryzienia do woli jest podanie mu kości. Czy faktycznie tak jest? Czy kość dla psa to dobra przekąska lub wartościowy posiłek? Dziś obalimy mity i przedstawimy fakty związane z podawaniem kości psiakom.

Czy pies może jeść kości?

Kości nie dość, że zaspokajają potrzebę gryzienia, to jeszcze działają na zmysły. Zachęcający zapach i pyszny smak sprawiają, że pies zawsze chętnie przyjmie kość, którą mu podasz. Zwykłe kości wołowe lub gryzaki dla psów zapobiegają również gromadzeniu się kamienia nazębnego.

Jak więc jest z tymi kośćmi? Zdania są podzielone, jednak wielu lekarzy weterynarii zgadza się, że można ją podawać pupilom pod kilkoma warunkami. Musisz wybrać odpowiednie, bezpieczne dla psiaka kości, a taka przekąska nie może zastąpić pełnego, zbilansowanego posiłku. Kość podana od czasu do czasu nie zaszkodzi, a dostarczy czworonogowi porcji białka, będzie smakowitą przekąską i skutecznie odciągnie jego uwagę od Twoich butów czy nóg drewnianego stołu. No dobrze, więc jakie kości możesz podawać psiakowi? Czy pies może jeść kości z kurczaka, czyli takie, które najczęściej zostają po naszych obiadach? A może lepsze będą dla niego kości wołowe?

czy pies może jeść kości z kurczaka

Kość dla psa – jaką podać, by nie zaszkodzić?

Starannie dobieraj kości, które podajesz swojemu psu. Przede wszystkim dopasuj jej wielkość do wielkości zwierzęcia – taki wybór jest najbezpieczniejszy dla pupila. Bardzo dobrze sprawdzają się kości cielęce, które są pełne składników odżywczych, a przy tym miękkie i delikatne, dzięki czemu pies jedząc kość nie pokaleczy wnętrza swojego układu pokarmowego (nie jest to jednak niemożliwe!). Kości cielęce są również jedynym bezpiecznym wyborem dla szczeniaka, który nie radzi sobie jeszcze z gryzieniem tak dobrze, jak dorosły pies. Dobrym wyborem będą również kości wołowe. Duży pies poradzi sobie z nimi bez problemu, a mały, liżąc je i delikatnie podgryzając, będzie traktował je jako gryzak.

A czy pies może jeść kości z kurczaka? Absolutnie nie! Drobiowe kości są bardzo kruche i mają wyjątkowo ostre krawędzie. Mogą doprowadzić do zakrztuszenia oraz poranienia przełyku lub jelit. Pies może mieć kłopot ze strawieniem większych kawałków kości, które będą zalegać w jelitach i zaczną być traktowane jak cało obce, którego organizm może chcieć się pozbyć. Być może pojawią się wymioty, psiak może mieć również problem z wypróżnieniem, a niestrawiona kość będzie ranić jelita. Jak widać kości drobiowe to nic dobrego – nie próbuj zaoszczędzić i nie podawaj ich pupilowi, jeśli nie chcesz trafić do weterynarza z cierpiącym zwierzakiem.

Czy pies może jeść kości wieprzowe? Niestety – takie kości również nie są najlepszym wyborem dla psa, ponieważ w przypadku wieprzowiny istnieje ryzyko zakażenia m.in. chorobą Aujeszky’ego. Oznacza to, że kości wieprzowe, mimo że z pewnością pies zjadłby je bardzo chętnie, byłyby tylko obciążeniem dla jego organizmu.

Jak podawać psui kości? Najlepsze będą dla niego surowe, sparzone wrzątkiem kości – są bardziej elastyczne i psiakowi gryzie się je przyjemniej, niż te przetworzone, upieczone czy ugotowane. Pamiętaj również o tym, by zabrać z miski przysmak po maksymalnie kilku godzinach, jeśli do tego czasu nie zje go do końca. Po tym czasie na kości zaczną gromadzić się bakterie, które mogą zaszkodzić Twojemu czworonogowi. Pamiętaj też, by kość traktować raczej jako gryzak lub dodatkową przekąskę. Taka kostka nie dostarczy czworonogowi niezbędnych składników odżywczych, Twój pupil oprócz kości musi dostać więc pełnowartościowy posiłek.

czy pies może jeść kości wieprzowe

Zdrowa podstawa, czyli karma pełna składników odżywczych

Wiesz już, czy pies może jeść kości. Wiesz też, że żadna, nawet najlepsza kość nie zastąpi pełnowartościowego posiłku. Pupil musi mieć siłę do zabawy i biegania, a odpowiednią ilość energii zapewni mu tylko odpowiednio dopasowana do potrzeb porcja karmy.

Jeśli szukasz karmy o dobrym, krótkim składzie i takiej, która zasmakuje Twojemu psu, koniecznie sprawdź karmy firmy Petner. W naszej ofercie znajdują się produkty dla dorosłych psiaków, ale też dla szczeniaków. Mamy również karmę zarówno dla małych, jak i dużych ras. Karma Petner to zdrowy i pełnoporcjowy posiłek dla Twojego pupila, pełen wartościowego mięsa, smacznych i pożywnych dodatków roślinnych oraz substancji wzbogacających, dzięki którym psiak będzie miał dużo energii, mocne stawy i będzie z łatwością trawił przygotowane dla niego posiłki.

Kości? Wybierz smaczne i zdrowe gryzaki

A wracając do kości – jeśli nie jesteś pewien, czy chcesz podawać swojemu psiakowi surowe kości wołowe czy cielęce, możesz zdecydować się na wypróbowanie naszych mięsnych gryzaków, które Twój pupil z pewnością pokocha. Aromatyczne, pełne wartościowych substancji odżywczych, doskonałe do żucia i gryzienia i po prostu pyszne – takie właśnie są gryzaki Petner. Wśród przysmaków znajdziecie m.in. królicze uszy, ogon wieprzowy czy skórę z jelenia, a wszystko to w 100% naturalne i wyprodukowane z całych kawałków mięsa.

Kości dla psa mogą być da niego smaczną przekąską, trzeba tylko wiedzieć, jakie wybrać i w jaki sposób je podawać, by nie zaszkodzić pupilowi. Aromatyczna, idealna do gryzienia kostka to przysmak, który z pewnością zostanie doceniony przez psiaka. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o odżywianiu psów, zobacz pozostałe artykuły z działu Żywienie – jesteśmy przekonani, że znajdziesz tam ciekawostki, o których nie wiedziałeś i porady, które warto wprowadzić w życie. W końcu chcesz, by Twój pupil był zdrowy i pełen energii – by tak się stało, musisz zapewnić mu zdrowe, zbilansowane posiłki, które pupil będzie zjadał z prawdziwą radością!

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy