Czy pies może jeść ryż? I czy ryż dla psa jest zdrowy? Odpowiadamy!

18 marca 2020 Redakcja0
czy pies może jeść ryż

Ryż bardzo często gości na naszych stołach – jako dodatek, w risotto, zupach czy gołąbkach. A co z naszymi pupilami? Czy pies może jeść ryż? I czy ryż jest zdrowy dla naszych czworonogów? Dziś odpowiemy na te pytania!

Ryż to świetne źródło węglowodanów – jest lekkostrawny, ma dobry wpływ na regulację procesów trawiennych i jest źródłem wielu wartościowych składników odżywczych. Sami intuicyjnie często włączamy to zboże do swojej diety – zarówno ryż biały, jak i brązowy, od czasu do czasu znajduje się na naszych talerzach.

Który z nich jest lepszy? Czy ryż równie dobrze sprawdzi się w psiej diecie? Oczywiście, że tak – należy dbać jedynie o to, by nie dominował w jadłospisie psiaka, a był składnikiem dobrze zbilansowanej, zdrowej diety.

ryż dla psa

Właściwości ryżu. Ryż brązowy czy biały – który jest lepszy?

Czy wiesz, że na świecie jest ponad 800 gatunków ryżu? W naszej diecie stosowane jest zaledwie kilka z nich. Z pewnością znasz ryż brązowy, biały, basmati czy jaśminowy. Czy ryż jest zdrowy? Niezależnie od tego, jaki rodzaj ryżu wybierzemy, będzie to przede wszystkim źródło węglowodanów, czyli najprościej mówiąc – energii.

Ale nie tylko! W ziarenkach ryżu znajdują się również spore ilości cynku, potasu magnezu i żelaza, czyli niezwykle cennych dla naszego zdrowia składników odżywczych. Ryż jest również doskonałym składnikiem diety osób, które nie tolerują glutenu. Jest też bardzo lekkostrawny, dlatego polecany jest osobom borykającym się z problemami ze strony układu pokarmowego. Dzięki dużej zawartości skrobi opornej, która powstaje, gdy ugotowany ryż ulegnie schłodzeniu, jego spożycie nie wywołuje gwałtownego wydzielania insuliny, dzięki czemu może przyczyniać się do regulacji poziomu cukru we krwi.

Jaki ryż wybrać – biały czy brązowy? Najpopularniejszy jest ryż biały, jednak niestety jednocześnie ma on najmniej wartości odżywczych. Jest za to lekkostrawny i łatwo przyswajalny. Ryż brązowy, czyli naturalny i nieoczyszczony, jest natomiast najbogatszy w składniki odżywcze, m.in. witaminy z grupy B i E, a także foliany i ryboflawiny. Cechuje go również wysoka zawartość błonnika i niski indeks glikemiczny.

ryż dla psa

Czy pies może jeść ryż?

Jeśli zastanawiasz się, czy pies może jeść ryż, odpowiedź jest tylko jedna – jak najbardziej! Ryż jest wartościowym składnikiem zbilansowanej diety psiaka, jest zbożem lekkostrawnym i bardzo rzadko wywołuje reakcje alergiczne.

Oczywiście można spierać się, czy pies jako bezpośredni kuzyn wilka nie powinien jak on żywić się przede wszystkim pokarmami mięsnymi. Istnieje wielu zwolenników diety zakładającej podawanie psiakom głównie surowego mięsa.

Dobrze jest pamiętać jednak o tym, że na skutek udomowienia możliwości trawienia i przyswajania naszych pupili nieco się zmieniły, przystosowując się tym samym do trawienia pokarmów roślinnych. Oczywiście w diecie każdego psa powinno znajdować się mięso, w końcu jest on zwierzęciem względnie mięsożernym, jednak zdrowa, zbilansowana dieta może składać się również ze zbóż (w tym ryżu) oraz warzyw czy nawet niektórych owoców.

Tak samo jak ludziom, tak i czworonogom służy zróżnicowana, bogata w różnego rodzaju składniki odżywcze dieta i ryż jako jej składnik jest jak najbardziej wskazany. Dodaje on energii do codziennej zabawy i spacerów, daje uczucie sytości po posiłku i sprawia, że jest on zwyczajnie smaczniejszy i pełniejszy. Dlaczego więc z niego rezygnować?

A co z młodymi pieskami? Czy ryż dla szczeniaka również zda egzamin jako składnik diety? Oczywiście – zboża w jadłospisie szczeniaka dostarczą mu węglowodanów oraz niezbędnego błonnika pokarmowego.

ryż w diecie psa

Ryż w diecie psa – na co zwrócić uwagę?

A jaki ryż dla psa wybrać? W diecie czworonogów można stosować zarówno ryż biały, jak i brązowy. Każdy z nich ma swoje zalety. Brązowy jest mniej kaloryczny i bogatszy w składniki odżywcze, zawiera dużo białka i błonnika. Ryż biały natomiast jest lepiej przyswajalny i łatwiejszy do strawienia dla psich żołądków. Zdarza się, że brązowy ryż może u niektórych psiaków powodować problemy ze strony układu pokarmowego czy nawet biegunki. W takim wypadku biały, bardziej przetworzony ryż, będzie lepszym i bezpieczniejszym wyborem, a w razie biegunki zadziała wręcz leczniczo (rozgotowany biały ryż, czyli kleik, wchłania wodę w układzie pokarmowym).

Jeśli samodzielnie przygotowujesz posiłki swojemu pupilowi, ryż możesz łączyć z mięsem i warzywami w proporcjach 1:1:1, czyli na jeden posiłek podawać zbliżone objętościowo ilości tych trzech składników. Możesz również stosować zamiennie ryż biały, ryż brązowy czy jakąkolwiek inną odmianę ryżu, jeśli taką akurat masz w kuchennych szafkach.

Jeśli podajesz swojemu psiakowi gotową karmę, zwróć uwagę na jakość składników, z jakich została wykonana. Na rynku istnieje wiele rodzajów karm dla psów – od różnych producentów i w różnych cenach. Niestety zdarza się, że (zwłaszcza w tych najtańszych karmach) stosowane są odpady z produkcji ryżu (określane czasami jako ryż paszowy), które trudno nazwać pełnowartościowymi. A przecież zależy Ci na tym, by do brzucha Twojego psiaka trafiały posiłki nie tylko bogate w składniki odżywcze, ale również smaczne.

ryż dla szczeniaka

Jeśli szukasz pełnowartościowej karmy dla swojego pupila i chcesz mieć pewność, że nie tylko ryż w niej zawarty jest wysokiej jakości, ale również wszystkie inne składniki, świetny wybór to karmy Petner. Nasze karmy mają prosty skład – nie mamy nic do ukrycia, stosujemy dobrej jakości surowce, by uzyskać najlepszą karmę dla Twojego pupila. Nie dodajemy zbędnych wzmacniaczy smaku, wypełniaczy czy sztucznych barwników.

Posiłki Petner składają się z białka zwierzęcego, wysokiej jakości ryżu, zdrowego oleju z łososia oraz dodatków pochodzenia roślinnego, takich jak np. cykoria, która hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w układzie pokarmowym i sprawia, że karmy Petner są lekkostrawne i łatwo przyswajalne.

Ryż dla psa – nie rezygnuj z niego

Nie musisz już dłużej zastanawiać się, czy pies może jeść ryż – nasz artykuł z pewnością rozwiał wszelkie Twoje wątpliwości. Nie bój się roślin – warzywa czy ryż w diecie psa są jak najbardziej wskazane. Wkomponowane w dobrze zbilansowaną karmę i w połączeniu z pełnowartościowym białkiem zwierzęcym będą stanowiły świetne uzupełnienie diety oraz wartościowe źródło zróżnicowanych składników odżywczych.

Kupując karmę dla psa, zawsze patrz na skład, wybieraj produkty niezawierające składników, których nazw nawet nie rozumiesz. Najlepsze karmy mają prosty, krótki i klarowny skład. Jeśli wybierzesz odpowiednią karmę raz i po kilku tygodniach będziesz wiedział, że służy ona Twojemu psiakowi, nie rezygnuj z niej. Częste zmiany karm mogą rozregulować pracę układu pokarmowego Twojego pupila. Zresztą – skoro coś jest zdrowe, pełnowartościowe, a do tego smakuje czworonogowi, to po co to zmieniać?

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy